Raport
roczny 2020

Działalność Komitetu ds. Wynagrodzeń

Zadaniem Komitetu ds. Wynagrodzeń jest doradzanie Radzie Nadzorczej i Zarządowi w zakresie ogólnej polityki wynagrodzeń Grupy Orange Polska oraz udzielanie rekomendacji w przedmiocie powoływania Członków Zarządu.

List Przewodniczącej Komitetu ds. Wynagrodzeń

Szanowni Akcjonariusze,

Zaczynając od kwestii formalnej, chciałabym poinformować, że w czerwcu 2020 roku zmienił się skład Komitetu ds. Wynagrodzeń – z Komitetu odszedł pan Thierry Bonhomme, a dołączył do nas pan Jean Marc Vignolles.

Pragnę serdecznie podziękować Thierry’emu za jego wkład w prace Komitetu ds. Wynagrodzeń, a jednocześnie powitać Jeana Marca z nadzieją na wzmocnienie Komitetu.

Rok 2020 był wyjątkowy. Dostosowanie funkcjonowania całej firmy do niespodziewanych warunków wyznaczonych przez pandemię koronawirusa COVID-19 nie było łatwym zadaniem. Członkowie Komitetu wspierali głosem doradczym Zarząd i dyrektorów zarządzających w pracach nad przygotowaniem nowych zasad organizacji i funkcjonowania Spółki, które zapewniłyby bezpieczeństwo pracowników, a jednocześnie ciągłość działalności. W warunkach izolacji związanej z pandemią, usługi telekomunikacyjne stały się dla wszystkich niezwykle ważne. Ten egzamin z zarządzania sytuacją kryzysową na niespotykaną dotąd skalę wypadł pomyślnie.

Równocześnie, Komitet stanął przed wyzwaniem związanym z wyborem następcy dotychczasowego Prezesa Zarządu Orange Polska, pana Jean-François Fallachera, który został poproszony o przejęcie odpowiedzialności za zarządzanie Orange Hiszpania. Komitet rekomendował Radzie Nadzorczej powołanie pana Juliena Ducarroz na stanowisko nowego Prezesa Zarządu Orange Polska.

Ponadto, pan Mariusz Gaca, dotychczasowy Wiceprezes Zarządu ds. Rynku Konsumenckiego, został awansowany na stanowisko Prezesa Zarządu Orange Mołdowa. Po rozmowie z nowym Prezesem Zarządu, podjęto decyzję, że przez pewien czas dyrektorzy z pionu Rynek Konsumencki będą podlegali bezpośrednio jemu. Ewentualny nowy podział obowiązków pomiędzy Członkami Zarządu zostanie omówiony w późniejszym okresie, kiedy pan Julien Ducarroz szczegółowo zapozna się z sytuacją w Spółce i przedstawi odpowiednią propozycję.

Oprócz tych nadzwyczajnych zadań, Komitet realizował wszystkie zaplanowane prace.

Szczegółowe informacje na temat działalności Komitetu ds. Wynagrodzeń w 2020 roku przedstawiono w raporcie poniżej, który mam przyjemność zaprezentować Akcjonariuszom.

Jak wcześniej wspomniałam, rok 2020 okazał się wielkim wyzwaniem dla Zarządu i wszystkich pracowników Spółki. Był też wyzwaniem dla członków Komitetu. Naszym wspólnym celem była realizacja strategii Spółki, utrzymanie wysokiej jakości usług i umocnienie pozycji Orange Polska na rynku – co jest najlepszą metodą budowania wartości dla Akcjonariuszy.

Mogę z dumą stwierdzić, że to się udało. Korzystając z okazji, chciałabym przekazać podziękowania wszystkim członkom Komitetu, kolegom z pionu HR, wspierających nas w realizacji zadań, a także wszystkim pracownikom Orange Polska.

Życzę wszystkim zdrowia, abyśmy mogli nadal z powodzeniem służyć coraz większej liczbie Polaków, którzy nam zaufali.

