Wynagrodzenie zasadnicze
Uregulowania wynagrodzeń zasadniczych Członków Zarządu uwzględniają standardy wynagrodzeń stanowisk, związane z zakresem zadań i rynkową wyceną pracy. Orange Polska S.A. monitoruje rynek wynagrodzeń, porównując co najmniej raz w roku płace i praktyki płacowe w Spółce z firmami na rynku polskim.
W okresie sprawozdawczym Orange Polska S.A. kształtowała zasady wynagradzania uwzględniając brak dyskryminacji, w szczególności ze względu na: płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, religię, narodowość, przekonania polityczne, przynależność związkową, pochodzenie etniczne i orientację seksualną. Spółka okresowo dokonywała przeglądu praktyki wynagradzania pod kątem niedyskryminacji.
Dodatkowo, w odniesieniu do Członków Zarządu Komitet Rady Nadzorczej ds. Wynagrodzeń jest uprawniony do rekomendowania warunków zatrudnienia włącznie z wysokością wynagrodzenia zasadniczego w oparciu o następujące aspekty:
- zakres odpowiedzialności i złożoności charakteryzujące dane stanowisko,
- konkurencyjność rynkową wynagrodzenia,
- rekomendację Prezesa Zarządu (nie dotyczy wynagrodzenia Prezesa Zarządu),
- rekomendację Członka Zarządu odpowiedzialnego w Spółce za Human Capital (nie dotyczy wynagrodzenia Członka Zarządu odpowiedzialnego w Spółce za obszar Human Capital),
- indywidualny wkład Członka Zarządu w realizację strategii Spółki.
W oparciu o rekomendacje Komitetu Rady Nadzorczej ds. Wynagrodzeń, Rada Nadzorcza ustaliła wynagrodzenia zasadnicze dla Członków Zarządu. W 2019 r. przyjęto rekomendacje dotyczące wynagrodzenia zasadniczego dla: Jean-François Fallachera i Bożeny Leśniewskiej. Natomiast, w 2020 r. dla: Mariusza Gatza (Gaca), Jacka Kowalskiego, Macieja Nowohońskiego i Jacka Kunickiego. W dniu 21 lipca 2020 r. Rada Nadzorcza Orange Polska S.A. po pozytywnej rekomendacji Komitetu Rady Nadzorczej ds. Wynagrodzeń ustaliła warunki pełnienia funkcji Prezesa Zarządu przez Juliena Ducarroza na zasadzie oddelegowania ze spółki OGIM, wchodzącej w skład Grupy Orange.
Benefity
Spółka zapewniała pracownikom, w tym Członkom Zarządu Orange Polska S.A., pakiet benefitów w celu budowania wartościowej oferty wspierającej pozyskiwanie i przywiązanie pracowników do firmy, poprawy jakości życia i promowania integracji pracowników. Orange Polska S.A. chce, aby wszyscy pracownicy byli ambasadorami marki Orange, dlatego zapewniała im dostęp również do własnych produktów i usług Orange. Dodatkowo, Członkom Zarządu zapewniane były świadczenia mające na celu umożliwienie i usprawnienie pełnienia funkcji w Spółce.
Członkowie Zarządu zatrudnieni w Orange Polska S.A. byli uprawnieni do następujących pozafinansowych składników wynagrodzenia:
- szkoleń oraz studiów mających na celu doskonalenie kwalifikacji zawodowych;
- pakietu opieki medycznej dla Członka Zarządu oraz członków rodziny (dzieci, partner/ współmałżonek);
- ubezpieczenia na życie;
- Internetu stacjonarnego w miejscu zamieszkania, o ile pozwala na to infrastruktura telekomunikacyjna Orange Polska S.A.;
- zabezpieczenia w przypadku powstania odpowiedzialności cywilnej, będącej wynikiem wykonywania obowiązków Członka Zarządu, w tym w postaci ochrony ubezpieczeniowej;
- innych świadczeń niepieniężnych jakie przysługują pracownikom Spółki zgodnie z wewnętrznymi regulacjami Orange Polska S.A.
Członkom Zarządu delegowanym do Polski przysługują wszystkie lub niektóre benefity wymienione powyżej lub benefity zgodnie z regulacjami w spółce delegującej pod warunkiem ich zatwierdzenia przez Radę Nadzorczą Orange Polska S.A.
