Raport roczny 2021

Taksonomia

Zgodnie z art. 8 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2020/852 z dnia 18 czerwca 2020 r. w sprawie ustanowienia ram ułatwiających zrównoważone inwestycje (Rozporządzenie 2020/852) oraz Rozporządzeniem Delegowanym Komisji UE 2021/2139z dnia 4 czerwca 2021 r. ustanawiającym techniczne kryteria kwalifikacji służące określeniu warunków, na jakich dana działalność gospodarcza kwalifikuje się jako wnosząca istotny wkład w łagodzenie zmian klimatu lub w adaptację do zmian klimatu, a także określeniu, czy ta działalność gospodarcza nie wyrządza poważnych szkód względem żadnego z pozostałych celów środowiskowych (Techniczne kryteria kwalifikacji), a także w oparciu o rozporządzenie delegowane Komisji UE 2021/2178 z dnia 6 lipca 2021 r., uzupełniające rozporządzenie 2020/852 przez sprecyzowanie treści prezentacji informacji dotyczących zrównoważonej środowiskowo działalności gospodarczej, które mają być ujawniane przez przedsiębiorstwa podlegające art. 19a lub 29a dyrektywy 2013/34/UE, oraz określenie metody spełnienia tego obowiązku ujawniania informacji (Rozporządzenie dotyczące ujawnień) – regulacje zwane dalej Taksonomią – Orange Polska ujawnił udział procentowy działalności gospodarczej kwalifikującej się oraz działalności gospodarczej niekwalifikującej się do systematyki Taksonomii w łącznym obrocie, nakładach inwestycyjnych i wydatkach operacyjnych oraz wymagane informacje jakościowe (kluczowe wskaźniki wyników, kluczowe wskaźniki).

Taksonomia ma na celu określenie systemu klasyfikacji działalności, który zapewni jasność co do tego, która działalność kwalifikuje się jako zrównoważona, a która nie. Ustanowienie kryteriów dotyczących zrównoważonej środowiskowo działalności gospodarczej jest istotne z punktu widzenia celu Unii Europejskiej, którym jest osiągnięcie zrównoważonego rozwoju oraz przejście na bezpieczną, neutralną dla klimatu, odporną na zmiany klimatu i bardziej zasobooszczędną gospodarkę o obiegu zamkniętym.

krZgodnie z Rozporządzeniem 2020/852, zrównoważona środowiskowo działalność to działalność, która wnosi istotny wkład w realizację co najmniej jednego ze wskazanych w dokumencie celów środowiskowych, nie szkodzi pozostałym celom środowiskowym, spełnia minimalne gwarancje, w tym z zakresu praw człowieka, oraz spełnia wymogi Technicznych kryteriów kwalifikacji.

Zgodnie z Taksonomią niektóre przedsiębiorstwa, w tym Orange Polska, powinny zaraportować po raz pierwszy za rok 2021 kluczowe wskaźniki dotyczące działalności realizującej dwa spośród sześciu celów środowiskowych, tj. łagodzenie zmian klimatu i adaptację do zmian klimatu. Działalność realizująca kolejne cele środowiskowe będzie raportowana przez przedsiębiorstwa w okresie późniejszym, po uzupełnieniu Taksonomii o pozostałe cele.

Zarząd Orange Polska po raz pierwszy dokonał analizy działań za rok 2021 w zakresie zakwalifikowania prowadzonej przez Grupę działalności zgodnie z Taksonomią i przedstawił kluczowe wskaźniki wyników dotyczące proporcji obrotów (przychodów), nakładów inwestycyjnych i wydatków operacyjnych związanych z tą działalnością.

Orange Polska zamieścił komentarz do kwalifikacji i kluczowych wskaźników dotyczących działalności Grupy, ponieważ system identyfikacji i klasyfikacji działalności zrównoważonej uregulowany w Taksonomii wymaga interpretacji i nie odzwierciedla wszystkich działań podejmowanych przez firmy w obszarze środowiskowym.