Maria Pasło-Wiśniewska
Przewodnicząca Komitetu ds. Wynagrodzeń

Główne zadania Komitetu

Posiedzenia Komitetu odbywają się co najmniej cztery razy w roku. Zadaniem Komitetu jest doradzanie Radzie Nadzorczej i Zarządowi w zakresie ogólnej polityki wynagrodzeń Grupy Kapitałowej Orange Polska oraz udzielanie rekomendacji w przedmiocie powoływania Członków Zarządu.

Szczegółowe zadania Komitetu obejmują:

  • określanie warunków zatrudnienia i wynagrodzenia Członków Zarządu,
  • rozważanie propozycji wysuniętych przez Prezesa Zarządu lub Radę Nadzorczą dotyczących nowych powołań do Zarządu, uczestniczenie w końcowym etapie tego procesu oraz udzielanie rekomendacji Radzie Nadzorczej na temat kandydatów,
  • rozważanie propozycji wysuniętych przez Prezesa Zarządu lub przez Radę Nadzorczą dotyczących odwołania każdego z Członków Zarządu oraz udzielanie, jeżeli jest to wymagane, odpowiednich rekomendacji Radzie,
  • przedstawianie Radzie Nadzorczej zaleceń dotyczących wysokości premii dla Członków Zarządu,
  • dostarczanie opinii odnośnie polityki wynagrodzeń dla wyższego kierownictwa oraz ogólnej polityki dla całej Grupy Kapitałowej Orange Polska: w obu przypadkach, biorąc pod uwagę względną pozycję na rynku warunków zatrudnienia i poziomów wynagrodzeń w Grupie Kapitałowej Orange Polska,
  • przygotowywanie raportów dla Rady Nadzorczej, odnośnie działalności Komitetu oraz oceny polityki wynagrodzeń Grupy Kapitałowej Orange Polska.

Skład Komitetu ds. Wynagrodzeń

Dr. Maria Pasło-Wiśniewska Przewodnicząca (Niezależny Członek Rady Nadzorczej)
Thierry Bonhomme od 17 czerwca 2020 roku
Prof. Michał Kleiber (Niezależny Członek Rady Nadzorczej)
Marc Ricau
Jean-Marc Vignolles od 17 czerwca 2020 roku

Działalność Komitetu ds. Wynagrodzeń w 2020 roku

Komitet ds. Wynagrodzeń odbył w 2020 roku pięć posiedzeń. W trakcie tych spotkań Komitet przedyskutował i wydał rekomendacje dla Rady Nadzorczej dotyczące:

  • powołania z dniem 1 września 2020 roku i warunków zatrudnienia nowego Prezesa Zarządu Orange Polska,
  • powołania z dniem 21 lipca 2020 roku i warunków zatrudnienia nowego Członka Zarządu ds. Finansów oraz dokonania zmian w podziale obowiązków pomiędzy Członkami Zarządu,
  • powołania na następną kadencję, rozpoczynającą się 17 czerwca 2020 roku, Członków Zarządu odpowiedzialnych za: Rynek Konsumencki, Rynek Hurtowy i Sprzedaż Nieruchomości oraz Human Capital,
  • zmian poziomu wynagrodzeń Członków Zarządu odpowiedzialnych za: Rynek Konsumencki, Rynek Hurtowy i Sprzedaż Nieruchomości oraz Human Capital w celu dostosowania tych wynagrodzeń do wkładu w realizację strategii i zadań firmy oraz rynkowego poziomu wynagrodzeń osób o podobnych kwalifikacjach na porównywalnych stanowiskach,
  • przyjęcia bezpośredniego nadzoru nad pionem Rynek Konsumencki przez nowego Prezesa Zarządu, po objęciu przez dotychczas nadzorującego ten pion Wiceprezesa funkcji Prezesa Zarządu Orange Moldova,
  • określenia celów wspólnych i indywidualnych dla Członków Zarządu na rok 2020 i ustalenia zasad naliczania zmiennej części ich wynagrodzenia w powiązaniu ze stopniem realizacji tych zadań,
  • oceny realizacji zadań przez poszczególnych Członków Zarządu w każdym półroczu 2020 roku i określenia poziomu premii wypłacanych w okresach półrocznych, przy założeniu, że premie za pierwsze półrocze są zaliczką na poczet rocznej kwoty wynagrodzenia zmiennego, uzależnionego od realizacji rocznych celów firmy,
  • zasad udziału Członków Zarządu Orange Polska w Długoterminowym Planie Motywacyjnym Grupy Orange S.A.,
  • listy osób uprawnionych do nabycia dodatkowych akcji fantomowych z drugiej puli zgodnie z warunkami Programu Motywacyjnego Orange.One.

