MegaMisja to ogólnopolski program edukacyjny dla szkół podstawowych. Może być realizowany w ramach zajęć lekcyjnych, dodatkowych lub w świetlicy szkolnej. Adresujemy go do nauczycieli oraz dzieci w klasach 1-3. Naszym celem jest podniesienie wiedzy i cyfrowych kompetencji nauczycieli, wychowawców świetlic oraz ich uczniów. Zależy nam, by najmłodsi byli bezpiecznymi i świadomymi użytkownikami multimediów, a nauczyciele mieli dostęp do sprawdzonych materiałów, dzięki którym mogą prowadzić nowoczesne zajęcia dla dzieci. MegaMisja daje solidną bazę do mądrego i bezpiecznego poruszania się po świecie, w którym nie obędziemy się bez technologii. Ze względu na zamknięcie szkół i potrzebę wsparcia nauczycieli, w programie prowadzono szereg dodatkowych webinariów dla nauczycieli, wspierających ich w radzeniu sobie z wyzwaniami edukacji zdalnej.
Fundacja Orange
Działania Fundacji Orange, która realizuje cele społeczne w imieniu Grupy Orange Polska, definiuje Strategia na lata 2021-2023. Obejmuje ona realizację celów w zakresie edukacji cyfrowej i zapobiegania wykluczeniu cyfrowemu poprzez prowadzenie długofalowych programów społecznych, opartych na rzetelnej diagnozie społecznych potrzeb i oczekiwań. Najważniejsze programy Fundacji Orange to: MegaMisja, #SuperKoderzy i Pracownie Orange, a ich uzupełnieniem jest program wolontariatu pracowniczego oraz działania z obszaru bezpiecznego korzystania z nowych technologii przez dzieci i młodzież. Strategia kontynuuje realizację długofalowych programów realizowanych w latach wcześniejszych.
#SuperKoderzy to ogólnopolski program edukacyjny skierowany do uczniów szkół podstawowych z klas 4-8. Jego kluczowym elementem jest nauka programowania, ale realizowana w innowacyjny sposób, ponieważ nie tylko na lekcjach informatyki, ale również na zajęciach przedmiotowych, np. przyrodzie, matematyce, historii, muzyce czy języku polskim. Wszystkie materiały dydaktyczne są przygotowywane w oparciu o obowiązującą podstawę programową. Młodzi #SuperKoderzy uczą się pracy zespołowej, rozwijają kreatywność i umiejętności logicznego myślenia. Została również uruchomiona ścieżka dla dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Nauczyciele biorący udział w programie uczestniczą w profesjonalnych szkoleniach i zawsze mogą liczyć na wsparcie merytoryczne profesjonalnych edukatorów. Ze względu na zamknięcie szkół prowadzono też cykl dodatkowych zajęć zdalnych dla dzieci – Poranki z #SuperKoderami.
Lekcja:Enter to projekt edukacji cyfrowej skierowany do nauczycieli, którego celem jest doskonalenie ich kompetencji cyfrowych. W latach 2020-2023 zostanie przeszkolonych ponad 75 tys. nauczycieli (15% z każdego województwa). W ramach projektu nauczyciele są przygotowywani do korzystania z aktywizujących metod nauczania. W czasie szkoleń uczą się korzystać w sposób odpowiedzialny i kreatywny, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa, ze stron i portali edukacyjnych, e-zasobów oraz różnego rodzaju aplikacji. Praktycznym elementem szkoleń jest tworzenie przez nauczycieli własnych treści cyfrowych, które mogą w przyszłości wykorzystywać podczas prowadzonych przez siebie lekcji.
Projekt jest realizowany we współpracy z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego oraz Instytutem Spraw Publicznych. Działania w systemie regrantingowym realizowane są przez placówki doskonalenia nauczycieli we współpracy z samorządami lub organizacjami pozarządowymi. W 2021 roku udzieliliśmy dofinansowania i wspieraliśmy merytorycznie 99 projektów grantowych. Do projektu dołączyło 4990 szkół, a szkolenia rozpoczęło 39 616 nauczycieli i nauczycielek. Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Kwota dofinansowania to niemal 49 mln złotych.
By ułatwić mieszkańcom małych społeczności dostęp do informacji, wiedzy i technologii, stworzyliśmy Pracownie Orange. Są to multimedialne pracownie zlokalizowane w małych miejscowościach. Firma je wyposażyła i pomaga w ich prowadzeniu. Ich zadaniem jest zapewnienie członkom społeczności dostępu do nowych technologii, szkoleń i warsztatów. Wspieramy animatorów w kierowaniu tymi nowoczesnymi i atrakcyjnymi placówkami poprzez profesjonalne szkolenia i pomoc finansową. Dotąd powstało 100 Pracowni Orange w całej Polsce. Liderzy i liderki Pracowni Orange korzystają z internetowej platformy wymiany wiedzy wraz z bazą gotowych do wdrożenia projektów i modułem grywalizacji, który wykorzystuje mechanizm gier do podnoszenia kompetencji społecznych i motywowania mieszkańców do działania na rzecz swojej okolicy. Realizowane w pracowniach projekty są skierowane do różnych grup odbiorców, których największą grupę stanowią dzieci. W 2021 roku przeprowadzono proces wymiany sprzętu w 15 pracowniach (łącznie w ciągu dwóch lat nowy sprzęt zyskały 34 pracownie). W kolejnych 5 Pracowniach Orange uruchomiono makerspace – przestrzeń, która wspiera wykorzystanie nowych technologii w duchu DIY (łącznie funkcjonuje już 10 tego typu przestrzeni).
Dodatkowo w dwóch miastach, Warszawie i Gdańsku, działają FabLaby – otwarte miejsca skierowane do osób, które chcą nauczyć się twórczo korzystać z nowych technologii. W FabLabie oferujemy wsparcie doświadczonych edukatorów, profesjonalny sprzęt oraz bezpłatne warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Jednym z projektów realizowanych przez FabLab w Gdańsku jest projekt wspierający kobiety na rynku pracy (druga edycja). W 2021 roku w bezpłatnych warsztatach i projektach społecznych w FabLabach uczestniczyło 2341 osób.