Komisja Europejska przebadała 13 sektorów biznesu, które są opisane w Załącznikach 1 i 2 Technicznych kryteriów kwalifikacji. Podejście Komisji Europejskiej jest progresywne – obecnie za priorytetowe uznano sektory biznesu odpowiedzialne za wyższe emisje gazów cieplarnianych, a analiza kwalifikacji innych sektorów będzie podlegać dalszym pracom Komisji. Nie dokonano zatem przeglądu wszystkich sektorów gospodarki, w tym sektora telekomunikacyjnego, i w związku z tym tylko nieliczne obszary działalności tego sektora zostały objęte Taksonomią, co ma wpływ na niski poziom ujawnionych wskaźników wyników przez Orange Polska.

Większość działalności Orange Polska w zakresie usług telekomunikacyjnych na rzecz klientów indywidualnych, biznesowych i operatorów telekomunikacyjnych nie jest obecnie objęta zakresem Załącznika nr 1 i 2 Technicznych kryteriów kwalifikacji, choć Orange Polska uważa, że jej działania mogą się pozytywnie przyczynić do adaptacji i łagodzenia zmian klimatu w zakresie redukcji śladu węglowego.

W przyszłości zmiany regulacyjne mogą spowodować, że inne rodzaje działalności w zakresie usług informacji i komunikacji, poza obecnie sklasyfikowanymi usługami przetwarzania danych za pośrednictwem ośrodków przetwarzania i opartymi na danych rozwiązaniami na potrzeby redukcji emisji gazów cieplarnianych, zostaną objęte systematyką Taksonomii, w tym usługi stanowiące główną działalność Orange Polska, która jest istotna z punktu widzenia zapewnienia zrównoważonego i trwałego rozwoju Unii Europejskiej.

Innym przykładem istotnej z punktu widzenia Orange Polska działalności – poza telekomunikacyjną – która nie może zostać zakwalifikowana zgodnie z naszą interpretacją obecnie obowiązującej Taksonomii, jest zakup na potrzeby własne energii ze źródeł odnawialnych, tj. farm wiatrowych w ramach długoterminowych umów z dostawcami.

Działania prowadzone przez Orange Polska w obszarze środowiska wraz z celami klimatycznymi, ryzykami klimatycznymi oraz inicjatywami w zakresie poprawy efektywności energetycznej i gospodarki o obiegu zamkniętym w celu zmniejszania negatywnego oddziaływania na klimat zostały przedstawione w punkcie 10.

Powyższe wyjaśnienia są istotne dla dobrego zrozumienia zaprezentowanych poniżej wskaźników zrównoważonej działalności, które wykazują niskie kluczowe wskaźniki wyników działalności Orange Polska zgodnie z naszą interpretacją Taksonomii, ze względu na ograniczony udział działalności uznanych w ramach technicznych kryteriów jako kwalifikowane.

1. Analiza kwalifikowanych przez Taksonomię działań

Orange Polska dokonał przeglądu wszystkich swoich działań w odniesieniu do wskazanych w Taksonomii dwóch pierwszych celów środowiskowych, aby określić, które z nich mogą znacząco przyczynić się do łagodzenia zmian klimatu lub dostosowania się do zmian klimatu, na podstawie opisu zawartego w Taksonomii. Podczas przeglądu oparto się na opisach działalności kwalifikowanych zawartych w Technicznych kryteriach kwalifikacji.

Działania Orange Polska generujące przychody kwalifikowane zgodnie z definicją Taksonomii są następujące:

Cel środowiskowy Działalność wg Taksonomii Definicja działalności Orange Polska
Łagodzenie zmian klimatu 6.4 Transport
Obsługa urządzeń mobilności osobistej, logistyka rowerowa.
System wypożyczania rowerów czwartej generacji
(bez stacji dokujących)
7.6 Działalność budowlana związana z nieruchomościami
Montaż, konserwacja i naprawa technologii energii odnawialnej.
Usługi profesjonalne w zakresie oferty fotowoltaiki dla klientów*

* Przychody obejmują montaż instalacji
fotowoltaicznych wraz z przychodami ze sprzedaży sprzętu