W latach 2019-2020 Członkom Zarządu zatrudnionym w Orange Polska S.A. faktycznie zostały zapewnione następujące benefity, które zostały uwzględnione w Tabeli 1:
- pakiet opieki medycznej dla Członka Zarządu oraz członków jego rodziny;
- ubezpieczenie na życie;
- Internet stacjonarny w miejscu zamieszkania.
Członkowie Zarządu w latach 2019-2020 mieli również prawo do ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej.
Członkom Zarządu przyznawano świadczenia, których beneficjentami na zasadach wynikających z zawartych umów o pracę, mogły być osoby najbliższe. Wartość takich świadczeń została wykazana w Tabeli 1.
Pan Jean-François Fallacher oraz pan Julien Ducarroz, w okresie pełnienia funkcji Prezesa Zarządu Orange Polska S.A. byli uprawnieni do świadczeń wynikających z Polityki Mobilności Międzynarodowej Grupy Orange, wypłacanych przez Orange Polska – w przypadku Pana JeanFrançois Fallachera na podstawie umowy o pracę, w przypadku Pana Juliena Ducarroza na podstawie umowy zawartej pomiędzy Orange Polska S.A. i firmą OGIM. Wartość wynagrodzenia i zapewnionych świadczeń została przedstawiona w Tabeli 1.
Członkowie Zarządu Orange Polska S.A., poza oddelegowanym do pełnienia funkcji Prezesa Zarządu Julien Ducarrozem, nie pobierali w okresie sprawozdawczym wynagrodzenia z innych spółek Grupy Orange S.A., poza posiadanym prawem do udziału w Long Term Incentive Plan (LTIP).
Pozostałe świadczenia dostępne dla Członków Zarządu na zasadach ustalonych dla ogółu pracowników
Członkowie Zarządu zatrudnieni w Orange Polska S.A. mieli prawo do przystąpienia do Pracowniczego Programu Emerytalnego, który jest finansowany ze środków Orange Polska S.A. Program jest prowadzony w formie funduszu emerytalnego (Pracowniczy Fundusz Emerytalny Orange Polska). Uprawnienie to przysługuje Członkom Zarządu po przepracowaniu w Orange Polska 6 miesięcy. Orange Polska S.A. finansuje comiesięczną składkę podstawową w wysokości 7% wynagrodzenia brutto, stanowiącego podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. W latach 2019-2020 Członkowie Zarządu zatrudnieni w Orange Polska S.A. skorzystali z tego świadczenia.
Członek Zarządu zatrudniony w Orange Polska S.A. mógł otrzymać nagrodę jubileuszową z tytułu długoletniej pracy za okresy odpowiednio 10, 15, 20, 25 i 30 lat stażu pracy, zgodnie z postanowieniami Ponadzakładowego Układu Zbiorowego Pracy dla Pracowników Orange Polska S.A. W 2019 r. nie przyznano nagród jubileuszowych, natomiast w 2020 r. nagrodę jubileuszową przyznano Jolancie Dudek i Mariuszowi Gatza (Gaca).
Świadczenia związane z ustaniem stosunku pracy w Orange Polska S.A.
W przypadku rozwiązania stosunku pracy okres wypowiedzenia dla Członków Zarządu zatrudnionych w Orange Polska S.A. wynosi 6 miesięcy i za ten okres przysługuje wynagrodzenie zasadnicze.
W razie rozwiązania stosunku pracy przez Orange Polska S.A. w przypadkach określonych w umowie o pracę, Członkowi Zarządu przysługiwało prawo do odprawy w wysokości 6-miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego.
Wszyscy Członkowie Zarządu są zobowiązani do niepodejmowania żadnej działalności konkurencyjnej przez 12 miesięcy po zakończeniu zatrudnienia w Orange Polska S.A. i w zamian za powstrzymywanie się od działalności konkurencyjnej są upoważnieni do otrzymania odszkodowania w wysokości 6-miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego.
W 2020 r. Jean-François Fallacher i Mariusz Gatza (Gaca) otrzymali odszkodowanie z tytułu okresu wypowiedzenia i odprawę z tytułu rozwiązania umowy o pracę.
W dniu 21 lipca 2020 r. Rada Nadzorcza Orange Polska S.A. ustaliła warunki związane z zakończeniem przez Juliena Ducarroza pełnienia funkcji Prezesa Zarządu Orange Polska S.A.