Komitet ds. Wynagrodzeń był aktywnie zaangażowany w proces opracowania i wdrożenia Polityki Wynagradzania Członków Zarządu oraz Rady Nadzorczej Orange Polska S.A. zgodnie z Ustawą z dnia 16 października 2019 r. o zmianie ustawy o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych oraz niektórych innych ustaw.

Polityka ta została przyjęta przez Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy w dniu 27 sierpnia 2020 roku.

Komitet ds. Wynagrodzeń dokonał oceny realizacji Polityki Wynagradzania w 2019 roku i – zgodnie z Dobrymi Praktykami Spółek Notowanych na GPW – przedstawił tę ocenę Radzie Nadzorczej w raporcie, który stanowi część Raportu Zintegrowanego Orange Polska za 2020 rok.

Komitet ds. Wynagrodzeń koncentrował się w wysokim stopniu na utrzymaniu najwyższych standardów w zakresie przekazywania informacji Akcjonariuszom.

W celu zapewnienia realizacji wszystkich zadań Komitetu w roku 2021, został przygotowany plan pracy na 2021 rok. Oprócz stałych zadań Komitetu związanych z:

  • powołaniem Członków Zarządu i podziałem obowiązków pomiędzy nimi,
  • monitorowaniem adekwatności systemu wynagrodzeń do strategii firmy i sytuacji na rynku,
  • określaniem zadań dla Członków Zarządu, ich oceną oraz ustalaniem poziomu zmiennej części wynagrodzenia,

Komitet – w ramach swoich obowiązków doradczych wobec Zarządu i Rady Nadzorczej – zaplanował dyskusje na tematy związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi w szybko zmieniającej się rzeczywistości gospodarczej i społecznej w Polsce i na świecie.

Sprawozdanie o wynagrodzeniach Członków Zarządu oraz Rady Nadzorczej Orange Polska S.A. za lata 2019-2020*

*przedłożone do zaopiniowania przez Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy

Niniejsze sprawozdanie o wynagrodzeniach Członków Zarządu oraz Rady Nadzorczej Orange Polska S.A. (dalej: „Sprawozdanie o wynagrodzeniach”) zostało sporządzone przez Radę Nadzorczą Orange Polska S.A. i powstało zgodnie z wymogami określonymi w Ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych (dalej: „Ustawa o ofercie publicznej”).

Sprawozdanie obejmuje lata obrotowe 2019-2020 i stanowi przegląd wynagrodzeń przyznanych zgodnie z obowiązującymi i stosowanymi Polityką wynagradzania w Orange Polska S.A. oraz również od 17 czerwca 2020 r. (z późniejszymi zmianami) Polityką Wynagradzania Członków Zarządu oraz Rady Nadzorczej Orange Polska S.A. (zwane dalej: „Politykami Wynagradzania”). Polityki Wynagradzania wspierają realizację strategii Spółki i ochronę jej długoterminowych interesów. W szczególności, poprzez zapewnienie konkurencyjnych rynkowo wynagrodzeń zasadniczych i świadczeń dodatkowych Spółka dąży do przyciągnięcia i utrzymania kluczowych osób w Spółce. Przyznając wynagrodzenie zmienne, krótkoterminowe i długoterminowe, uzależnione od kluczowych wskaźników finansowych Spółka ma na celu motywowanie Członków Zarządu do osiągania celów strategicznych, które następnie są kaskadowane na pracowników na niższych poziomach w formie celów zarządczych.

