P: Dlaczego konieczna jest modernizacja radiowej sieci dostępowej?
Orange Polska zawsze pozycjonował się jako sieć numer 1 w Polsce – nie tylko ze względu na największą infrastrukturę, ale także z powodu stawiania na wysoką jakość sieci. Jednak technologie ewoluują, a potrzeby klientów się zmieniają, dlatego w celu utrzymania wysokiej jakości, do której przyzwyczailiśmy klientów, musimy inwestować.
W tym roku przystępujemy do głębokiej modernizacji radiowej sieci dostępowej, co ma nas kompleksowo przygotować nie tylko do wprowadzenia 5G, ale również stopniowego wygaszania w przyszłości starszych technologii. Projekt został rozłożony na kilka lat, a jego realizacja będzie zgrana w czasie z budową sieci 5G w paśmie C – które, jak mamy nadzieję, zostanie wkrótce rozdzielone.
Wymienię kilka najważniejszych działań w ramach tego projektu. Część urządzeń, które wykorzystujemy w radiowej sieci dostępowej (RAN), została zainstalowana kilkanaście lat temu,
kiedy realizowaliśmy umowę z T-Mobile o współdzieleniu tych sieci. Te urządzenia trzeba wymienić, gdyż kończy się ich obsługa serwisowa przez dostawców. Ponadto, pasmo 2100 MHz będzie wykorzystywane do obsługi sieci 5G w trybie dynamicznego przydziału pasma (DSS). W istniejących lokalizacjach zwiększymy także znacząco pojemność sieci LTE w pasmach 1800 MHz i 2100 MHz, aby lepiej obsłużyć gwałtownie rosnący przesył danych oraz zminimalizować konieczność budowania nowych stacji bazowych w przyszłości. Wszystkie nowo montowane urządzenia będą znacznie bardziej efektywne energetycznie, co przyczyni się do osiągnięcia naszych celów środowiskowych.