Raport
roczny 2020

Jakość sieci

Sieć konwergentna

Klienci oczekują szybkiego, niezawodnego i bezpiecznego dostępu do Internetu; z ich punktu widzenia, technologia świadczenia usług ma drugorzędne znaczenie.

Jesteśmy głęboko przekonani, że spełnienie oczekiwań klientów wymaga doskonałej jakości zarówno sieci komórkowej jak i stacjonarnej. Sam dostęp mobilny nie wystarczy. Szybki dostęp stacjonarny jest konieczny, by sprostać zapotrzebowaniu na streaming i stale rosnącemu ruchowi transmisji danych, a jednocześnie zapewnić klientom oczekiwaną jakość usług w sieci mobilnej. Ponadto, znacząca część naszej działalności jest skierowana do klientów biznesowych, którzy nie mogą polegać wyłącznie na technologii komórkowej.

 

Sieć stacjonarna – od usług tradycyjnych do przyszłościowych łączy światłowodowych

W 2015 roku podjęliśmy strategiczną decyzję o przystąpieniu do inwestycji na dużą skalę w rozbudowę sieci światłowodowej w technologii FTTH (fibre to the home – światłowód bezpośrednio do mieszkania).

Ta inwestycja strukturalnie poprawia naszą pozycję konkurencyjną i zapewnia nam środki do odzyskania udziału w rynku na gęsto zaludnionych obszarach. Jest przy tym podstawą naszych działań komercyjnych i ważnym elementem w realizacji naszej strategii konwergencji.

Nasza strategia rozwoju usług światłowodowych przewiduje nie tylko budowę własnej infrastruktury, ale również – tam, gdzie jest to możliwe technicznie i opłacalne biznesowo – zawieranie umów na dostęp hurtowy z innymi operatorami sieci światłowodowej. Na koniec 2020 roku, przy wykorzystaniu infrastruktury innych operatorów w zasięgu naszych usług znajdowało się 950 tys. gospodarstw domowych.

W 2020 roku objęliśmy zasięgiem sieci światłowodowej około 800 tys. nowych gospodarstw domowych, utrzymując bardzo wysoką dynamikę rozbudowy, zbliżoną do tej z 2019 roku. W ubiegłym roku po raz kolejny duży nacisk położyliśmy na mniejsze miasta i domy jednorodzinne, a nie tylko bloki wielorodzinne. Na zabudowę jednorodzinną przypadła w 2020 roku ponad jedna trzecia nowych łączy światłowodowych, przy czym znaczną część z nich zrealizowaliśmy w oparciu o infrastrukturę innych operatorów. Ogółem, na koniec ubiegłego roku na zabudowę jednorodzinną przypadało 15% sieci światłowodowej. W przypadku domów jednorodzinnych koszty budowy są wyższe, ale z drugiej strony, ze względu na mniejszą konkurencję, odnotowujemy znacznie większy popyt na nasze usługi. Na koniec 2020 roku wskaźnik nasycenia usługami światłowodowymi dla zabudowy jednorodzinnej sięgał 30% – wobec 14,5% dla całej sieci światłowodowej.

W celu wykorzystania nowych możliwości biznesowych oraz przyspieszenia monetyzacji inwestycji w światłowody, w 2018 roku podpisaliśmy z T-Mobile umowę w sprawie dostępu hurtowego do naszej sieci światłowodowej. Umowa obejmuje około 1,7 mln gospodarstw domowych, zlokalizowanych na obszarach nieregulowanych, z punktami dostępowymi w budynkach wielorodzinnych objętych infrastrukturą Orange Polska. Współpraca hurtowa przyczyni się do szybszej monetyzacji inwestycji w sieć światłowodową oraz maksymalizacji wykorzystania infrastruktury, co pozwali uniknąć nadmiernej rozbudowy sieci światłowodowej przez innych operatorów, a ponadto przyspieszy konwergencję usług telekomunikacyjnych na rynku polskim w oparciu o łącza światłowodowe. Umowa nie została zawarta na zasadach wyłączności: zachowujemy prawo do oferowania dostępu hurtowego do naszej sieci światłowodowej także innym operatorom na takich samych warunkach.