Część zmienna wynagrodzenia
Każdemu z Członków Zarządu przysługiwała część zmienna wynagrodzenia uzależniona od realizacji (rocznych i półrocznych) celów finansowych i niefinansowych.
Celem systemu premiowania było motywowanie Członków Zarządu do osiągania wysokich wyników w pracy poprzez realizację wyznaczonych i uzgodnionych celów, wspierających wdrażanie strategii Spółki oraz nastawienie na wzrost satysfakcji klientów. System celów wspiera współpracę pomiędzy pracownikami i jednostkami organizacyjnymi, definiując obok celów indywidualnych cele solidarnościowe.
Część zmienna wynagrodzenia Członków Zarządu była w większym stopniu niż dla pozostałych pracowników związana z wynikiem Spółki i w większym stopniu zależy od celów solidarnościowych, które są celami finansowymi, wspólnymi dla wszystkich Członków Zarządu.
Część zmienna wynagrodzenia ustalana była w półrocznych okresach rozliczeniowych, a jej wyliczenie było dokonywane jako ocena realizacji celów, zdefiniowanych dla każdego Członka Zarządu w indywidualnym arkuszu zadań.
Cele roczne i półroczne Członków Zarządu zależały od planów biznesowych Spółki dla danego okresu, zakresu odpowiedzialności danego Członka Zarządu, rekomendacji Prezesa Zarządu i rekomendacji Członka Zarządu odpowiedzialnego w Spółce za obszar Human Capital.
Cele w części solidarnościowej obejmowały EBITDAaL (EBITDA po uwzględnieniu kosztów leasingu), Organic Cash Flow, wskaźniki przychodowe (Revenues) odnoszące się do całej Grupy Orange Polska lub do niektórych segmentów jej działalności i satysfakcji klientów z usług Orange (Perception NPS), a w 2019 r. również Fibre & convergent net adds. W części indywidualnej cele odnosiły się do wyników funkcjonalnych i jakości zarządzania.
W przypadku oceny realizacji celów na 100%, wysokość części zmiennej wynagrodzenia wynosiła 50% wynagrodzenia zasadniczego przysługującego za dany okres na podstawie umowy o pracę. Realizacja wyznaczonych celów poniżej lub powyżej 100% wiązała się odpowiednio z niższą lub wyższą wysokością części zmiennej wynagrodzenia. Wyniki osiągnięte w 2019 i 2020 r. pozwoliły na przyznanie części zmiennej wynagrodzenia wszystkim Członkom Zarządu, co zostało odzwierciedlone w Tabeli 2a i 2b niniejszego Sprawozdania.
Dodatkowo Prezes Zarządu Orange Polska S.A. posiadał prawo do Stretch Bonusa, opartego na EBITDAaL i eCAPEX jako wskaźnikach finansowych. Wysokość tego świadczenia mogła stanowić maksymalnie 35%, a od sierpnia 2020 r. maksymalnie 40% rocznego wynagrodzenia zasadniczego. Wyniki finansowe Spółki pozwoliły na wypłatę Stretch Bonusa za rok 2019. O jej wysokości i warunkach przyznania zadecydowała Rada Nadzorcza w 2020 r. Wysokość Stretch Bonusa za rok 2019 została ujęta w wynagrodzeniu zmiennym Prezesa Zarządu w Tabeli 1a.
Tabela 1a. Wynagrodzenia całkowite Członków Zarządu w 2019 r.
Imię i nazwisko |
1. Wynagrodzenie stałe (w tys. zł) |
2. Wynagrodzenie zmienne (w tys. zł)1
|
Wynagrodzenie całkowite
za 2019 r.
