Raport roczny 2021

Zakładane cele KPI Realizacja
Upowszechnienie dostępu do nowych technologii wśród mieszkańców małych miejscowości – cyfrowy rozwój społeczności lokalnych Liczba mieszkańców małych miejscowości objętych działaniami edukacyjnymi 81 Pracowni Orange w małych miejscowościach dla 711 tys. mieszkańców
Podnoszenie kompetencji cyfrowych dzieci i szkół Liczba uczestników (szkół, dzieci) w programach edukacyjnych 150 szkół i 4 000 dzieci w programie MegaMisja

280 szkół i 2 839 dzieci w programie #SuperKoderzy

Organizowanie i wspieranie edukacji dzieci w szkołach i przedszkolach w całej Polsce w zakresie bezpiecznego korzystania z internetu Liczba uczestników (dzieci) w programie bezpiecznego korzystania z internetu 522 505 dzieci korzystających z materiałów edukacyjnych

Jako dostawca infrastruktury teleinformatycznej, Orange Polska wpływa na atrakcyjność inwestycyjną poszczególnych regionów kraju i konkretnych lokalizacji jako miejsc do życia i prowadzenia biznesu.

Jako dostawca usług telekomunikacyjnych, ułatwiamy ludziom komunikowanie się między sobą. Ma to swoje konsekwencje społeczne – w tym procesie niektórzy zyskują, wykorzystując nowe technologie do poprawy funkcjonowania w życiu społecznym, a inni pozostają w tyle, z uwagi na wykluczenie cyfrowe.

Jako wielki podmiot gospodarczy, mamy bezpośredni wkład w rozwój konkretnych społeczności. Na rynkach lokalnych zatrudniamy pracowników i budujemy relacje z dostawcami i partnerami biznesowymi. Świadczymy też usługi telekomunikacyjne dla samorządów.

Jako jeden z liderów społecznej odpowiedzialności biznesu w Polsce, angażujemy się społecznie i inicjujemy wiele programów edukacyjnych i społecznych.

Dostęp do technologii, doświadczenia związane z ich wykorzystywaniem, kompetencje, jakich wymagają, wreszcie postawy i motywacje niezbędne, by się ich uczyć – stały się obecnie kluczowym kapitałem. Deficyt tego kapitału bardziej niż kiedykolwiek wcześniej przekłada się na szanse życiowe Polaków, gdyż oznacza brak szans na dostęp do istotnych informacji, skuteczną edukację, dobrą pracę, godne życie czy rozbudowane relacje społeczne.

Dlatego Orange Polska od wielu lat przykłada dużą wagę do edukacji w zakresie mądrego i odpowiedzialnego korzystania z nowych technologii. Jest to główny obszar działania Fundacji
Orange.

Fundacja uczy, jak korzystać z nowych technologii w sposób odpowiedzialny i wartościowy. Prowadzi autorskie projekty edukacyjne, w których dba o cyfrowe kompetencje dzieci, młodzieży i nauczycieli. Programy Fundacji powstają w oparciu o badania, analizy i konsultacje eksperckie, aby skutecznie odpowiadać na potrzeby społeczne. Mają charakter darmowy i ogólnopolski, a podejmowane w ich ramach działania są zaplanowane w sposób długofalowy. Wszystkie podlegają też ewaluacji. W realizacji programów Fundacja współpracuje z nauczycielami i nauczycielkami w całej Polsce, liderami i liderkami z małych miejscowości, wolontariuszami i wolontariuszkami z Orange, a także innymi organizacjami pozarządowymi.

Od 2012 roku w małych miejscowościach działają Pracownie Orange, stworzone po to, aby ułatwić mieszkańcom dostęp do informacji, wiedzy i technologii.

Te świetlice są otwarte dla wszystkich – nie tylko jako miejsce rozwijania kompetencji cyfrowych, ale także przestrzeń spotkań, integracji, kursów, warsztatów i ciekawych wydarzeń. Obecnie działa 81 pracowni, które są dostępne dla 711 tys. okolicznych mieszkańców. Od 2020, roku wyposażamy Pracownie Orange w makerspace. Chcemy przenieść doświadczenie FabLabów do mniejszych miejscowości i umożliwić organizowanie warsztatów z użyciem najnowszych technologii DIY (ang. do it yourself – zrób to sam).

Nasze programy społeczne kierujemy do szkół. MegaMisja to 10-miesięczny cykl zajęć dla klas 1-3 szkół podstawowych, który powstał po to, żeby pomóc dzieciom zadbać o równowagę i bezpieczeństwo online. Dzieci kształtują zdrowe nawyki cyfrowe i uczą się, jakie treści można publikować w sieci, jak chronić swoją prywatność, jak przestrzegać netykiety i praw autorskich, jak znaleźć w sieci wiarygodne informacje, jak dbać o internetowe maniery, jak zabezpieczać urządzenia oraz jak zachować umiar w spędzaniu online. W roku szkolnym 2020/2021, w programie wzięło udział 4000 dzieci ze 150 szkół.

Natomiast #SuperKoderzy to cykl zajęć dla klas 4-8 szkół podstawowych, obejmujący naukę podstaw programowania i robotyki. Program rozwija kreatywność, umiejętność logicznego myślenia i pracy w zespole. Dzieci uczą się kodowania nie tylko na informatyce, ale też na innych lekcjach. Jest również moduł dla dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Nowe kompetencje zyskują także nauczyciele, a szkoły – grant na zakup urządzeń. W ubiegłym roku szkolnym w programie wzięło udział 2839 dzieci z 280 szkół.

4 000 dzieci
ze 150 szkól biorących udział w programie MegaMisja
2 839 dzieci
z 280 szkól biorących udział w projekcie #SuperKoderzy w ubiegłym roku
522 500
dzieci skorzystało z naszych materiałów edukacyjnych

Dbamy też o to, aby dzieci były bezpieczne w sieci. Od kilkunastu lat współpracujemy w tym zakresie z Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę, ucząc dzieci, nauczycieli i rodziców, jak ustrzec się przed niebezpieczeństwami cyfrowego świata. Szacujemy, że w minionym roku z naszych materiałów edukacyjnych – kursów, zabaw edukacyjnych, scenariuszy lekcji i publikacji – skorzystało ponad 522,5 tys. dzieci.

Wyniki wyszukiwania