Rok 2020 był ostatnim rokiem realizacji strategii Orange.one. Nie mam wątpliwości, że nasza strategia odniosła wielki sukces. Powracając na ścieżkę wzrostu, udowodniliśmy, że stały spadek kluczowych wskaźników finansowych nie jest nieuchronny. Do najważniejszych czynników tego sukcesu należały usługi światłowodowe, strategia komercyjna ukierunkowana na wartość, wzrost w obszarze ICT oraz znaczna poprawa efektywności. Ograniczyliśmy i zrównoważyliśmy wpływ obciążeń związanych z tradycyjnym segmentem działalności, przekształcając Orange Polska w nowoczesną, cyfrową firmę telekomunikacyjną. W oparciu o te już solidne fundamenty, nadszedł czas, by oprzeć wzrost przede wszystkim na opłacalnym zwiększaniu przychodów, a nie oszczędnościach kosztowych. Jestem przekonany, że zostanie to ujęte w nowej strategii, która zostanie wkrótce przedstawiona, a następnie zrealizowane pod kierownictwem naszego nowego Prezesa Zarządu, Juliena Ducarroz.
Pandemia pokazała, że z punktu widzenia potrzeb klientów indywidualnych i biznesowych, szybka i niezawodna komunikacja stała się bardziej istotna niż kiedykolwiek, a w szczególności potwierdziła wagę inwestycji w jakość sieci, które zawsze były w centrum naszej strategii. Słuszności tego stwierdzenia dowodzi niedawno ogłoszony projekt joint venture Światłowód Inwestycje, realizowany we współpracy z APG.
To rozwiązanie pozwala Orange Polska nadal wykorzystywać potencjał rynkowy, niezależnie od bilansu Spółki, a jednocześnie uzyskać znaczne przychody, które wspomogą realizację jej przyszłej strategii. Rada Nadzorcza podchodzi do tego przedsięwzięcia z dużym entuzjazmem.
W ubiegłym roku obrotowym, Rada Nadzorcza brała udział w podejmowaniu wszystkich decyzji o fundamentalnym znaczeniu dla Orange Polska. Monitorowaliśmy działania Zarządu w zakresie kierowania działalnością Spółki, dbając o ich zgodność z prawem oraz standardami i zasadami wewnętrznymi, a także celowość i efektywność. Na każdym posiedzeniu Rada Nadzorcza szczegółowo omawiała aktualne wyniki finansowe i operacyjne Spółki w odniesieniu do przyjętego na początku roku budżetu. Bardziej szczegółową ocenę sytuacji Spółki przez Radę Nadzorczą przedstawiono w dalszej części tego rozdziału.
Częstotliwość posiedzeń Rady Nadzorczej i jej komitetów wskazuje, że mamy ścisły kontakt z Zarządem. W 2020 roku odbyło się sześć posiedzeń Rady Nadzorczej i czternaście posiedzeń jej komitetów, przy czym średnia frekwencja na posiedzeniach wynosiła 96,3%. W czterech przypadkach uchwały zostały podjęte w trybie pisemnym, gdy było to konieczne pomiędzy posiedzeniami. Dostosowując się do ograniczeń wynikających z pandemii, umożliwiliśmy Akcjonariuszom udział w Walnym Zgromadzeniu w sposób całkowicie zdalny.
Co do 2021 roku, zdaniem Rady Nadzorczej kluczowe zadania strategiczne stojące przez Zarządem obejmują realizację przedsięwzięcia Światłowód Inwestycje, pozyskanie pasma 5G oraz opracowanie i przedstawienie nowej strategii, obejmującej lata 2021-2024.
Jestem przekonany, że mocne fundamenty Orange Polska w połączeniu z rozważnymi działaniami Zarządu, wspartymi przez Radę Nadzorczą, pozwolą Spółce utrzymać dynamikę wyników finansowych, a w odpowiednim czasie podzielić się tym sukcesem z Akcjonariuszami w formie dywidendy.