(w tys. zł) |
Proporcja pomiędzy wynagrodzeniem stałym i zmiennym przyznanym za 2019 r. (%) |
|
Wynagrodzenie zasadnicze |
Benefity |
Świadczenia na rzecz osób najbliższych |
Odszkodowania i odprawy |
Inne płatności (w tym PPE) |
Suma wynagrodzenia stałego |
Przyznane za
I półrocze 2019 r |
Przyznane za II półrocze 2019 r |
Suma wynagrodzenia zmiennego |
|
|
Jean-François Fallacher |
1516 |
579 |
27 |
– |
989 |
3111 |
310 |
961* |
1271 |
4382 |
71%/29% |
Bożena Leśniewska |
1320 |
25 |
0 |
– |
141 |
1486 |
310 |
437 |
747 |
2233 |
67%/33% |
Mariusz Gatza (Gaca) |
1500 |
36 |
0 |
– |
163 |
1699 |
341 |
489 |
830 |
2529 |
67%/33% |
Witold Drożdż |
864 |
29 |
0 |
– |
82 |
975 |
196 |
282 |
478 |
1453 |
67%/33% |
Jolanta Dudek |
900 |
26 |
0 |
– |
97 |
1023 |
207 |
298 |
505 |
1528 |
67%/33% |
Piotr Jaworski |
888 |
32 |
0 |
– |
85 |
1005 |
204 |
289 |
493 |
1498 |
67%/33% |
Jacek Kowalski |
1044 |
31 |
0 |
– |
114 |
1189 |
240 |
338 |
578 |
1767 |
67%/33% |
Maciej Nowohoński |
1080 |
29 |
0 |
– |
117 |
1226 |
247 |
348 |
595 |
1821 |
67%/33% |
1w Tabeli uwzględniono roczny Stretch Bonus 2019 r. dla Prezesa Zarządu
Tabela 1b. Wynagrodzenia całkowite Członków Zarządu w 2020 r.
Imię i nazwisko |
1. Fixed remuneration
(PLN ‘000) |
2. Wynagrodzenie zmienne (w tys. zł)1
|
Wynagrodzenie całkowite
za 2019 r.
(w tys. zł) |
Proporcja pomiędzy wynagrodzeniem stałym i zmiennym przyznanym za 2020 r. (%) |
|
Wynagrodzenie zasadnicze |
Benefity |
Świadczenia na rzecz osób najbliższych |
Odszkodowania i odprawy |
Inne płatności (w tym PPE) |
Suma wynagrodzenia stałego |
Przyznane za I półrocze 2020 r |
Przyznane za II półrocze 2020 r |
Suma wynagrodzenia zmiennego |
|
|
Bożena Leśniewska |
1320 |
25 |
27 |
– |
151 |
1496 |
379 |
373 |
752 |
2248 |
67%/33% |
Witold Drożdż |
864 |
28 |
0 |
– |
100 |
992 |
251 |
244 |
495 |
1487 |
67%/33% |
Jolanta Dudek |
900 |
25 |
0 |
– |
179 |
1104 |
259 |
261 |
520 |
1624 |
68%/32% |
Piotr Jaworski |
871 |
28 |
0 |
– |
101 |
1000 |
253 |
251 |
504 |
1504 |
66%/34% |
Jacek Kowalski |
1131 |
29 |
0 |
– |
127 |
1287 |
326 |
322 |
648 |
1935 |
67%/33% |
Jacek Kunicki1
|
377 |
4 |
0 |
– |
27 |
408 |
0 |
206 |
206 |
614 |
66%/34% |
Maciej Nowohoński |
1167 |
29 |
0 |
– |
130 |
1326 |
325 |
321 |
646 |
1972 |
67%/33% |
Jean-François Fallacher2
|
1176 |
329 |
3 |
1718 |
1181 |
4407 |
503 |
167 |
670 |
5077 |
87%/13% |
Mariusz Gatza (Gaca)2
|
1304 |
21 |
0 |
1560 |
308 |
3193 |
440 |
296 |
736 |
3929 |
81%/19% |
1Wynagrodzenie za okres od dnia rozpoczęcia pełnienia funkcji
2Wynagrodzenie za okres do dnia rozwiązania stosunku pracy
Tabela 1c. Kwoty poniesione przez Orange Polska S.A. z tytułu zwrotu kosztów związanych z oddelegowaniem do pełnienia funkcji Prezesa Zarządu
Imię i nazwisko |
1. Wynagrodzenie stałe (w tys. zł) |
2. Wynagrodzenie zmienne
(w tys. zł)1
|
Wynagrodzenie całkowite
(w tys. zł)
