TCFD GRI

Rynek biznesowy

Czas czytania

Rynek biznesowy: strategia skupiona wokół usług ICT

Orange Polska jest liderem we wszystkich segmentach biznesowych rynku telekomunikacyjnego oraz czołowym graczem na rynku ICT. Przebyliśmy długą drogę od tradycyjnego operatora telekomunikacyjnego do zaufanego partnera w transformacji cyfrowej polskich firm – co oznacza, że skutecznie łączymy usługi telekomunikacyjne oraz IT i integracji. Dwoma kluczowymi czynnikami, które umożliwiły powrót do wzrostów w usługach dla klientów biznesowych, były: monetyzacja inwestycji w łącza światłowodowe oraz koncentracja na rozwijaniu działalności ICT poprzez wzrost organiczny oraz selektywne przejęcia w celu uzupełnienia konkretnych kompetencji. W efekcie, możemy zapewnić klientom wyjątkowe połączenie usług w zakresie łączności z integracją systemów, cyberbezpieczeństwem, doradztwem oraz usługami w obszarze oprogramowania i aplikacji.

W ostatnich dwóch latach, w następstwie pandemii, transformacja cyfrowa polskich przedsiębiorstw przyspieszyła praktycznie we wszystkich sektorach gospodarki. W ramach strategii .Grow nadal umacniamy swoją pozycję jako integratora usług transformacyjnych, towarzysząc firmom w zmianach technologicznych oraz poszerzając ofertę przyszłościowych rozwiązań dla biznesu.

Omawiany plan zakładał dynamiczny wzrost przychodów z usług ICT, w tempie ok 10% rocznie do 2024 roku. Osiągamy to dzięki wykorzystaniu naszych kluczowych zasobów, czyli sieci mobilnej i światłowodowej, wzbogaconych o szeroki portfel usług tworzących pełen łańcuch wartości w zakresie transformacji cyfrowej. Kluczową rolę odgrywa dalszy stabilny rozwój naszej spółki Integrated Solutions – trzeciego co do wielkości integratora na rynku polskim. A przyspieszenie osiągamy monetyzując inwestycje w nowe obszary i kompetencje, czyli w spółki BlueSoft i Craftware. Największe wzrosty planujemy w obszarze cyberbezpieczeństwa oraz oprogramowania i aplikacji, korzystając zarówno z doświadczenia spółek zależnych jak i kompetencji budowanych na potrzeby wewnętrzne.

Chart: Cel w zakresie przychodów z ICT ok. 10% rocznie (CAGR)

Intensyfikujemy działania w obszarze migracji do chmury. Pod względem wprowadzania rozwiązań chmurowych, firmy w Polsce nadal odstają od średniej europejskiej. Przetwarzanie danych w chmurze i wirtualizacja sieci to pierwszy krok w cyfrowej transformacji biznesu. Kolejnymi etapami są: automatyczna analiza danych, których dzięki wdrożeniu 5G będzie coraz więcej, oraz wykorzystanie sztucznej inteligencji do tworzenia przyszłościowych rozwiązań.

Skoncentrujemy się na usługach opartych o multichmurę

Technologia 5G będzie nowym katalizatorem dla rynku ICT, w szczególności Internetu Rzeczy. Nowa sieć będzie szybsza i bardziej wydajna, a przy tym będzie mogła jednocześnie obsługiwać miliony podłączonych do niej obiektów. Firmy jako pierwsze zaczną wykorzystywać jej możliwości. Chcemy być liderem rynku w zakresie mobilnych sieci prywatnych. Zrealizowaliśmy już pierwsze projekty w paśmie 3,6 GHz, które w przyszłości będzie wykorzystywane dla 5G. Do 2025 roku, wspólnie z naszymi klientami, chcemy utworzyć ponad 40 sieci kampusowych. Ze względu na znaczne opóźnienie w przydzielaniu częstotliwości 5G, osiągnięcie tego celu może potrwać dłużej.

Będziemy oferować przyszłościowe rozwiązania oparte na 5G

Wdrożenie sieci 5G przyniesie przedsiębiorstwom nowe korzyści i nowe możliwości rozwojowe. Internet Rzeczy, wirtualizacja codziennych operacji, automatyzacja procesów oraz właściwe wykorzystanie olbrzymich ilości danych – wsparte przez algorytmy sztucznej inteligencji – przeniosą działalność biznesową w Polsce na wyższy poziom rozwoju cyfrowego.

Realizacja strategii .Grow zapewni nam wiodącą pozycję w obszarze doradztwa i integracji kompleksowych usług transformacyjnych, pozwalających przedsiębiorstwom i instytucjom na skuteczne funkcjonowanie w nowym, cyfrowym świecie.

Wyniki wyszukiwania