Raport roczny 2021

Razem.One

W odpowiedzi na potrzebę zapewnienia kobietom większego wsparcia w rozwoju, dostępu do stanowisk, ale także możliwości godzenia roli zawodowej i rodzinnej, stworzyliśmy program Razem.One.

Razem.One to program, który wpisuje się w zmianę kulturową i jest skierowany do wszystkich pracowników Orange Polska. Jego celem jest ukazanie, jak ważne dla działalności biznesowej jest wykorzystanie potencjału każdego z nas poprzez budowanie zrównoważonych zespołów złożonych z kobiet i mężczyzn.

Misją programu jest zapewnienie równej roli kobiet i mężczyzn w Orange poprzez:

  • wspieranie kobiet w rozwoju zawodowym i osobistym,
  • budowanie świadomości i potrzeby funkcjonowania zrównoważonych zespołów,
  • kulturę równych szans jako warunek dla realizacji celów biznesowych.

Są to działania wzmacniające potencjał kobiet, ich odwagę do podejmowania nowych wyzwań oraz możliwości rozwoju kariery i promocji, a także zwiększenie liczby kobiet w obszarach technologicznych. Działamy również w obszarze świadomości nas wszystkich, pokazując, jakie konsekwencje mogą za sobą nieść stereotypy i uprzedzenia. Zależy nam na wzmocnieniu świadomości nas wszystkich, jak istotna jest rola kobiet w biznesie.

Cele programu Razem.One:

Wzmacnianie roli kobiet w Orange Polska:

  • 40% kobiet na stanowiskach managerskich i 50% kobiet w sukcesji do roku 2025,
  • Równe płace.

Zwiększenie liczby kobiet w obszarach technicznych:

  • 25% kobiet w obszarach technicznych do roku 2025.

Dbałość o równość/różnorodność w zespołach:

  • Różnorodne zespoły – we wszystkich rekrutacjach minimum 1 kobieta w komisji;
  • Wśród kandydatów na krótkiej liście reprezentanci obu płci;

Budowa świadomości i zaangażowanie większej liczby mężczyzn w program:

  • Zwiększenie udziału mężczyzn aktywnie działających w programie.

Obszary działania Razem.One:

JA

Zaangażowanie społeczności kobiet, które podejmują działania, mogą wzajemnie na siebie liczyć oraz dzielą się wiedzą i doświadczeniem.

RYNEK / TECHNOLOGIE

Orange jako firma dbająca o różnorodne zespoły, świadoma, przyjazna kobietom; zachęcanie kobiet do pracy w obszarach technicznych.

FIRMA

Budowanie mechanizmów wspierających różnorodne zespoły oraz eliminujących ryzyko dyskryminacji ze względu na płeć; działania porządkujące.

SPOŁECZNOŚĆ

Zaangażowanie społeczności kobiet i mężczyzn, którzy podejmują działania, mogą wzajemnie na siebie liczyć oraz dzielą się wiedzą i doświadczeniem.

W 2021 roku uruchomiliśmy specjalny program rozwojowy Liderki Razem, którego celem jest przygotowanie kobiet do bycia nowoczesnymi liderkami. Program zapewnia dedykowane szkolenia i udział w spotkaniach z ekspertami, a także zajęcia o zarządzaniu firmą, myśleniu strategicznym oraz szerszym kontekście przywództwa – społecznej odpowiedzialności, różnorodności czy transformacji. W pierwszej 11-miesięcznej edycji programu bierze udział 37 kobiet z różnych części firmy, 9 coachów oraz 15 mentorek i mentorów.

Orange Polska jest członkiem 30% Club Poland. Ten klub wspiera ideę równowagi płci w zarządach, radach nadzorczych i na wyższych stanowiskach. Misją organizacji jest osiągnięcie co najmniej 30% reprezentacji kobiet w zarządach i radach nadzorczych firm na całym świecie, w tym w Polsce.

Dużym wyznawaniem z uwagi na naszą branżę jest kolejny cel – 25% kobiet w obszarach technicznych. Wiąże się to nie tylko z pozyskaniem specjalistek i ekspertek, przebranżowieniem i przysposobieniem do zawodów przyszłości i zawodów technologicznych, ale też walką ze stereotypami.

W Orange Polska działa społeczność „Kobiety w technice”, która stawia sobie za cel wspieranie się i dodawanie odwagi kobietom w obszarach technicznych. Społeczność tworzy przyjazną przestrzeń do wymiany doświadczeń, dzielenia się wiedzą, wzajemnych inspiracji i rozwijania kompetencji. Obecnie uczestniczy w niej 196 kobiet.

Rozwijamy też specjalny program „Włącz One” motywujący kobiety do pracy w obszarach technicznych. Zależy nam na wzmacnianiu wizerunku kobiet profesjonalistek w technologiach, a w praktyce – na zwiększeniu liczby zgłoszeń do pracy ze strony utalentowanych absolwentek uczelni wyższych oraz kobiet posiadających już doświadczenie w tym obszarze. W nowej odsłonie tego programu proponujemy „Przewodniczkę po karierze w technologiach”. To interaktywny przewodnik w formie przestrzeni 360, pozwalający osobom zainteresowanym rozwojem w branży tech dowiedzieć się, jak wygląda praca w wybranych obszarach technicznych dzięki specjalnym przewodniczkom – ekspertkom pracującym w dziedzinach takich jak: Data Science, UX Design, Machine Learning, DevOps, Telekomunikacja czy Rekrutacja. (www.hitechwoman.pl)

AdobeStock_347430802 AdobeStock_347430802

Zdrowie na TAK

Orange Polska jako pracodawca społecznie odpowiedzialny i Opiekun Karty Różnorodności działa na rzecz równego traktowania w zatrudnianiu i pracy zawodowej oraz zapobiega wykluczeniu społecznemu osób z niepełnosprawnościami zgodnie z hasłem: „W pracy jesteśmy tacy sami”. W Orange Polska pracuje 2% pracowników z niepełnosprawnościami.

Program Zdrowie na TAK ma na celu budowanie otwartego i przyjaznego środowiska pracy, w szczególności dla pracowników z niepełnosprawnościami. Jest częścią programu #dbamyosiebie oraz Polityki inwestycji w jakość zdrowia i samopoczucia pracowników w Orange Polska.

W ramach programu mamy specjalną ofertę dla pracownic i pracowników z niepełnosprawnościami, zawierającą wsparcie finansowe (pakiet adaptacyjny), pakiet dodatkowych usług medycznych, dodatkowe wyposażenie stanowiska pracy i możliwość uzyskania miejsca parkingowego na wewnętrznych parkingach.

Ważnym elementem programu jest edukacja dotycząca zarówno aspektów prawnych zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami, jak również kwesti savoir-vivre. Został powołany wewnętrzny zespół ekspercki, który służy pracownikom i menadżerom poradami i konsultacjami oraz wspiera menadżerów w zarządzaniu różnorodnym zespołem. W sieci wewnętrznej utworzono stronę programu Zdrowie na TAK z najważniejszymi kwestiami dotyczącymi m.in. uprawnień osób z niepełnosprawnościami wynikających z przepisów prawa, zakresu wsparcia ze strony pracodawcy oraz savoir-vivre. Dla menadżerów mających w zespołach osoby z niepełnosprawnościami opracowano poradnik z najważniejszymi informacjami.

Wyniki wyszukiwania