|
Proporcja pomiędzy wynagrodzeniem stałym i zmiennym (%) |
Julien Ducarroz2
|
1036 |
303 |
1339 |
77%/23% |
1 Pozycja zawiera premie naliczone w 2020 r. do wypłaty w 2021 r.
2 Od dnia powołania na Prezesa Zarządu Orange Polska S.A.
Cele zmiennej części wynagrodzenia Członków Zarządu
Zaprezentowane poniżej wskaźniki były podstawą ustalania celów solidarnościowych Członków Zarządu i były rozliczane w bezpośrednim powiązaniu do osiągniętych przez Spółkę wyników rocznych. Całkowite wynagrodzenie każdego Członka Zarządu było zgodne z przyjętą Polityką wynagrodzeń w Orange Polska S.A. oraz Polityką Wynagrodzeń Członków Zarządu i Rady Nadzorczej. Cele oraz sposób ich ustalania zostały zatwierdzone, po dokonanej analizie, przez Komitet Rady Nadzorczej ds. Wynagrodzeń.
Rozliczenie celów Członków Zarządu było dokonywane w cyklach półrocznych (z uwzględnieniem osiągniętych wyników rocznych Spółki) przez Radę Nadzorczą Orange Polska S.A. po rekomendacji Komitetu Rady Nadzorczej ds. Wynagrodzeń. Spółka Orange Polska S.A. raportuje na giełdę poziom wskaźników finansowych, które określają sytuację finansową Spółki. Cele realizowane przez Zarząd były ściśle powiązane z tymi wskaźnikami finansowymi, a ich realizacja miała bezpośredni wpływ na wysokość części zmiennej wynagrodzenia każdego Członka Zarządu. Realizacja celów przyczyniała się w ten sposób do osiągnięcia długoterminowych wyników Spółki.
Cele solidarnościowe w 2019 i w 2020 r. przedstawiały się następująco:
- w 2019 r.: EBITDAaL, Organic cash flow, Fibre & convergent net adds, Perception NPS
- w 2020 r.: EBITDAaL, Organic cash flow, Revenues, Perception NPS
Wysokość zmiennej części wynagrodzenia została ustalona na podstawie realizacji celów solidarnościowych i celów indywidualnych.
Tabela 2a. Średnioroczny udział (%) poszczególnych rodzajów celów w wysokości przyznanego wynagrodzenia zmiennego za 2019 r.
Imię i nazwisko |
Udział % celów
solidarnościowych |
Udział % celów
indywidualnych |
Jean-François Fallacher |
89% |
11% |
Mariusz Gatza (Gaca) |
76% |
24% |
Bożena Leśniewska |
74% |
26% |
Jolanta Dudek |
75% |
25% |
Piotr Jaworski |
75% |
25% |
Maciej Nowohoński |
75% |
25% |
Jacek Kowalski |
75% |
25% |
Witold Drożdż |
76% |
24% |
Tabela 2b. Średnioroczny udział (%) poszczególnych rodzajów celów w wysokości przyznanego wynagrodzenia zmiennego za 2020 r.
Imię i nazwisko |
Udział % celów
solidarnościowych |
Udział % celów
indywidualnych |
Jean-François Fallacher |
79% |
21% |
Julien Ducarroz1
|
82% |
18% |
Mariusz Gatza (Gaca) |
76% |
24% |
Bożena Leśniewska |
77% |
23% |
Witold Drożdż |
76% |
24% |
Jolanta Dudek |
76% |
24% |
Piotr Jaworski |
77% |
23% |
Jacek Kowalski |
76% |
24% |
Jacek Kunicki2
|
80% |
20% |
Maciej Nowohoński |
80% |
20% |
1 Od dnia 1 września 2020 r.
2 Z uwzględnieniem okresu 12 miesięcy 2020 r.
W latach 2019-2020 Orange Polska S.A. nie korzystała z możliwości żądania zwrotu zmiennych składników wynagrodzenia.
Program Motywacyjny Orange Polska S.A. w formie akcji fantomowych rozliczany w formie środków pieniężnych
4 września 2017 r. Rada Nadzorcza Orange Polska S.A. przyjęła program motywacyjny dla kluczowej kadry kierowniczej Grupy Orange Polska, w tym dla Członków Zarządu Orange Polska S.A., oparty na instrumentach pochodnych („akcje fantomowe”), których instrumentem bazowym jest kurs akcji Orange Polska S.A. notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.
