Raport roczny 2021

Pytania do Piotra Jaworskiego, Członka Zarządu ds. Sieci i Technologii

P: Dlaczego konieczna jest modernizacja radiowej sieci dostępowej?

Orange Polska zawsze pozycjonował się jako sieć numer 1 w Polsce – nie tylko ze względu na największą infrastrukturę, ale także z powodu stawiania na wysoką jakość sieci. Jednak technologie ewoluują, a potrzeby klientów się zmieniają, dlatego w celu utrzymania wysokiej jakości, do której przyzwyczailiśmy klientów, musimy inwestować.

W tym roku przystępujemy do głębokiej modernizacji radiowej sieci dostępowej, co ma nas kompleksowo przygotować nie tylko do wprowadzenia 5G, ale również stopniowego wygaszania w przyszłości starszych technologii. Projekt został rozłożony na kilka lat, a jego realizacja będzie zgrana w czasie z budową sieci 5G w paśmie C – które, jak mamy nadzieję, zostanie wkrótce rozdzielone.

Wymienię kilka najważniejszych działań w ramach tego projektu. Część urządzeń, które wykorzystujemy w radiowej sieci dostępowej (RAN), została zainstalowana kilkanaście lat temu,
kiedy realizowaliśmy umowę z T-Mobile o współdzieleniu tych sieci. Te urządzenia trzeba wymienić, gdyż kończy się ich obsługa serwisowa przez dostawców. Ponadto, pasmo 2100 MHz będzie wykorzystywane do obsługi sieci 5G w trybie dynamicznego przydziału pasma (DSS). W istniejących lokalizacjach zwiększymy także znacząco pojemność sieci LTE w pasmach 1800 MHz i 2100 MHz, aby lepiej obsłużyć gwałtownie rosnący przesył danych oraz zminimalizować konieczność budowania nowych stacji bazowych w przyszłości. Wszystkie nowo montowane urządzenia będą znacznie bardziej efektywne energetycznie, co przyczyni się do osiągnięcia naszych celów środowiskowych.

W przeszłości pokazaliśmy, że potrafimy monetyzować zwiększony popyt na transmisję danych poprzez wzrost wskaźnika ARPO. Jestem pewien, że również te inwestycje będą budować długoterminową wartość.

Zgodnie z tym, co podaliśmy na spotkaniu prezentującym naszą strategię, zakres ekonomicznych nakładów inwestycyjnych Orange Polska nie zmieni się w stosunku do poprzednich kilku lat. W miejsce malejących nakładów na rozbudowę sieci światłowodowej zwiększymy inwestycje w sieć mobilną, które w ostatnich latach utrzymywały się na bardzo niskim poziomie.

P: Jaki wygląda ścieżka wygaszania starszych technologii?

Zastępowanie starszych, przestarzałych technologii nową generacją sieci mobilnych i stacjonarnych to normalna kolej rzeczy. Podnosi to efektywność i obniża koszty utrzymania systemów schyłkowych. Musimy zrobić miejsce na przyszłe rozwiązania.

W naszej strategii wskazaliśmy, że wygasimy technologię 3G do 2025 roku. Sieć 4G odpowiada za około 96% ruchu związanego z transmisją danych, podczas gdy na sieć 3G przypada jedynie 3%. W miarę stopniowej migracji do technologii VoLTE, spada także ruch głosowy w sieci 3G. Częstotliwości radiowe przypisane obecnie do obsługi sieci 3G zostaną wykorzystane do zwiększenia całkowitej pojemności i pokrycia sieci 4G i 5G zarówno na terenach miejskich jak i wiejskich. Wpłynie to na poprawę doświadczenia klientów usług mobilnych, dzięki wyższej jakości połączeń głosowych w technologii VoLTE, większej pojemności i mniejszemu opóźnieniu oraz zwiększonemu bezpieczeństwu.

W okresie objętym strategią .Grow planujemy także znacząco przyspieszyć wymianę łączy miedzianych na światłowody. Skupimy się na dostosowaniu pojemności sieci do zagęszczenia usług przy jednoczesnym nasileniu migracji usług do technologii FTTH lub LTE/5G w miejscach, gdzie parametry łączy miedzianych są ograniczone.

We wszystkich powyższych działaniach, priorytetem będą dla nasz potrzeby klientów. Będziemy ich informować z wyprzedzeniem, zapewniając pomoc i wsparcie techniczne, aby proces migracji przebiegał jak najbardziej płynnie i bezproblemowo.

Wyniki wyszukiwania