Raport roczny 2021

Orange Polska na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w 2021 roku

Struktura własnościowa*

Udział w kapitale zakładowym (%) **

* 1 akcja = 1 głos na WZA
** Stan na dzień 25 kwietnia 2022 r. 

Struktura własnościowa*

Aviva Otwarty
Fundusz Emerytalny
72 053 524
Orange S.A. 664 999 999
Nationale-Nederlanden
Otwarty Fundusz Emerytalny
66 448 705
Pozostali akcjonariusze 508 855 251
Razem 1 312 357 479

Notowania akcji Orange Polska S.A. na GPW

Od listopada 1998 roku akcje Orange Polska S.A. (wcześniej Telekomunikacji Polskiej S.A). są notowane na rynku podstawowym Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. w systemie notowań ciągłych.

Akcje Spółki wchodzą w skład następujących indeksów:

  • największych spółek WIG20 oraz WIG30,
  • szerokiego rynku WIG,
  • spółek zaangażowanych w społeczną odpowiedzialność biznesu WIG-ESG.

W 2021 roku Orange Polska S.A. ponownie znalazł się w prestiżowym gronie giełdowych spółek odpowiedzialnych społecznie. W ogłoszonym przez Giełdę Papierów Wartościowych składzie indeksu WIG-ESG znalazło się 60 spółek. Orange Polska S.A. jest obecny w tym zestawieniu od pierwszej edycji. Indeks WIG-ESG cieszy się coraz większym zainteresowaniem przedsiębiorców i inwestorów, dostrzegających zależność między uwzględnianiem aspektów społecznych i środowiskowych a wynikami finansowymi przedsiębiorstwa.

Ponadto, Orange Polska S.A. jest notowany jest w globalnym indeksie FTSE Russell ESG Ratings, który uwzględnia wyniki ESG (środowiskowe, społeczne i zarządcze) poszczególnych firm.

W 2021 roku indeksy na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych zanotowały wzrosty. Akcje Orange Polska S.A. wzrosły w tym czasie o 28%, a indeks dużych spółek giełdowych WIG20 zanotował wzrost o 14%.

Rekomendacje oraz raporty dla akcji Orange Polska S.A. są wydawane przez następujące instytucje finansowe (według wiedzy Spółki na dzień publikacji niniejszego sprawozdania) *:

  • Citigroup
  • Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska
  • Dom Maklerski mBanku
  • Dom Maklerski Pekao S.A
  • Dom Maklerski Santander
  • Erste Bank Investment
  • Haitong Bank
  • Ipopema Securities
  • Trigon Dom Maklerski S.A.
  • Wood & Company

* Aktualna lista brokerów wraz z danymi instytucji znajduje się na stronie internetowej Spółki

Działalność Orange Polska w zakresie relacji inwestorskich koncentruje się przede wszystkim na zapewnieniu przejrzystej i aktywnej komunikacji z rynkiem kapitałowym poprzez czynną współpracę z inwestorami i analitykami, a także zapewnieniu wykonywania obowiązków informacyjnych w ramach obowiązujących aktów prawnych. Relacje Inwestorskie wraz z osobami reprezentującymi Spółkę regularnie odbywają liczne spotkania z inwestorami i analitykami krajowymi i zagranicznymi oraz uczestniczą w większości regionalnych i branżowych konferencji inwestorskich.

Wyniki finansowe Grupy Kapitałowej Orange Polska są prezentowane kwartalnie w ramach konferencji transmitowanych równocześnie z wykorzystaniem sieci internetowej. W 2021 roku odbyły się cztery konferencje poświęcone prezentacji wyników. Najważniejszym wydarzeniem ubiegłego roku była prezentacja nowej strategii .Grow, czemu było poświęcone osobne wydarzenie w czerwcu.

Działalność oraz wyniki Spółki są na bieżąco monitorowane przez analityków reprezentujących polskie i zagraniczne instytucje finansowe. W 2021 roku kilkanaście instytucji finansowych opublikowało raporty i rekomendacje dotyczące Spółki.

Aktualna lista analityków jest dostępna naszej stronie internetowej.

W marcu i wrześniu Jacek Kunicki, Członek Zarządu ds. Finansów, prezentował działalność Spółki oraz odpowiadał na pytania inwestorów indywidualnych podczas konferencji online przeprowadzonych przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

Działania podejmowane przez Relacje Inwestorskie w kontaktach z inwestorami mają przede wszystkim na celu umożliwienie rynkowi przeprowadzenia rzetelnej oceny sytuacji finansowej Spółki, jej pozycji rynkowej i skuteczności przyjętego modelu biznesowego z uwzględnieniem strategicznych kierunków rozwoju w kontekście rynku telekomunikacyjnego oraz sytuacji makroekonomicznej w gospodarce krajowej i na rynkach międzynarodowych.

Udostępniamy społeczności inwestorów stronę internetową poświęconą relacjom inwestorskim  oraz cotygodniowy biuletyn zawierający ważne informacje dotyczące Orange Polska i całego rynku telekomunikacyjnego w Polsce.

Orange Polska S.A., jako emitent papierów wartościowych dopuszczonych do obrotu na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie S.A., jest zobowiązany do podejścia „przestrzegaj lub wyjaśnij” w odniesieniu do Dobrych Praktyk Spółek Notowanych na GPW 2016, a od 1 lipca 2021 r. – Dobrych Praktyk Spółek Notowanych na GPW 2021.

W 2021 roku Spółka przestrzegała Dobrych Praktyk Spółek Notowanych na GPW 2016, a także wszystkich zasad Dobrych Praktyk Spółek Notowanych na GPW 2021 z wyjątkiem jednej – dotyczącej posiadania oddzielnej polityki różnorodności w odniesieniu do Rady Nadzorczej. Orange Polska planuje opracować i przyjąć Politykę Różnorodności dla Rady Nadzorczej na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy w 2022 roku. Obecnie, udział kobiet w Radzie Nadzorczej wynosi 36%.

Pełny tekst Oświadczenia Spółki o stosowaniu zasad i zaleceń dotyczących ładu korporacyjnego określonych w Dobrych Praktykach Spółek Notowanych na GPW 2021 jest dostępny na stronie internetowej www.orange-ir.pl/pl/lad-korporacyjny/.

Wyniki wyszukiwania