Raport
roczny 2020

Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe zostało sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej („MSSF”) przyjętymi przez Unię Europejską. MSSF obejmują standardy i interpretacje zaakceptowane przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości („RMSR”) oraz Komitet ds. Interpretacji Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej („KIMSF”).

Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe zostało sporządzone w milionach złotych. Porównawcze dane finansowe za rok zakończony 31 grudnia 2019 roku zostały przygotowane w oparciu o te same podstawy sporządzenia sprawozdania finansowego, z wyjątkiem wpływu zmiany w politykach rachunkowości opisanej poniżej.

Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe zostało sporządzone w oparciu o zasadę kosztu historycznego, z wyjątkiem wycenianych w wartości godziwej pochodnych instrumentów finansowych oraz wybranych należności handlowych ze sprzedaży telefonów komórkowych w systemie ratalnym.

Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe zostało sporządzone przy założeniu kontynuacji działalności. Na dzień 31 grudnia 2020 roku zobowiązania krótkoterminowe Grupy przewyższały aktywa obrotowe oraz niewykorzystane linie kredytowe (z wyłączeniem krótkoterminowych) o 2.434 miliony złotych (patrz Nota 25.6). Było to spowodowane głównie krótkoterminowymi pożyczkami od jednostki powiązanej w wysokości 3.576 milionów złotych (zaprezentowanymi w Nocie 20) które są wymagalne w maju i czerwcu 2021 roku. W celu zapewnienia odpowiedniego poziomu płynności finansowej oraz pokrycia nadwyżki zobowiązań krótkoterminowych nad aktywami obrotowymi oraz niewykorzystanymi liniami kredytowymi, Orange Polska i Grupa Orange zawarły w styczniu 2021 roku nową umowę o pożyczkę w wysokości 2.700 milionów złotych (patrz Nota 32). Uwzględniając nową umowę o pożyczkę, wartość krótkoterminowych zobowiązań zmniejszyłaby się o 2.700 milionów złotych do kwoty 4.937 milionów złotych i byłaby w pełni pokryta przez krótkoterminowe aktywa w wysokości 3.363 miliony złotych oraz niewykorzystane linie kredytowe (z wyłączeniem krótkoterminowych) w wysokości 1.840 milionów złotych. Ponadto Zarząd przeanalizował harmonogram, charakter oraz skalę potencjalnych potrzeb finansowych Grupy i uważa, że dostępne środki pieniężne, a także oczekiwane wpływy pieniężne z działalności operacyjnej będą wystarczające do sfinansowania przewidywanego zapotrzebowania Grupy na kapitał obrotowy.

Dane finansowe wszystkich jednostek wchodzących w skład Grupy zawarte w niniejszym Skonsolidowanym Sprawozdaniu Finansowym zostały przygotowane przy zastosowaniu jednolitych polityk rachunkowości.

Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe zostało zatwierdzone do publikacji przez Zarząd w dniu 17 lutego 2021 roku i podlega zatwierdzeniu przez Walne Zgromadzenie Orange Polska S.A.

Zasady rachunkowości zastosowane do sporządzenia sprawozdania finansowego za okres 12 miesięcy zakończony 31 grudnia 2020 roku są przedstawione w Nocie 33 oraz są oparte na:

  • wszystkich standardach i interpretacjach przyjętych przez Unię Europejską i mających zastosowanie dla okresu rozpoczynającego się 1 stycznia 2020 roku,
  • MSSF i powiązanych interpretacjach przyjętych przez Unię Europejską i mających zastosowanie dla okresów rozpoczynających się po 1 stycznia 2020 roku, dla których Grupa zdecydowała o wcześniejszym ich zastosowaniu,
  • podejściu przyjętym w Grupie zgodnie z paragrafami od 10 do 12 zawartymi w Międzynarodowym Standardzie Rachunkowości („MSR”) 8 (Subiektywna ocena).

Zastosowanie standardów i interpretacji w 2020 roku

Od dnia opublikowania Skonsolidowanego Sprawozdania Finansowego za rok zakończony 31 grudnia 2019 roku sporządzonego według MSSF nie zostały wydane żadne nowe standardy i interpretacje. Zmiany standardów i interpretacji w 2020 roku, inne niż opisane w Nocie 2.2 poniżej, nie miały wpływu na zasady rachunkowości stosowane przez Grupę.

Wyniki wyszukiwania