W celu świadczenia mobilnych usług telekomunikacyjnych potrzebujemy dostępu do częstotliwości radiowych. Zakres pasma, jakim dysponujemy, wpływa na konkurencyjność i jakość świadczonych usług, a w ostatecznym wyniku na doświadczenie klientów. Kwestia ta nabiera szczególnej wagi w świetle ogromnego wzrostu ruchu transmisji danych w sieciach mobilnych.
Aby w dalszym ciągu zapewniać klientom najlepsze doświadczenia, musimy stale optymalizować sposób wykorzystania częstotliwości. W 2021 roku zakończyliśmy drugi etap projektu refarmingu. Celem tego etapu było rozszerzenie szerokości pasma LTE 2100 z 10 MHz do 15 MHz poprzez usunięcie pasma nośnego UMTS 2100 o szerokości 5 MHz.
Po zakończeniu projektu, cała dostępna dla Orange szerokość pasma 2100 MHz jest przeznaczona na potrzeby sieci LTE (lub LTE i 5G w modelu DSS), a łączna ilość pasma przeznaczona na te usługi powinna osiągnąć 50 MHz.
Najistotniejszą kwestią jest jednak nabycie zasobów częstotliwości niezbędnych do rozwoju sieci 5G. Przyjmuje się, że do obsługi tej sieci nowej generacji będą wykorzystywane trzy pasma: 3,4-3,8 GHz, 700 MHz i 26 GHz.