8.1 Przetwarzanie danych, hosting i powiązane działania
Przechowywanie, przetwarzanie, zarządzanie, przemieszczanie, sterowanie, wyświetlanie, przełączanie, wymiana, transmisja lub przetwarzanie danych przez centra danych, w tym przetwarzanie brzegowe.
Usługi hostingu i przetwarzania danych w centrach danych*

* Kalkulacja przychodów na podstawie informacji
pochodzących z systemów raportowych

8.2 Oparte na danych rozwiązania na potrzeby redukcji emisji gazów cieplarnianych
Rozwój lub wykorzystanie rozwiązań teleinformatycznych, które mają na celu zbieranie, przesyłanie, przechowywanie danych oraz ich modelowaniei wykorzystanie, w przypadku gdy działania te mają na celu przede wszystkim dostarczanie danych i analiz umożliwiających redukcję emisji GHG.
Inteligentne usługi oparte o Internet Rzeczy

Działalność Orange Polska w zakresie nakładów inwestycyjnych i wydatków operacyjnych związanych z działalnością gospodarczą, którą można zakwalifikować, przedstawia się następująco:

Cel środowiskowy Działalność wg Taksonomii Definicja działalności Orange Polska
Łagodzenie zmian klimatu 6.4 Transport
Obsługa urządzeń mobilności osobistej, logistyka rowerowa.
System wypożyczania rowerów czwartej generacji (bez stacji dokujących)
7.6 Działalność budowlana i związana z nieruchomościami
Montaż, konserwacja i naprawa technologii energii odnawialnej.
Usługi profesjonalne w zakresie oferty fotowoltaiki dla klientów*

* Wydatki związane z usługą montażu i zakupem instalacji
fotowoltaicznych dostarczanych klientom

8.1 Przetwarzanie danych, hosting i powiązane działania
Przechowywanie, przetwarzanie, zarządzanie, przemieszczanie, sterowanie, wyświetlanie, przełączanie, wymiana, transmisja lub przetwarzanie danych przez centra danych, w tym przetwarzanie brzegowe.
Usługi hostingu i przetwarzania danych w centrach danych*,**

* Wydatki operacyjne obejmujące monitoring infrastruktury IT, utrzymanie środowiska technicznego w centrach danych, z wyłączeniem kosztów energii
** Nakłady inwestycyjne związane z nakładami w centrach danych

8.2 Oparte na danych rozwiązania na potrzeby redukcji emisji gazów cieplarnianych
Rozwój lub wykorzystanie rozwiązań teleinformatycznych, które mają na celu zbieranie, przesyłanie, przechowywanie danych oraz ich modelowanie i wykorzystanie, w przypadku gdy działania te mają na celu przede wszystkim dostarczanie danych i analiz umożliwiających redukcję emisji GHG.
Inteligentne usługi oparte o Internet Rzeczy

Lista działań kwalifikujących się do objęcia systematyką Taksonomii została określona w wyniku kompleksowego przeglądu działalności Orange Polska z udziałem menadżerów i ekspertów obszarów biznesowych, finansowych i CSR oraz ekspertów zewnętrznych.

2. Obliczanie kluczowych wskaźników wyników

Orange Polska obliczył kluczowe wskaźniki wyników zgodnie z Rozporządzeniem dotyczącym ujawnień, w oparciu o swoje procesy, istniejące systemy raportowania i przyjęte założenia.

Orange Polska zastosował metodologię opisaną w załącznikach 1 i 2 Rozporządzenia dotyczącego ujawnień w celu wyliczenia kwalifikowanej części przychodów, nakładów inwestycyjnych i wydatków operacyjnych. W przypadku działalności zakwalifikowanej w oparciu o Techniczne kryteria kwalifikacji, ale nieistotnej w 2021 roku z punktu widzenia wielkości przychodów, nakładów inwestycyjnych lub wydatków operacyjnych, Orange Polska nie uwzględnił tej części swojej działalności we wskaźnikach.

