Perspektywy na 2024 rok

Kluczowe priorytety na 2024 rok
Rok 2024 jest ostatnim rokiem realizacji strategii .Grow. Otoczenie makroekonomiczne postaje wymagające, ale stopniowo ulega poprawie. Według konsensusu prognoz ekonomicznych, tempo wzrostu PKB w tym roku powinno się zwiększyć do około 3% (od bliskiego recesji poziomu 0,2% w 2023 roku). Rysuje się także perspektywa odblokowania funduszy europejskich, co powinno pobudzić działalność gospodarczą, w tym realizację przez nas projektów w obszarze usług IT i integracji. Cieszy nas, że inflacja spadła do średnich wartości jednocyfrowych, a w 2024 roku powinna się utrzymać na podobnym poziomie. Jednak na część naszych kosztów będzie miała wpływ ubiegłoroczna dwucyfrowa inflacja.
Skupimy się na realizacji sprawdzonej strategii komercyjnej ukierunkowanej na wartość. Celem jest utrzymanie właściwej równowagi pomiędzy wzrostem liczby klientów a wzrostem ARPO. Oczekujemy, że korzystny wpływ na wskaźnik ARPO będą mieć korekty cenowe, wprowadzone głównie w poprzednich latach. W 2024 roku utrzymamy podejście oparte na wartości: w styczniu ponownie skorygowaliśmy ceny usług komórkowych w formule „więcej za więcej”. Moment wprowadzenia podwyżek nie został wybrany przypadkowo, lecz zbiegł się z informacją o tym, że uruchamiamy technologię 5G w oparciu o nowo pozyskane częstotliwości. Nowe pasmo zapewnia większą pojemność, co pozwala nam obsłużyć stale rosnący przesył danych oraz oferować klientom większe pakiety danych, wspierające naszą strategię komercyjną. Najważniejsze zadanie polega na tym, aby skłonić klientów do przyjęcia nowych planów taryfowych, co przełoży się na wzrost ARPO i przychodów. Dalszy wzrost wskaźnika ARPO ma kluczowe znaczenie dla ograniczenia skutków inflacji.
Musi temu towarzyszyć dalsza transformacja kosztów w celu zwiększenia elastyczności i efektywności. Jednym z kluczowych elementów, które temu służą, jest dalsza cyfryzacja. Dzięki niej możemy szybciej i skuteczniej reagować na potrzeby klientów, a jednocześnie zwiększać własną elastyczność i efektywność. W szczególności, mamy ambitny plan dynamicznego zwiększenia sprzedaży i działań utrzymaniowych przez kanały cyfrowe.
Na rynku biznesowym będziemy nadal umacniać pozycję partnera w transformacji cyfrowej polskich firm, poszerzając synergię pomiędzy telekomunikacją a usługami IT i integracyjnymi. Dysponując nowym pasmem 5G, wreszcie będziemy mogli intensywniej rozwijać rozmaite nowe usługi. Mamy ambitne zamierzenia dotyczące prywatnych sieci mobilnych, które chcemy tworzyć dla klientów przemysłowych, samorządów i uniwersytetów. Z drugiej strony, początek 2024 roku może wskazywać, że osiągnięcie wzrostu w obszarze ICT będzie większym wyzwaniem niż w poprzednich latach. Jest to związane z cyklicznym spowolnieniem popytu, które wynika z ogólnego pogorszenia sytuacji na rynku IT oraz spadku popytu ze strony sektora publicznego.
Ponadto, będziemy nadal podejmować inicjatywy proekologiczne, zarówno w wymiarze środowiskowym jak i społecznym. Zintensyfikujemy wysiłki na rzecz zmniejszenia emisji CO2 w zakresie 3 – który obejmuje cały łańcuch wartości, w tym dostawców i klientów. W ramach tych działań będziemy jeszcze aktywniej wdrażać zasady gospodarki o obiegu zamkniętym. Jesteśmy przekonani, że dysponujemy odpowiednimi zasobami, aby zmierzyć się z tegorocznymi wyzwaniami i zrealizować nasze ambitne cele.
Prognozy na 2024 rok zgodne z wszystkimi celami finansowymi strategii .Grow
Cele na ten rok są spójne z naszą strategią, która zakłada wzrost przychodów i zysków.
Prognozujemy niski jednocyfrowy wzrost przychodów w 2024 roku. Jesteśmy przekonani, że utrzyma się solidny popyt na nasze usługi, które są istotne dla klientów. Przewidujemy dalsze wzrosty w podstawowych usługach telekomunikacyjnych (konwergentnych, komórkowych i dostępu szerokopasmowego) na rynkach detalicznych, w połączeniu z solidnymi przychodami z usług IT i integracyjnych oraz odprzedaży energii, a także utrzymanie wysokiego popytu na naszą infrastrukturę ze strony klientów hurtowych. Oczekujemy również dalszej presji na wysokomarżowe usługi schyłkowe (detaliczne i hurtowe usługi telefonii stacjonarnej). Na przychodach z rozliczeń z innymi operatorami odbije się kolejna obniżka stawek za zakańczanie połączeń w sieci komórkowej, ale będzie to mieć bardzo ograniczony wpływ na zysk. W obszarze odsprzedaży energii czeka nas trudniejszy rok ze względu na niższe rynkowe ceny prądu oraz zmiany regulacyjne.
Podobnie jak w 2023 roku, oczekujemy, że EBITDAaL zostanie wsparta przez wzrost przychodów we wszystkich kluczowych obszarach naszej działalności, koncentrację na budowaniu wartości oraz optymalizację kosztów. Spodziewamy się, że otoczenie inflacyjne będzie nadal niekorzystnie wpływać na wysokość kosztów operacyjnych, stanowiąc kluczowe wyzwanie dla wzrostu. Znaczna część naszych kosztów jest indeksowana do inflacji z poprzedniego roku (np. umowy najmu powierzchni biurowych, punktów sprzedaży i infrastruktury) bądź podlega presji wynikającej ze znacznego podniesienia płacy minimalnej. Jednak zakładamy, że będzie to mniejszym wyzwaniem niż w 2023 roku, co pozwala nam z większą pewnością podchodzić do tegorocznych perspektyw wzrostu. W efekcie, w 2024 roku przewidujemy niski jednocyfrowy wzrost procentowy EBITDAaL.
Przewidujemy, że w 2024 roku ekonomiczne nakłady inwestycyjne (eCapex) będą się mieścić w przedziale 1,7-1,9 mld zł, a zatem będą wyższe od wyjątkowo niskiego poziomu w 2023 roku. Jest to głównie odzwierciedleniem szybkiej budowy sieci 5G w oparciu o nowo nabyte częstotliwości w paśmie C. Jednocześnie będziemy realizować synergiczny projekt odnowy mobilnej sieci dostępowej. Zgodnie z przyjętą przez nas definicją, ekonomiczne nakłady inwestycyjne nie obejmują płatności za częstotliwości komórkowe.