Zgodnie z art. 8 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2020/852 z dnia 18 czerwca 2020 r. w sprawie ustanowienia ram ułatwiających zrównoważone inwestycje (Rozporządzenie 2020/852) oraz Rozporządzeniem Delegowanym Komisji UE 2021/2139z dnia 4 czerwca 2021 r. ustanawiającym techniczne kryteria kwalifikacji służące określeniu warunków, na jakich dana działalność gospodarcza kwalifikuje się jako wnosząca istotny wkład w łagodzenie zmian klimatu lub w adaptację do zmian klimatu, a także określeniu, czy ta działalność gospodarcza nie wyrządza poważnych szkód względem żadnego z pozostałych celów środowiskowych (Techniczne kryteria kwalifikacji), a także w oparciu o rozporządzenie delegowane Komisji UE 2021/2178 z dnia 6 lipca 2021 r., uzupełniające rozporządzenie 2020/852 przez sprecyzowanie treści prezentacji informacji dotyczących zrównoważonej środowiskowo działalności gospodarczej, które mają być ujawniane przez przedsiębiorstwa podlegające art. 19a lub 29a dyrektywy 2013/34/UE, oraz określenie metody spełnienia tego obowiązku ujawniania informacji (Rozporządzenie dotyczące ujawnień) – regulacje zwane dalej Taksonomią – Orange Polska ujawnił udział procentowy działalności gospodarczej kwalifikującej się oraz działalności gospodarczej niekwalifikującej się do systematyki Taksonomii w łącznym obrocie, nakładach inwestycyjnych i wydatkach operacyjnych oraz wymagane informacje jakościowe (kluczowe wskaźniki wyników, kluczowe wskaźniki).
Taksonomia ma na celu określenie systemu klasyfikacji działalności, który zapewni jasność co do tego, która działalność kwalifikuje się jako zrównoważona, a która nie. Ustanowienie kryteriów dotyczących zrównoważonej środowiskowo działalności gospodarczej jest istotne z punktu widzenia celu Unii Europejskiej, którym jest osiągnięcie zrównoważonego rozwoju oraz przejście na bezpieczną, neutralną dla klimatu, odporną na zmiany klimatu i bardziej zasobooszczędną gospodarkę o obiegu zamkniętym.
krZgodnie z Rozporządzeniem 2020/852, zrównoważona środowiskowo działalność to działalność, która wnosi istotny wkład w realizację co najmniej jednego ze wskazanych w dokumencie celów środowiskowych, nie szkodzi pozostałym celom środowiskowym, spełnia minimalne gwarancje, w tym z zakresu praw człowieka, oraz spełnia wymogi Technicznych kryteriów kwalifikacji.
Zgodnie z Taksonomią niektóre przedsiębiorstwa, w tym Orange Polska, powinny zaraportować po raz pierwszy za rok 2021 kluczowe wskaźniki dotyczące działalności realizującej dwa spośród sześciu celów środowiskowych, tj. łagodzenie zmian klimatu i adaptację do zmian klimatu. Działalność realizująca kolejne cele środowiskowe będzie raportowana przez przedsiębiorstwa w okresie późniejszym, po uzupełnieniu Taksonomii o pozostałe cele.
Zarząd Orange Polska po raz pierwszy dokonał analizy działań za rok 2021 w zakresie zakwalifikowania prowadzonej przez Grupę działalności zgodnie z Taksonomią i przedstawił kluczowe wskaźniki wyników dotyczące proporcji obrotów (przychodów), nakładów inwestycyjnych i wydatków operacyjnych związanych z tą działalnością.
Orange Polska zamieścił komentarz do kwalifikacji i kluczowych wskaźników dotyczących działalności Grupy, ponieważ system identyfikacji i klasyfikacji działalności zrównoważonej uregulowany w Taksonomii wymaga interpretacji i nie odzwierciedla wszystkich działań podejmowanych przez firmy w obszarze środowiskowym.
Komisja Europejska przebadała 13 sektorów biznesu, które są opisane w Załącznikach 1 i 2 Technicznych kryteriów kwalifikacji. Podejście Komisji Europejskiej jest progresywne – obecnie za priorytetowe uznano sektory biznesu odpowiedzialne za wyższe emisje gazów cieplarnianych, a analiza kwalifikacji innych sektorów będzie podlegać dalszym pracom Komisji. Nie dokonano zatem przeglądu wszystkich sektorów gospodarki, w tym sektora telekomunikacyjnego, i w związku z tym tylko nieliczne obszary działalności tego sektora zostały objęte Taksonomią, co ma wpływ na niski poziom ujawnionych wskaźników wyników przez Orange Polska.
Większość działalności Orange Polska w zakresie usług telekomunikacyjnych na rzecz klientów indywidualnych, biznesowych i operatorów telekomunikacyjnych nie jest obecnie objęta zakresem Załącznika nr 1 i 2 Technicznych kryteriów kwalifikacji, choć Orange Polska uważa, że jej działania mogą się pozytywnie przyczynić do adaptacji i łagodzenia zmian klimatu w zakresie redukcji śladu węglowego.
W przyszłości zmiany regulacyjne mogą spowodować, że inne rodzaje działalności w zakresie usług informacji i komunikacji, poza obecnie sklasyfikowanymi usługami przetwarzania danych za pośrednictwem ośrodków przetwarzania i opartymi na danych rozwiązaniami na potrzeby redukcji emisji gazów cieplarnianych, zostaną objęte systematyką Taksonomii, w tym usługi stanowiące główną działalność Orange Polska, która jest istotna z punktu widzenia zapewnienia zrównoważonego i trwałego rozwoju Unii Europejskiej.
Innym przykładem istotnej z punktu widzenia Orange Polska działalności – poza telekomunikacyjną – która nie może zostać zakwalifikowana zgodnie z naszą interpretacją obecnie obowiązującej Taksonomii, jest zakup na potrzeby własne energii ze źródeł odnawialnych, tj. farm wiatrowych w ramach długoterminowych umów z dostawcami.
Działania prowadzone przez Orange Polska w obszarze środowiska wraz z celami klimatycznymi, ryzykami klimatycznymi oraz inicjatywami w zakresie poprawy efektywności energetycznej i gospodarki o obiegu zamkniętym w celu zmniejszania negatywnego oddziaływania na klimat zostały przedstawione w punkcie 10.
Powyższe wyjaśnienia są istotne dla dobrego zrozumienia zaprezentowanych poniżej wskaźników zrównoważonej działalności, które wykazują niskie kluczowe wskaźniki wyników działalności Orange Polska zgodnie z naszą interpretacją Taksonomii, ze względu na ograniczony udział działalności uznanych w ramach technicznych kryteriów jako kwalifikowane.