Nasza strategia rozwoju usług światłowodowych przewiduje nie tylko budowę własnej infrastruktury, ale również – tam, gdzie jest to możliwe technicznie i opłacalne biznesowo – zawieranie umów na dostęp hurtowy z innymi operatorami sieci światłowodowej. Na koniec 2020 roku, przy wykorzystaniu infrastruktury innych operatorów w zasięgu naszych usług znajdowało się 950 tys. gospodarstw domowych.
W 2020 roku objęliśmy zasięgiem sieci światłowodowej około 800 tys. nowych gospodarstw domowych, utrzymując bardzo wysoką dynamikę rozbudowy, zbliżoną do tej z 2019 roku. W ubiegłym roku po raz kolejny duży nacisk położyliśmy na mniejsze miasta i domy jednorodzinne, a nie tylko bloki wielorodzinne. Na zabudowę jednorodzinną przypadła w 2020 roku ponad jedna trzecia nowych łączy światłowodowych, przy czym znaczną część z nich zrealizowaliśmy w oparciu o infrastrukturę innych operatorów. Ogółem, na koniec ubiegłego roku na zabudowę jednorodzinną przypadało 15% sieci światłowodowej. W przypadku domów jednorodzinnych koszty budowy są wyższe, ale z drugiej strony, ze względu na mniejszą konkurencję, odnotowujemy znacznie większy popyt na nasze usługi. Na koniec 2020 roku wskaźnik nasycenia usługami światłowodowymi dla zabudowy jednorodzinnej sięgał 30% – wobec 14,5% dla całej sieci światłowodowej.
W celu wykorzystania nowych możliwości biznesowych oraz przyspieszenia monetyzacji inwestycji w światłowody, w 2018 roku podpisaliśmy z T-Mobile umowę w sprawie dostępu hurtowego do naszej sieci światłowodowej. Umowa obejmuje około 1,7 mln gospodarstw domowych, zlokalizowanych na obszarach nieregulowanych, z punktami dostępowymi w budynkach wielorodzinnych objętych infrastrukturą Orange Polska. Współpraca hurtowa przyczyni się do szybszej monetyzacji inwestycji w sieć światłowodową oraz maksymalizacji wykorzystania infrastruktury, co pozwali uniknąć nadmiernej rozbudowy sieci światłowodowej przez innych operatorów, a ponadto przyspieszy konwergencję usług telekomunikacyjnych na rynku polskim w oparciu o łącza światłowodowe. Umowa nie została zawarta na zasadach wyłączności: zachowujemy prawo do oferowania dostępu hurtowego do naszej sieci światłowodowej także innym operatorom na takich samych warunkach.
Ściśle monitorujemy program rozbudowy pod względem monetyzacji, to jest liczby klientów i wartości, jaką wnoszą. Zależy to głównie od stopnia konkurencji i skuteczności sprzedaży. Inwestycje w łącza światłowodowe mają z natury charakter długofalowy. W naszej ocenie jest to technologia przyszłościowa i w późniejszym okresie można będzie w razie potrzeby łatwo zwiększać parametry transmisji.
Rok 2020 był absolutnie rekordowy pod względem liczby przyłączeń do sieci światłowodowej. Wykorzystaliśmy wysoką dynamikę na rynku, spowodowaną pandemią, i zwiększony popyt na szybkie łącza stacjonarne – które stają się niezbędnym wyposażeniem. Usługi światłowodowe generują także najwyższy przychód na klienta spośród wszystkich dostępnych technologii i z tego względu są kluczowym czynnikiem w odwróceniu trendu ARPO ze stacjonarnych usług szerokopasmowych. Klienci coraz chętniej wybierają opcje o większej prędkości, które są dodatkowo płatne. Ponadto, cena usługi dla klientów w domach jednorodzinnych jest o 15 zł miesięcznie wyższa, co pozwala nam zrównoważyć wyższe koszty budowy.