Wskaźnik proporcji przychodów związanych z działalnością kwalifikowaną został policzony przez podzielenie sumy przychodów z działalności kwalifikowanej opisanej w pkt. 1 powyżej przez przychody określone w skonsolidowanym rachunku zysków i strat w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym Grupy Kapitałowej Orange Polska za rok zakończony 31 grudnia 2021 r. (skonsolidowane przychody).

31.12.2021
Przychody z działalności kwalifikowanej 33 mln zł
Skonsolidowane przychody 11.928 mln zł
Wskaźnik przychodów związanych z działalnością kwalifikowaną 0,28%
Odsetek przychodów z działalności niekwalifikowanej do systematyki Taksonomii 99,72%

Odsetek przychodów związanych z działalnością kwalifikowaną wynosi 0,28%, co odzwierciedla niewielki odsetek działalności w zakresie usług telekomunikacyjnych objętych obecnym zakresem Taksonomii.

Należy zauważyć, że przychody brane pod uwagę w ramach działania „Rozwiązania oparte na danych na potrzeby redukcji emisji GHG” dotyczą całości przychodów usług opartych o Internet Rzeczy (ang. IoT, z wyłączeniem przychodów związanych ze sprzedażą sprzętu), biorąc pod uwagę, że działanie to umożliwia innym sektorom gospodarki ograniczenie emisji gazów cieplarnianych.

Usługi oparte o IoT obejmują rozwiązania umożliwiające zarządzanie rowerami publicznymi, sterowanie oświetleniem, kontrolowanie jakości powietrza czy odczyt wodomierzy, a także wspierają rozwój inteligentnych miast. Inteligentne rozwiązania pozwalają optymalizować korzystanie z wytwarzanych dóbr lub wspomagają ich używanie oraz przyczyniają się do lepszego gospodarowania zasobami naturalnymi, a w konsekwencji zmniejszają emisję CO2 z korzyścią dla klimatu.

Wskaźnik nakładów inwestycyjnych Orange Polska związanych z działaniami kwalifikowanymi został obliczony przez podzielenie sumy nakładów inwestycyjnych związanych z działaniami kwalifikowanymi, opisanymi w pkt. 1 powyżej przez sumę nakładów inwestycyjnych ujętych w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym Grupy Kapitałowej Orange Polska za 2021 r., obliczoną według definicji Taksonomii, zgodnie z którą suma inwestycji obejmuje zwiększenie:

  • wartości niematerialnych (nabycie wartości niematerialnych w Nocie 11 – Pozostałe wartości niematerialne, w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym Grupy Kapitałowej Orange Polska za 2021 r.),
  • środków trwałych (nabycie środków trwałych w Nocie 12 – Środki trwałe, w sprawozdaniu skonsolidowanym Grupy Kapitałowej Orange Polska za 2021 r.),
  • aktywów z tytułu prawa do użytkowania (zwiększenia w Nocie 14.1 – Grupa jako leasingobiorca, w sprawozdaniu skonsolidowanym Grupy Kapitałowej Orange Polska za 2021 r.).

Suma nakładów inwestycyjnych zdefiniowanych jak wyżej różni się od wskaźnika e-CAPEX zaprezentowanego w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym Grupy Kapitałowej Orange Polska za rok zakończony 31 grudnia 2021 r., przede wszystkim ponieważ e-CAPEX nie zawiera zwiększenia aktywów z tytułu prawa do użytkowania i jest pomniejszony o naliczone wpływy ze sprzedaży aktywów.

Wskaźnik nakładów inwestycyjnych związanych z działalnością kwalifikowaną wynosi 6%, co odpowiada niewielkiej części nakładów inwestycyjnych w zakresie działalności telekomunikacyjnej Orange Polska.

Wynika to z tego, że Taksonomia w obecnym kształcie nie uwzględnia wszystkich działań sektora telekomunikacyjnego podejmowanych w celu łagodzenia lub adaptacji do zmian klimatu, w tym działań realizowanych przez Orange Polska na rzecz klimatu i środowiska.