Stosowane Polityki Wynagradzania są również elementem całościowej strategii firmy. Poprzez umożliwienie pozyskiwania, utrzymywania oraz motywowania najlepszych menedżerów i profesjonalistów w obszarach specjalizacji występujących w Orange Polska S.A., zapewnia kadry przygotowane do osiągania strategicznych celów spółki.

Wynagrodzenia w Orange Polska S.A. (dalej także: „Spółka”) są regularnie porównywane do praktyk konkurencyjnych firm na rynku. Poziom całkowitego wynagrodzenia zależy m.in. od wyników finansowych Spółki, indywidualnego wkładu pracownika oraz osiąganych wyników.

W dniu 19 lutego 2019 r. Rada Nadzorcza powołała Jean-François Fallachera na stanowisko Prezesa Zarządu, na kolejną kadencję. W dniu 6 lutego 2020 r. Rada Nadzorcza powołała Mariusza Gatza (Gaca), Jacka Kowalskiego i Macieja Nowohońskiego na ich koleje kadencje w Zarządzie. Zgodnie z Dobrymi Praktykami Spółek Notowanych na GPW, powołania nastąpiły na ponad trzy miesiące przed upływem kadencji.

Ze skutkiem od 31 marca 2020 r. podjęto następujące decyzje odnośnie dalszych zmian w składzie Zarządu Spółki:

  • Jacek Kunicki został powołany na stanowisko Dyrektora Wykonawczego odpowiedzialnego za Finanse, a od 21 lipca 2020 r. na funkcję Członka Zarządu ds. Finansów,
  • Zmienił się zakres odpowiedzialności Macieja Nowohońskiego jako Członka Zarządu. Aktualnie odpowiada on za Rynek Hurtowy oraz Sprzedaż Nieruchomości (wcześniej był odpowiedzialny za Finanse, a od 6 lutego 2020 r. również za Rynek Hurtowy).

Od 1 września 2020 r. Pan Julien Ducarroz pełni funkcję Prezesa Zarządu.

Finalnie, na dzień 31 grudnia 2020 r. w skład Zarządu Spółki wchodzili: Julien Ducarroz, Bożena Leśniewska, Witold Drożdż, Jolanta Dudek, Piotr Jaworski, Jacek Kowalski, Jacek Kunicki, Maciej Nowohoński.

W odniesieniu do Członków Rady Nadzorczej, 24 kwietnia 2019 r. wygasły mandaty pp. Federica Colom Artoli, Erica Debroecka, prof. Michała Kleibera, Gervais Pellissiera, Marca Ricau, dra Wiesława Rozłuckiego i Macieja Wituckiego. Tego dnia Zwyczajne Walne Zgromadzenie powołało na Członków Rady Nadzorczej następujące osoby: Erica Debroecka (na kolejną kadencję), prof. Michała Kleibera (na kolejną kadencję), Monikę Nachyłę, Gervais Pellissiera (na kolejną kadencję), Marca Ricau (na kolejną kadencję), Jean-Michela Thibauda i Macieja Wituckiego (na kolejną kadencję).

W dniu 17 czerwca 2020 r. wygasły mandaty pp. Johna Russella Houldena i Patrice’a Lamberta-de Diesbacha. Tego dnia Zwyczajne Walne Zgromadzenie powołało na Członków Rady Nadzorczej ww. osoby, tj. Johna Russella Houldena i Patrice’a Lamberta-de Diesbacha na kolejne kadencje.

W dniu 20 października 2020 r. p. Gervais Pellissier złożył rezygnację z funkcji Członka Rady Nadzorczej i Zastępcy Przewodniczącego Rady Nadzorczej Orange Polska S.A. W tym samym dniu Rada Nadzorcza powołała panią Marie- Noëlle Jégo-Laveissière na funkcję Członka Rady Nadzorczej Orange Polska.