Celem Programu było powiązanie wynagrodzenia Członków Zarządu z wartością akcji Spółki w perspektywie długoterminowej. Zgodnie z przyjętym Regulaminem Programu Członkowie Zarządu Orange Polska S.A. nabyli dobrowolnie akcje fantomowe z puli podstawowej, po cenie 1 zł za akcję, a w związku ze spełnieniem określonego w Regulaminie Programu warunku rankingu NPS nabyli dodatkowy pakiet akcji fantomowych. W związku z tym każdy Członek Zarządu i Dyrektor Wykonawczy nabył po 9 000 dodatkowych akcji fantomowych. Pozostali uczestnicy programu nabyli po 4 500 dodatkowych akcji fantomowych. Cena jednej akcji fantomowej wynosiła 1 zł. W 2020 r. nie został spełniony warunek minimalnego kursu akcji Orange Polska S.A. na GPW zobowiązujący uczestników do nabycia dodatkowego pakietu akcji fantomowych uzależnionego od spełnienia tego warunku.
Zasady Programu zakładają, że akcje fantomowe zostaną wykupione od Członków Zarządu przez Spółkę po średnim kursie akcji Orange Polska S.A. z pierwszego kwartału 2021 r., pod warunkiem, że będzie on nie niższy od średniej arytmetycznej kursów zamknięcia akcji Orange Polska S.A. W trzecim kwartale 2017 r., który wyniósł 5,46 zł. W przeciwnym wypadku akcje fantomowe nie zostaną wykupione, co będzie oznaczać utratę zainwestowanych środków.
Tabela 3. Program Motywacyjny w formie akcji fantomowych i koszty rozpoznane przez Orange Polska S.A.
Imię i nazwisko |
Data przyznania |
Data przyznania puli uzupełniającej |
Data realizacji |
|
Akcje fantomowe – pula podstawowa (w szt.) |
Akcje fantomowe – pula uzupełn. warunek NPS (w szt.) |
Akcje fantomowe – pula uzupełn. warunek kursu akcji (w szt.)
|
Koszt rozpoznany za 12 miesięcy 2019 (w tys. zł)
|
Koszt rozpoznany za 12 miesięcy 2020 (w tys. zł4) |
Jean-François
Fallacher1 |
|
|
|
|
0 |
0 |
0 |
324 |
-423 |
Mariusz Gatza
(Gaca)2 |
|
|
|
|
50 000 |
9 000 |
0 |
246 |
-94 |
Bożena
Leśniewska |
|
|
|
|
50 000 |
9 000 |
0 |
246 |
-7 |
Witold Drożdż |
|
|
|
|
50 000 |
9 000 |
0 |
246 |
-5 |
Jolanta Dudek |
|
|
|
|
50 000 |
9 000 |
0 |
246 |
-7 |
Piotr Jaworski |
|
|
|
|
50 000 |
9 000 |
0 |
246 |
-5 |
Jacek Kowalski |
|
|
|
|
50 000 |
9 000 |
0 |
246 |
-7 |
Jacek Kunicki2
|
|
|
|
|
15 000 |
9 000 |
0 |
n/a |
30 |
Maciej Nowohoński |
|
|
|
|
50 000 |
9 000 |
0 |
246 |
-7 |
1 Z dniem 31.08.2020 Jean-François Fallacher przestał pełnić funkcję Prezesa Zarządu Orange Polska S.A. i zrezygnował z dalszego udziału w Programie. Akcje fantomowe zostały umorzone, Spółka zwróciła wpłacone środki za akcje fantomowe w kwocie 70 000 zł.
2 Koszty do dnia pełnienia funkcji Członka Zarządu Orange Polska S.A.
3 Koszty od dnia powołania na Członka Zarządu Orange Polska S.A.
4 Koszty rozpoznane w 2020 r. są ujemne głównie z powodu odwrócenia rozpoznanych w poprzednich latach kosztów uzupełniającej puli akcji fantomowych nieobjętych wskutek niespełnienia warunku dotyczącego kursu akcji Orange Polska S.A. w 3 kwartale 2020. W przypadku Jacka Kunickiego, odwrócenie dotyczyło kosztów rozpoznanych przed dniem powołania na Członka Zarządu, dlatego nie zostało ujęte w tabeli.
Długoterminowy Plan Motywacyjny – Grupa Orange
Długoterminowy Plan Motywacyjny Grupy Orange jest planem o edycjach trzyletnich. Plan obejmuje kluczowe osoby zatrudnione w grupie Orange i jest zintegrowany z planem strategicznym.