Ściśle monitorujemy program rozbudowy pod względem monetyzacji, to jest liczby klientów i wartości, jaką wnoszą. Zależy to głównie od stopnia konkurencji i skuteczności sprzedaży. Inwestycje w łącza światłowodowe mają z natury charakter długofalowy. W naszej ocenie jest to technologia przyszłościowa i w późniejszym okresie można będzie w razie potrzeby łatwo zwiększać parametry transmisji.

Rok 2020 był absolutnie rekordowy pod względem liczby przyłączeń do sieci światłowodowej. Wykorzystaliśmy wysoką dynamikę na rynku, spowodowaną pandemią, i zwiększony popyt na szybkie łącza stacjonarne – które stają się niezbędnym wyposażeniem. Usługi światłowodowe generują także najwyższy przychód na klienta spośród wszystkich dostępnych technologii i z tego względu są kluczowym czynnikiem w odwróceniu trendu ARPO ze stacjonarnych usług szerokopasmowych. Klienci coraz chętniej wybierają opcje o większej prędkości, które są dodatkowo płatne. Ponadto, cena usługi dla klientów w domach jednorodzinnych jest o 15 zł miesięcznie wyższa, co pozwala nam zrównoważyć wyższe koszty budowy.

Sieć mobilna – szersze pasmo dla LTE

Mobilny przesył danych utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. Całkowity ruch w naszej sieci komórkowej zwiększył się w 2020 roku o 46%, przy czym do zwiększenia dynamiki wzrostu przyczyniła się pandemia.

Odpowiadając na to zapotrzebowanie, stale inwestujemy w jakość sieci. Do końca 2020 roku, w zasięgu naszej sieci LTE (4G), na zewnątrz budynków, znaleźli się niemal wszyscy mieszkańcy Polski, zaś pokrycie wewnątrz budynków osiągnęło 97,3%.

W celu sprostania dynamicznie rosnącemu ruchowi LTE, od 2018 roku skoncentrowaliśmy się na reorganizacji przeznaczenia dostępnych częstotliwości, zwiększając pasmo dla tej technologii kosztem pasma przeznaczonego do obsługi sieci 2G i 3G. Umożliwi to znacznie efektywniejsze wykorzystanie pasma i poprawi jakość doświadczenia klientów.

Po przeprowadzeniu w 2018 roku zmian w wykorzystaniu częstotliwości w paśmie 900 MHz, w ubiegłym roku zakończyliśmy zmiany w paśmie 1800 MHz i kontynuowaliśmy je w paśmie 2100 MHz. Proces zmiany przeznaczenia pasma 2100 MHz jest także prowadzony w 2021 roku. Do końca bieżącego roku planujemy wyłączyć obsługę sieci 3G w tym paśmie i przeznaczyć je w pełni dla sieci LTE i LTE/5G. Po zakończeniu projektu refarmingu pasma 2100 MHz, łączny zakres częstotliwości przeznaczonych na usługi LTE wzrośnie do 50 MHz.

W celu zwiększania szybkości dostępu do Internetu kontynuujemy agregację pasma. Na koniec ubiegłego roku blisko 85% spośród ponad 11 600 stacji bazowych LTE umożliwiało agregację pasma, co oznacza znaczący postęp względem 2019 roku. Około 4 tys. stacji bazowych obsługuje technologię LTE w czterech zakresach pasma (800 MHz, 1800 MHz, 2100 MHz i 2600 MHz). W kolejnych latach istotną rolę w naszej strategii podnoszenia jakości sieci mobilnej będzie odgrywać technologia 5G. Będzie się to wiązało z przydziałem nowych częstotliwości, w tym w pasmach 3,4-3,8 GHz i 700 MHz.

Przesył danych w sieci mobilnej i stacjonarnej (PB)

Poprzedni temat

Założenia

Następny temat

Konwergencja

Wyniki wyszukiwania