Raport
roczny 2020

Działalność Komitetu ds. Strategii

Komitet formułuje dla Rady Nadzorczej opinie i rekomendacje dotyczące planów strategicznych przedstawianych przez Zarząd oraz wszelkich uwag Rady do tych planów, a w szczególności do najważniejszych scenariuszy strategicznych.

List Przewodniczącego Komitetu ds. Strategii

Szanowni Akcjonariusze,

Rok 2020 przyniósł bezprecedensowe wyzwania dla rynku telekomunikacyjnego i całego świata. Był to także rok przyspieszonej transformacji cyfrowej naszych klientów oraz naszej własnej działalności.

Pandemia koronawirusa COVID-19 przyczyniła się nieuchronnie do znacznie szerszego korzystania z technologii cyfrowych oraz potwierdziła wagę wysokiej jakości sieci, zwłaszcza szybkiego i niezawodnego dostępu do Internetu.

Orange Polska inwestuje w rozbudowę sieci światłowodowej od 2015 roku, a w jej zasięgu znalazło się już ponad 5 mln gospodarstw domowych w 154 miastach Polski. Analiza potencjału rynkowego dla dalszej rozbudowy infrastruktury światłowodowej w Polsce oraz najlepszych możliwości budowania wartości w ramach rozwoju Spółki należały do kluczowych zagadnień omawianych przez Komitet podczas trzech posiedzeń w 2020 roku.

W związku z ostatnim rokiem realizacji zakończonej sukcesem strategii Orange.one, Komitet poświęcił także wiele uwagi długoterminowej wizji Spółki, w tym kwestii trwałego wpływu pandemii COVID-19 na przyszłe otoczenie rynkowe i potrzeby klientów.

Serdecznie dziękuję wszystkim członkom Komitetu oraz zaproszonym gościom za ich cenny wkład w opracowanie planu inwestycyjnego Spółki oraz za strategiczne dyskusje, które wzbogaciły kształtowanie długoterminowej wizji Orange Polska.

Jean-Marc Vignolles
Przewodniczący Komitetu ds. Strategii

Komitet ds. Strategii

Posiedzenia Komitetu odbywają się co najmniej dwa razy w roku. Komitet ds. Strategii może opiniować dla Rady Nadzorczej procesy planowania stosowane przez Zarząd. Z Komitetem należy konsultować wszystkie projekty strategiczne związane z rozwojem Grupy Orange Polska i monitorowaniem zmian w relacjach branżowych w Grupie oraz projekty obejmujące umowy strategiczne Grupy. Komitet sporządza następnie dla każdego z takich projektów sprawozdanie i rekomendacje dla Rady Nadzorczej.

W szczególności Komitet zajmuje się następującymi projektami:

  • umowy strategiczne, alianse oraz współpraca technologiczna i branżowa, w tym aspekty strategicznego partnerstwa pomiędzy Grupą Orange i Grupą Kapitałową Orange Polska,
  • znaczące zakupy i sprzedaż majątku.

Skład Komitetu ds. Strategii

Jean-Marc Vignolles Przewodniczący
Dr. Henryka Bochniarz (Niezależny Członek Rady Nadzorczej)
Thierry Bonhomme od 17 czerwca 2020 roku
Eric Debroeck
Patrice Lambert de Diesbach
Monika Nachyła (Niezależny Członek Rady Nadzorczej)
Dr. Maria Pasło – Wiśniewska (Niezależny Członek Rady Nadzorczej)
Gervais Pellissier do 20 października 2020 roku

Maciej Witucki, Przewodniczący Rady Nadzorczej, oraz John Russell Houlden, Niezależny Członek Rady Nadzorczej i Przewodniczący Komitetu Audytowego, na stałe uczestniczą w posiedzeniach Komitetu ds. Strategii. Członkowie Rady Nadzorczej oraz Zarządu Orange Polska aktywnie uczestniczyli w pracach Komitetu, w ramach obszarów odpowiedzialności.

Kierunki prac Komitetu ds. Strategii w 2020 roku

Biorąc pod uwagę perspektywy rynkowe dla rozbudowy sieci światłowodowej w Polsce, duży popyt na szybki Internet ze strony klientów oraz potencjał do wygenerowania dużej wartości dla Spółki, Komitet przeanalizował koncepcję dalszej rozbudowy światłowodowej sieci dostępowej w obszarach bez istniejącej infrastruktury szybkiego Internetu, w ramach spółki utworzonej w tym celu we współpracy z partnerem zewnętrznym. Spółka FiberCo działałaby jako sieć otwarta, dostępna na zasadach hurtowych dla Orange Polska i innych operatorów detalicznych.

Komitet omówił długoterminowe trendy w zakresie ewolucji otoczenia telekomunikacyjnego, w tym przyspieszoną cyfryzację społeczeństwa i działalności gospodarczej, a także zmiany potrzeb konsumentów wynikające z pandemii koronawirusa COVID-19 oraz przyszłe uwarunkowania makroekonomiczne. Przeanalizowane zostały podstawowe założenia i kierunki rozwoju związane z długoterminową wizją Orange Polska.

Przepływy pieniężne i polityka w zakresie dywidendy

Komitet przeanalizował bieżącą sytuację finansową i najbardziej prawdopodobne scenariusze odnośnie przepływów pieniężnych na nadchodzące lata, mając na uwadze oczekiwania inwestorów dotyczące perspektyw dalszego rozwoju działalności Grupy.

Wyniki wyszukiwania