Jakość sieci jest jednym z filarów naszej strategii. W obliczu rosnącego popytu na coraz większe wolumeny i prędkości transmisji danych, dzięki inwestycjom w odpowiednio dobrany zestaw technologii oraz utrzymaniu i modernizacji istniejącej infrastruktury sieciowej, Orange Polska może nadal pozyskiwać klientów obietnicą szybkich i niezawodnych usług. W 2020 roku nadal koncentrowaliśmy się na technologii światłowodowej w celu sprostania popytowi na szybki Internet, a także podnieśliśmy jakość sieć LTE (4G), aby odpowiedzieć na gwałtowny wzrost ruchu transmisji danych w sieci mobilnej. Ze względu na sytuację związaną z anulowaniem aukcji, zdecydowaliśmy się na wdrożenie w paśmie 2100 MHz rozwiązania opartego o mechanizm dynamicznego przydziału pasma (ang. Dynamic Spectrum Sharing), który pozwala na przydzielanie zasobów usługom 4G bądź 5G w zależności od zapotrzebowania. W lipcu 2020 roku zaczęliśmy oferować komercyjne usługi 5G w oparciu o sieć 1600 stacji bazowych zlokalizowanych w 370 miejscowościach w Polsce, przede wszystkim w Warszawie, Łodzi, Krakowie i aglomeracji śląskiej. W styczniu 2021 roku uruchomiliśmy także dostęp do 5G DSS w Trójmieście.
Szybka, nowoczesna i niezawodna sieć jest niezbędnym warunkiem sukcesu w konwergencji. Z uwagi na zróżnicowane środowisko konkurencyjne, możliwości techniczne związane z gęstością zabudowy, nasze udziały w rynku oraz potrzeby klientów, nasze działania cechuje podejście lokalne, które różni się w zależności od tego, czy są to metropolie, małe miasta czy tereny wiejskie. W dużych miastach nacisk został położony na rozbudowę zasięgu sieci światłowodowej i odzyskanie udziałów w rynku stacjonarnego Internetu przy wykorzystaniu naszej bardzo mocnej pozycji na rynku usług mobilnych. Z kolei na terenach wiejskich główną opcją dostępu do szybkiego Internetu są technologie mobilne, uzupełnione o technologie stacjonarne.
Poszerzamy zasięg usług światłowodowych nie tylko budując całkowicie nowe sieci, ale również zwiększając gęstość już wcześniej przez nas wybudowanych, które niewielkim wysiłkiem rozbudowujemy o nowe łącza do pobliskich budynków pozbawionych przedtem dostępu do sieci światłowodowej. Takie działania przyczyniają się do lepszego zarządzania istniejącymi zasobami, poprawy wyników finansowych i zwiększenia satysfakcji klientów.
Dbamy także o utrzymanie infrastruktury (słupy, kanalizacja), która gwarantuje stabilność i jakość nośnika (kabli fizycznych) i stacjonarnej technologii dostępu do Internetu.
W naszych działaniach koncentrujemy się na dalszej rozbudowie sieci światłowodowej, ograniczając rozwój sieci miedzianej.
Wykorzystujemy dostępne kanały kontaktu z klientami i podwykonawcami w celu podniesienia jakości świadczonych usług, co znajduje odzwierciedlenie w wysokiej wartości wskaźnika NPS w porównaniu do innych operatorów.
Wdrażamy nowoczesne technologie, które umożliwiają monitorowanie zamówień przez klientów i kontakt z monterami (poprzez aplikację mobilną), a naszą działalność opieramy na zaawansowanych rozwiązaniach z zakresu analityki biznesowej (BI).
Przewidując „nową normalność” po ustaniu pandemii COVID-19, tworzymy nowe możliwości techniczne dla klientów, dzięki którym mogą korzystać z usług i rozwiązywać problemy w trybie samoobsługi (bądź ze zdalną pomocą doradców) – co jest odpowiedzią na oczekiwania klientów oraz elementem strategii Orange.one.
Zgodnie z przyjętą strategią, kontynuowaliśmy intensywną rozbudowę sieci światłowodowej. Na koniec 2020 roku, zasięg światłowodowej sieci dostępowej wyniósł prawie 5 milionów gospodarstw domowych i firm, co oznacza wzrost o blisko 0,8 mln względem 2019 roku. Nasze usługi światłowodowe są dostępne w 154 miastach w Polsce (w porównaniu do 142 miast na koniec 2019 roku). W 2020 roku kontynuowaliśmy rozbudowę sieci w małych miastach, gdzie część zabudowy to domy jednorodzinne. Stanowiły one 32% rozbudowywanej sieci. Z jednej strony wymaga to istotnie wyższych nakładów inwestycyjnych, ale z drugiej strony w zabudowie jednorodzinnej obserwujemy znacząco większy popyt na nasze usługi, pomimo że cena Internetu światłowodowego jest dla tych klientów wyższa. Było to możliwe także dzięki współpracy z podmiotami zewnętrznymi, zapewniającej nam dostęp do miejsc, gdzie budowa naszej własnej sieci byłaby nieopłacalna ekonomicznie.
Strategia rozwoju usług na bazie łączy światłowodowych przewiduje również – tam gdzie jest to technicznie możliwe i biznesowo opłacalne – wchodzenie w porozumienia z innymi operatorami sieci światłowodowej w sprawie dostępu hurtowego. Główną korzyścią takiego rozwiązania jest szybszy dostęp do sieci światłowodowej i bardziej efektywne wykorzystanie istniejącej infrastruktury w danych lokalizacjach. Takie działania wpisują się w założenia Dyrektywy Kosztowej Komisji Europejskiej, która rekomenduje unikanie dublowania istniejących zasobów. Pierwszą umowę z operatorem lokalnym podpisaliśmy w 2015 roku, jako pierwszy z głównych operatorów w Polsce. W 2021 roku i kolejnych latach planujemy kontynuować pozyskiwanie zasięgu FTTH od innych operatorów. Na podstawie takich umów, łącznie wykorzystujemy infrastrukturę 42 operatorów (hurtowych i detalicznych), co stanowi 20% całkowitego zasięgu usług światłowodowych Orange Polska.
Operatorzy sieci światłowodowych doceniają współpracę z Orange w modelu dzierżawy łączy, gdyż przynosi korzyści obu stronom.
Zasięg usług światłowodowych Orange Polska może ulec poszerzeniu poprzez przejęcie istniejącej infrastruktury innych operatorów. Co do zasady, Spółka nie wyklucza uczestnictwa w procesie konsolidacji rynku telekomunikacyjnego w Polsce, jeżeli byłoby to uzasadnione ekonomicznie.
Jesteśmy największym w Polsce dostawcą usług hurtowych dla innych operatorów. Rośnie zapotrzebowanie klientów na pasmo transmisyjne, szczególnie na łącza o przepływnościach 1 Gb/s i 10 Gb/s. Wychodząc naprzeciw tym potrzebom, Orange Polska systematycznie rozbudowuje krajowy szkielet sieci transmisyjnej OTN (Optical Transport Network) w celu zwiększenia dostępności i skrócenia czasu dostarczenia usługi dzierżawy łączy. W 2020 roku zwiększyliśmy ilość węzłów sieci OTN, dzięki czemu jej pojemność transportowa wzrosła z 4,6 Tb/s w 2019 roku do 7,0 Tb/s na koniec 2020 roku.