Członkom Zarządu przyznawane było prawo do otrzymania zdefiniowanej liczby bezpłatnych akcji Orange S.A. po spełnieniu warunku ciągłości zatrudnienia w Grupie Orange, obejmującej cały czas trwania Planu oraz kryteriów opartych na wynikach.
U podstaw Planu leży chęć docenienia zaangażowania kluczowych menadżerów, chęć dzielenia się wartościami wynikającymi z przyjętego planu strategicznego Grupy Orange, potrzeba równowagi między krótkoterminowym i długoterminowym wynagrodzeniem oraz chęć opierania się na dobrze zdefiniowanych i monitorowanych wskaźnikach opartych na wynikach.
Pierwsza edycja Planu funkcjonowała w latach 2017-2019.
W lipcu 2018 r. udostępniona została kolejna edycja Długoterminowego Planu Motywacyjnego Grupy Orange na lata 2018-2020.
W lipcu 2019 r. udostępniona została kolejna edycja Długoterminowego Planu Motywacyjnego Grupy Orange na lata 2019-2021, a w październiku 2019 r. Plan został uruchomiony operacyjnie.
W lipcu 2020 r. udostępniona została kolejna edycja Długoterminowego Planu Motywacyjnego Grupy Orange na lata 2020-2022.
Warunki realizacji prawa do otrzymania zdefiniowanej liczby bezpłatnych akcji Orange S.A. zostały wskazane w Tabeli 4. Akcje w ramach Długoterminowego Planu Motywacyjnego Grupy Orange na lata 2017-2019, 2018-2020 oraz 2019- 2021 przyznawane są w razie realizacji celu w 100%. Rada Dyrektorów Orange S.A. może zmodyfikować liczbę przyznawanych akcji o 15% w zależności od określonych kryteriów wynikających z planu strategicznego. Jednocześnie, uczestnik Planu nie może zrealizować większej liczby akcji niż przyznana w puli początkowej.
W odniesieniu do Długoterminowego Planu Motywacyjnego Grupy Orange na lata 2020-2022 nastąpiła zmiana zasad, w wyniku której akcje wynikające z realizacji celu Organic Cash Flow mogą być przyznane w przypadku realizacji celu na poziomie wyższym lub równym 95% wartości docelowej. W odniesieniu do pozostałych celów, akcje przyznawane są w razie ich realizacji na poziomie 100%.
Tabela 4. Szczegółowe parametry dotyczące Długoterminowego Planu Motywacyjnego
Nazwa Planu |
LTIP 2017–2019 |
LTIP 2018–2020 |
LTIP 2019–2021 |
LTIP 2020 – 2022 |
Okres oceny wyników |
|
|
|
|
Data przyznania |
19.07.2017 r. |
18.07.2018 r. |
18.07.2019 r. |
21.07.2020 r. |
Data zakończenia edycji |
31.12.2019 r. |
31.12.2020 r. |
31.12.2021 r. |
|
Warunek przyznania |
zatrudnienie w okresie 2017-2019 |
zatrudnienie w okresie 2018-2020 |
zatrudnienie w okresie 2019-2021 |
zatrudnienie w okresie 2020-2022 |
a) Wskaźnik finansowy
b) waga wskaźnika |
a) Organic Cash Flow1
b) 50% |
a) Organic Cash Flow1
b) 50% |
a) Organic Cash Flow1
b) 50% |
a) Organic Cash Flow1
b) 40% |
a) Wskaźnik finansowy
b) waga wskaźnika
|
a) Total Shareholder Return2
b) 50% |
a) Total Shareholder Return3
b) 50% |
a) Total Shareholder Return3
b) 50% |
a) Total Shareholder Return3
b) 40% |
a) Wskaźnik finansowy
b) waga wskaźnika
|
n/a |
n/a |
n/a |
a) CSR4
b) 20% |
1 wskaźnik Organic Cash Flow Grupy Orange musi być wyższy niż zabudżetowany w każdym roku okresu oceny wyników.
2 Wzrost wskaźnika Total Shareholder Return musi być wyższy niż TSR dla indeksu Stoxx Europe 600 Telecos pomiędzy 4 pierwszymi miesiącami roku poprzedzającego pierwszy rok oceny wyników i 4 ostatnimi miesiącami ostatniego roku oceny wyników.