Wzrostowi popytu na usługi cyfrowe, niezbędne dla zapewnienia zrównoważonego i trwałego rozwoju, musi towarzyszyć poprawa efektywności energetycznej sektora telekomunikacyjnego. Inwestując w rozbudowę infrastruktury swoich sieci Orange Polska dba o zwiększanie ich efektywności energetycznej. Nakłady inwestycyjne na działalność sklasyfikowaną obejmują nakłady na centra danych.

31.12.2021
Nakłady inwestycyjne związane z działalnością kwalifikowaną 140 mln zł
Suma nakładów inwestycyjnych 2.356 mln zł
Wskaźnik nakładów inwestycyjnych związanych z działalnością kwalifikowaną 6%
Odsetek nakładów inwestycyjnych związanych z działalnością niekwalifikowaną 94%

Zgodnie z definicją Rozporządzenia dotyczącego ujawnień, wydatki operacyjne uwzględniane w celu obliczenia wskaźnika wydatków operacyjnych Orange Polska związanych z działaniami kwalifikowanymi, definiowane jako kwalifikowane wydatki operacyjne w liczniku wskaźnika oraz suma wydatków operacyjnych w mianowniku, obejmują:

  • nieskapitalizowane koszty dotyczące badań i rozwoju,
  • prace remontowe budynków,
  • najem krótkoterminowy,
  • konserwację i naprawę,
  • wszelkie inne bezpośrednie wydatki związane z bieżącą obsługą aktywów trwałych przez przedsiębiorcę lub osobę trzecią, której zleca się czynności niezbędne do zapewnienia ciągłości i efektywności funkcjonowania tych aktywów.

Zgodnie z definicją Rozporządzenia dotyczącego ujawnień, Orange Polska nie wziął pod uwagę m.in. wydatków na energię, ponieważ nie są one bezpośrednimi wydatkami związanymi z bieżącą obsługą składników rzeczowych aktywów trwałych.

Wskaźnik wydatków operacyjnych Orange Polska związanych z działalnością kwalifikowaną został obliczony przez podzielenie wydatków operacyjnych związanych z działalnością kwalifikowaną opisaną w pkt. 1 przez sumę wydatków operacyjnych w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym Grupy Kapitałowej Orange Polska za rok zakończony 31 grudnia 2021 r. odpowiadających powyższej definicji (suma wydatków operacyjnych).

31.12.2021
Wydatki operacyjne związane z działalnością kwalifikowaną 7 mln zł
Suma wydatków operacyjnych 956 mln zł
Wskaźnik wydatków operacyjnych związanych z działalnością kwalifikowaną 0,7%
Odsetek wydatków operacyjnych związanych z działalnością niekwalifikowaną 99,3%

Wydatki operacyjne wchodzące w skład wskaźnika ujęte są w kosztach zakupów zewnętrznych, pozostałych przychodach i kosztach operacyjnych oraz kosztach świadczeń pracowniczych w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym Grupy Kapitałowej Orange Polska za rok zakończony 31 grudnia 2021 r. i zgodnie z definicją Rozporządzenia dotyczącego ujawnień nie zawierają bardzo dużej części kosztów operacyjnych wchodzących w skład skonsolidowanego zysku z działalności operacyjnej Grupy Kapitałowej Orange Polska.

Niska wartość wskaźnika wynika z tego, że Taksonomia w obecnym kształcie nie uwzględnia wszystkich działań sektora telekomunikacyjnego podejmowanych w celu łagodzenia lub adaptacji do zmian klimatu, w tym działań realizowanych przez Orange Polska na rzecz klimatu i środowiska.

Ze względu na niskie wartości, Orange Polska zdecydował się nie ujmować we wskaźniku wydatków operacyjnych działań podlegających Taksonomii związanych z montażem i wykorzystywaniem instalacji fotowoltaicznych wytwarzających energię na własny użytek, wydatków związanych z wykorzystaniem dzierżawionych paneli fotowoltaicznych oraz doposażenia floty samochodów służbowych samochodami elektrycznymi.

Wyniki wyszukiwania