Raport
roczny 2020

Kapitał naturalny

Częstotliwości

Orange Polska jest największym dostawcą usług telekomunikacyjnych w Polsce, działającym we wszystkich segmentach rynku telekomunikacyjnego.

Spółka posiada licencje na użytkowanie częstotliwości w pasmach 800 MHz, 900 MHz, 1800 MHz, 2100 MHz i 2600 MHz. Pasmo to rzadki i unikalny kapitał naturalny, do którego dostęp podlega regulacji na poziomie krajowym i Unii Europejskiej. Nasz dostęp do częstotliwości niezbędnych do świadczenia usług telekomunikacyjnych leży w gestii regulatora. Zakres pasma, jakim dysponujemy, wpływa na konkurencyjność Spółki i jakość świadczonych usług.

Energia

Rozbudowa infrastruktury telekomunikacyjnej w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przepływ informacji powoduje zwiększenie zapotrzebowania na energię elektryczną w naszej branży. W celu zrównoważenia tego niekorzystnego wpływu na środowisko, podejmujemy inicjatywy związane z oszczędnością energii. Na przykład, zmniejszamy zużycie energii elektrycznej poprzez wymianę urządzeń opartych na starszej technologii na bardziej nowoczesne i energooszczędne, modernizację układów chłodzenia, wprowadzanie funkcjonalności obniżających zużycie itp. Efektywnie gospodarujemy zasobami naturalnymi, monitorując zużycie energii i innych zasobów, a także emisję dwutlenku węgla związaną z naszą działalnością. W celu zmniejszenia emisji CO₂ zaczęliśmy kupować energię elektryczną ze źródeł odnawialnych.

Klimat

Rozbudowa infrastruktury telekomunikacyjnej w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przepływ informacji powoduje zwiększenie zapotrzebowania na energię elektryczną w naszej branży. Struktura produkcji energii w Polsce jest oparta o węgiel, więc jedyną racjonalną drogą do trwałej redukcji naszego śladu klimatycznego (węglowego) jest pozyskiwanie energii z nowych źródeł odnawialnych, uzupełnione o działania optymalizujące wielkość zużycia.

Badania naukowe pokazują, że zmiany klimatyczne zachodzą w szybszym tempie, niż wcześniej prognozowano. Z Raportu Międzyrządowego Panelu ds. Zmian Klimatu ONZ (IPCC) wynika, że tylko wyhamowanie ocieplenia poniżej 1,5ºC daje nam szansę na uniknięcie najgorszych konsekwencji katastrofy klimatycznej. Do tej pory podnieśliśmy średnią temperaturę Ziemi w stosunku do epoki przedprzemysłowej o 1ºC. Aby nie przekroczyć progu 1,5ºC, musimy natychmiast podjąć wspólne działania tak, aby do 2050 roku stać się neutralni klimatycznie. Pierwszym krokiem w tym kierunku jest obniżenie globalnego poziomu emisji gazów cieplarnianych.

Neutralność klimatyczna to wyzwanie dla całego świata, w tym również dla Orange. Naszym nadrzędnym celem, dla Grupy Orange i dla Orange Polska, jest osiągnięcie neutralności klimatycznej netto już do 2040 roku. Dzięki obecności Grupy Orange w wielu krajach, możemy działać lokalnie i globalnie, by wspierać ograniczanie zmian klimatycznych. Prowadząc działalność w Europie, Afryce i Bliskim Wschodzie, nie tylko pracujemy na zmniejszaniem naszego własnego śladu węglowego, ale także stajemy się partnerem transformacji cyfrowej. Pilna potrzeba zielonej transformacji cyfrowej jest już dziś bezdyskusyjna, a innowacje technologiczne stanowią jedno z rozwiązań na rzecz walki z globalnym ociepleniem.

Poprzedni temat

Model biznesowy

Następny temat

Kapitał finansowy

Wyniki wyszukiwania