3 Wzrost wskaźnika Total Shareholder Return musi być wyższy niż TSR dla indeksu Stoxx Europe 600 Telecos pomiędzy 4 ostatnimi miesiącami roku poprzedzającego pierwszy rok oceny wyników i 4 ostatnimi miesiącami ostatniego roku oceny wyników.
4 10% celu CSR odpowiada realizacji celu dotyczącego użytkowania energii z odnawialnych źródeł na koniec okresu oceny, 10% celu CSR odpowiada intensywności emisji CO₂ w odniesieniu do obsługi klienta na koniec okresu oceny.
Tabela 5a. Liczba akcji posiadanych w ramach Długoterminowego Planu Motywacyjnego
|
Liczba akcji do uzyskania (w szt.)
|
Liczba akcji przyznanych z prawem do dysponowania – LTIP 2017-2019 (w szt.)
|
Imię i nazwisko |
LTIP 2017–2019 |
LTIP 2018–2020 |
LTIP 2019–2021 |
LTIP 2020 – 2022 |
Julien Ducarroz |
– |
2 000 |
2 000 |
2 000 |
– |
Jean-François Fallacher |
2 000 |
2 000 |
2 000 |
2 000 |
1 717 |
Mariusz Gatza (Gaca) |
2 000 |
2 000 |
2 000 |
2 000 |
1 717 |
Bożena Leśniewska |
2 000 |
2 000 |
2 000 |
2 000 |
1 717 |
Witold Drożdż |
2 000 |
2 000 |
2 000 |
2 000 |
1 717 |
Jolanta Dudek |
2 000 |
2 000 |
2 000 |
2 000 |
1 717 |
Piotr Jaworski |
2 000 |
2 000 |
2 000 |
2 000 |
1 717 |
Jacek Kowalski |
2 000 |
2 000 |
2 000 |
2 000 |
1 717 |
Jacek Kunicki |
– |
1 000 |
1 000 |
1 000 |
– |
Maciej Nowohoński |
2 000 |
2 000 |
2 000 |
2 000 |
1 717 |
Tabela 5b. Koszt płatności opartych na akcjach w ramach Długoterminowego Planu Motywacyjnego – rozpoznany przez Orange Polska S.A.
|
Koszt płatności opartych na akcjach (w tys. zł) |
Imię i nazwisko |
LTIP 2017–2019
|
LTIP 2018–2020
|
LTIP 2019–2021
|
LTIP 2020–2022
|
|
Za 12 miesięcy do 31 grudnia 2019 |
Za 12 miesięcy do 31 grudnia 2020 |
Za 12 miesięcy do 31 grudnia 2019 |
Za 12 miesięcy do 31 grudnia 2020 |
Za 12 miesięcy do 31 grudnia 2019 |
Za 12 miesięcy do 31 grudnia 2020 |
Za 12 miesięcy do 31 grudnia 2019 |
Za 12 miesięcy do 31 grudnia 2020 |
Julien Ducarroz2
|
n/a |
n/a |
– |
11 |
– |
9 |
n/a |
10 |
Jean-François Fallacher2
|
24 |
n/a |
30 |
22 |
12 |
18 |
n/a |
3 |
Mariusz Gatza (Gaca)2
|
24 |
n/a |
30 |
28 |
12 |
23 |
n/a |
7 |
Bożena Leśniewska |
24 |
n/a |
30 |
33 |
12 |
27 |
n/a |
12 |
Witold Drożdż |
24 |
n/a |
30 |
33 |
12 |
27 |
n/a |
12 |
Jolanta Dudek |
24 |
n/a |
30 |
33 |
12 |
27 |
n/a |
12 |
Piotr Jaworski |
24 |
n/a |
30 |
33 |
12 |
27 |
n/a |
12 |
Jacek Kowalski |
24 |
n/a |
30 |
33 |
12 |
27 |
n/a |
12 |
Jacek Kunicki2
|
n/a |
n/a |
– |
7 |
– |
6 |
n/a |
6 |
Maciej Nowohoński |
24 |
n/a |
30 |
33 |
12 |
27 |
n/a |
12 |
1 Plan rozliczony w 2020 r., akcje z prawem do dysponowania zostały przyznanie po zakończeniu Planu.
2 Koszty odpowiednio do okresu pełnienia funkcji Członka Zarządu.