Z pomocą przychodzą nowe technologie, a w szczególności rozwiązania Internetu Rzeczy, które ograniczają zużycie energii, paliw i wody oraz poprawiają jakość powietrza.
W Polsce już ponad 80 miast – zarówno tych największych, jak i niewielkich miejscowości – skorzystało z rozwiązań Internetu Rzeczy (IoT) od Orange.
Rozwiązanie Smart Water od Orange działa w ponad 30 miastach w całej Polsce. Korzysta z niego na przykład prawobrzeżna część Szczecina, a w Krośnie Odrzańskim obejmuje całą sieć wodociągową (3372 wodomierzy głównych). System zapobiega stratom wody, generuje oszczędności i usprawnia zarządzanie. Smart Water automatycznie, bez udziału inkasenta, odczytuje stan wodomierzy z przyłączy głównych. Dzięki nakładce telemetrycznej z wbudowaną kartą SIM, dane o aktualnym stanie są automatycznie przekazywane przedsiębiorstwu wodociągowemu.
Smart Water zapewnia też dzięki bieżącemu monitoringowi sprawną identyfikację awarii. Umożliwia to zmniejszenie strat wody nawet o kilkanaście procent, a także pomaga zapobiegać kosztownym remontom dróg i chodników. System alarmuje też o nadużyciach, na przykład próbach demontażu wodomierzy lub manipulacji nimi. Dostęp do informacji jest zapewniony przez 24 h na dobę, a dane historyczne umożliwiają analizę, ustalanie przyszłego zużycia wody oraz planowanie remontów i rozwoju sieci wodociągowej. Smart Water ułatwia też życie mieszkańcom – nie muszą umawiać się z inkasentem na odczyt i otrzymują powiadomienia w przypadku podwyższonego poboru wody.
Z kolei system Smart Lights dba o efektywne i ekologiczne oświetlenie zewnętrzne w mieście. Dzięki specjalnym oprawom LED z wbudowaną kartą GSM, sterowanie oświetleniem ulic, parków, osiedli mieszkaniowych i innych przestrzeni miejskich odbywa się automatycznie, z uwzględnieniem zdefiniowanych parametrów. Lampy świecą tylko wtedy, gdy jest ciemno i gdy w danej lokalizacji wykryją ruch pieszych, a natężenie oświetlenia jest dostosowane do warunków atmosferycznych i pory roku. Dzięki temu, zużycie energii może zmniejszyć się o kilkadziesiąt procent względem tradycyjnych systemów oświetlenia. Dodatkowo, oprawy LED są zaprojektowane tak, aby jak najbardziej ograniczyć „zanieczyszczenie światłem”, które zaburza naturalny cykl dobowy ludzi i zwierząt. Już 8 miast, w tym Bolesławiec, Lwówek Śląski i Lubomierz, doceniło rozwiązania Smart Lights.
Za nami czwarty sezon rowerowy z systemem Smart Bike. Do tej pory ponad 56 tys. rowerzystów z 21 miast przejechało łącznie blisko 2,4 mln km, czyli 60 razy okrążyło kulę ziemską. Gdyby ten dystans pokonali samochodem, do atmosfery trafiłoby ok. 288 ton CO2. Smart Bike to wypożyczalnia rowerów czwartej generacji: rower można zostawić w dowolnym miejscu zdefiniowanej strefy (widocznej na aplikacji). Jednocześnie, operator widzi lokalizację każdego roweru – używanego i wolnego. Zasilanie słoneczne ładuje system nadzoru nad rowerami, zapewniając stały wgląd w to, co dzieje się z pojazdami. Rowery są wyposażone w kartę SIM oraz system monitorujący różne parametry podczas jazdy. Zebrane dane dostarczają informacji o tym, jak planować sieć i wprowadzać kolejne aktywne, inteligentne rozwiązania, a także jak projektować układ ścieżek rowerowych i ułatwień dla rowerzystów. Rozwiązanie Smart Bike to nie tylko usprawnienia w transporcie miejskim, ale także niższa emisja CO2 i promocja zdrowego stylu życia.
Innymi wykorzystywanymi rozwiązaniami są Smart Energy i fotowoltaika. Dzięki Internetowi Rzeczy instalacje fotowoltaiczne współpracują z systemem zarządzania przepływem energii. Odpowiedni monitoring i systemy analityczne pozwalają zoptymalizować wykorzystanie energii ze źródeł fotowoltaicznych. Mózgiem systemu jest opracowany w 2020 roku przez ekspertów Orange inteligentny sterownik: Smart Energy Controller, który monitoruje instalację oraz podłączone do niej urządzenia i obwody 24 h na dobę, kontrolując w czasie rzeczywistym kilkadziesiąt parametrów zasilania. W przypadku wykrycia nieprawidłowości system automatycznie wysyła powiadomienia i alarmy. Wbudowany w system „strażnik mocy” umożliwia zdalne włączanie i wyłączanie urządzeń i obwodów.
Analiza danych miejskich pochodzących z różnych systemów zapewnia władzom samorządowym pełny obraz, umożliwiając podejmowanie właściwych działań. Ułatwia to platforma Live Objects – autorskie rozwiązanie Orange. Mogą z niej korzystać firmy, miasta i instytucje. Platforma integruje wszystkie systemy miejskie w jednym miejscu, a zarządzanie nimi jest możliwe praktycznie z każdego miejsca na świecie z dostępem do Internetu. Działanie platformy jest oparte na analizie ogromnych ilości danych oraz komunikacji urządzeń między sobą (M2M) – co jest możliwe dzięki specjalnym kartom SIM, podobnym do tych, które są w smartfonach. Wyposażone w nie urządzenia automatycznie wysyłają określone informacje. W urządzeniach w całej Polsce działają już 2 miliony takich kart od Orange, co stanowi 40% całego rynku M2M. W technologii M2M, przesyłanie informacji pomiędzy urządzeniami odbywa się za pośrednictwem sieci mobilnej, ale bez udziału człowieka. Informację między urządzeniami przesyłane są poprzez sieć LTE-M, która może obsłużyć tysiące urządzeń IoT na kilometr kwadratowy. Co istotne, ta sieć dociera do miejsc, gdzie zasięg jest najsłabszy (jak piwnice), i jest energooszczędna: urządzenia mogą w niej działać nawet 10 lat na jednej baterii. Osiągnięcie takiego efektu jest możliwe dzięki „wybudzaniu się” obiektów tylko na krótkie momenty, kiedy konieczne jest wysłanie danych.