Zgodnie z wymogami stawianymi w Ustawie o ofercie publicznej Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Spółki przyjęło 17 czerwca 2020 r. Politykę Wynagradzania Członków Zarządu oraz Rady Nadzorczej Orange Polska S.A., następnie zaktualizowaną 27 sierpnia 2020 r., zgodnie z którą system wynagrodzeń stosowanych w Spółce w odniesieniu do Członków Zarządu składał się z części stałej i zmiennej wynagrodzenia, w tym:

  • wynagrodzenia zasadniczego,
  • premii uzależnionej od wyników (zmienny składnik wynagrodzenia),
  • benefitów i świadczeń alokacyjnych,
  • długookresowych wynagrodzeń kapitałowych,
  • składki podstawowej z tytułu uczestnictwa w programie emerytalnym,
  • nagród jubileuszowych,
  • świadczeń związanych z ustaniem stosunku pracy,
  • innych świadczeń wynikających z przepisów prawa pracy.

Świadczenia wypłacone w latach 2019-2020 zostały ukształtowane zgodnie z przyjętymi Politykami Wynagradzania i tym samym realizowały ich kluczowe założenia.

Szczegółowe zasady ustalania wynagrodzeń zostały uregulowane poprzez indywidualne umowy o pracę zawierane z Członkami Zarządu.

Niektóre z elementów wynagrodzenia przysługujące Członkom Zarządu zatrudnionym w Spółce (m.in. składka w pracowniczym programie emerytalnym, niektóre świadczenia niepieniężne) zostały przyznane w oparciu o regulacje wewnętrzne znajdujące zastosowanie również do pracowników Spółki innych niż Członkowie Zarządu.

Zgodnie ze Statutem Spółki, Członkowie Zarządu powoływani byli przez Radę Nadzorczą, a kadencja każdego z Członków Zarządu trwa trzy lata. Podstawą wypłaty wynagrodzenia Członków Zarządu były umowy o pracę zawierane na czas trwania kadencji.

Pan Julien Ducarroz, pełniący od 1 września 2020 r. funkcję Prezesa Zarządu Orange Polska S.A., pozostaje zatrudniony w Orange Global International Mobility S.A. (OGIM), spółce z grupy kapitałowej Orange S.A. i pełni funkcję Prezesa Zarządu na podstawie oddelegowania do Orange Polska S.A.

Członkowie Rady Nadzorczej są powoływani i odwoływani przez Walne Zgromadzenie. Ich kadencja trwa trzy lata. Z Członkami Rady Nadzorczej nie są zawierane żadne umowy związane z pełnieniem przez nich funkcji w Radzie Nadzorczej. Wynagrodzenie jest wypłacane na podstawie uchwały powołującej Członka Rady Nadzorczej, uchwały nr 33 z 9 marca 2015 r. Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia Orange Polska S.A . określającej zasady wynagradzania Członków Rady Nadzorczej oraz na podstawie Polityki Wynagradzania Członków Zarządu oraz Rady Nadzorczej Orange Polska S.A. Jednocześnie, Członkowie Rady Nadzorczej, poza Członkami Niezależnymi, mogą pozostawać zatrudnieni przez spółkę z grupy kapitałowej Orange S.A. i wówczas takim Członkom Rady Nadzorczej nie przysługuje wynagrodzenie z tytułu pełnienia funkcji w Radzie Nadzorczej Orange Polska S.A. W skład Rady Nadzorczej Orange Polska S.A. musi wchodzić przynajmniej czterech członków niezależnych, spełniających kryteria niezależności określone w Statucie Orange Polska S.A. oraz w ustawie z dnia 11 maja 2017 r. o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym w stosunku do niezależnych członków komitetu audytu. W skład Rady Nadzorczej Orange Polska do 24 kwietnia 2019 r. wchodziło czterech Członków niezależnych: dr Henryka Bochniarz, John Russell Houlden, prof. Michał Kleiber i dr Maria Pasło-Wiśniewska.

Od 24 kwietnia 2019 r., kryteria niezależności spełnia pięciu Członków Rady: dr Henryka Bochniarz, John Russell Houlden, prof. Michał Kleiber, Monika Nachyła i dr Maria Pasło-Wiśniewska.

Wynagrodzenie zasadnicze

Uregulowania wynagrodzeń zasadniczych Członków Zarządu uwzględniają standardy wynagrodzeń stanowisk, związane z zakresem zadań i rynkową wyceną pracy. Orange Polska S.A. monitoruje rynek wynagrodzeń, porównując co najmniej raz w roku płace i praktyki płacowe w Spółce z firmami na rynku polskim.

W okresie sprawozdawczym Orange Polska S.A. kształtowała zasady wynagradzania uwzględniając brak dyskryminacji, w szczególności ze względu na: płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, religię, narodowość, przekonania polityczne, przynależność związkową, pochodzenie etniczne i orientację seksualną. Spółka okresowo dokonywała przeglądu praktyki wynagradzania pod kątem niedyskryminacji.

Dodatkowo, w odniesieniu do Członków Zarządu Komitet Rady Nadzorczej ds. Wynagrodzeń jest uprawniony do rekomendowania warunków zatrudnienia włącznie z wysokością wynagrodzenia zasadniczego w oparciu o następujące aspekty:

  • zakres odpowiedzialności i złożoności charakteryzujące dane stanowisko,
  • konkurencyjność rynkową wynagrodzenia,
  • rekomendację Prezesa Zarządu (nie dotyczy wynagrodzenia Prezesa Zarządu),
  • rekomendację Członka Zarządu odpowiedzialnego w Spółce za Human Capital (nie dotyczy wynagrodzenia Członka Zarządu odpowiedzialnego w Spółce za obszar Human Capital),
  • indywidualny wkład Członka Zarządu w realizację strategii Spółki.

W oparciu o rekomendacje Komitetu Rady Nadzorczej ds. Wynagrodzeń, Rada Nadzorcza ustaliła wynagrodzenia zasadnicze dla Członków Zarządu. W 2019 r. przyjęto rekomendacje dotyczące wynagrodzenia zasadniczego dla: Jean-François Fallachera i Bożeny Leśniewskiej. Natomiast, w 2020 r. dla: Mariusza Gatza (Gaca), Jacka Kowalskiego, Macieja Nowohońskiego i Jacka Kunickiego. W dniu 21 lipca 2020 r. Rada Nadzorcza Orange Polska S.A. po pozytywnej rekomendacji Komitetu Rady Nadzorczej ds. Wynagrodzeń ustaliła warunki pełnienia funkcji Prezesa Zarządu przez Juliena Ducarroza na zasadzie oddelegowania ze spółki OGIM, wchodzącej w skład Grupy Orange.

 

Benefity

Spółka zapewniała pracownikom, w tym Członkom Zarządu Orange Polska S.A., pakiet benefitów w celu budowania wartościowej oferty wspierającej pozyskiwanie i przywiązanie pracowników do firmy, poprawy jakości życia i promowania integracji pracowników. Orange Polska S.A. chce, aby wszyscy pracownicy byli ambasadorami marki Orange, dlatego zapewniała im dostęp również do własnych produktów i usług Orange. Dodatkowo, Członkom Zarządu zapewniane były świadczenia mające na celu umożliwienie i usprawnienie pełnienia funkcji w Spółce.

Członkowie Zarządu zatrudnieni w Orange Polska S.A. byli uprawnieni do następujących pozafinansowych składników wynagrodzenia:

  • szkoleń oraz studiów mających na celu doskonalenie kwalifikacji zawodowych;
  • pakietu opieki medycznej dla Członka Zarządu oraz członków rodziny (dzieci, partner/ współmałżonek);
  • ubezpieczenia na życie;
  • Internetu stacjonarnego w miejscu zamieszkania, o ile pozwala na to infrastruktura telekomunikacyjna Orange Polska S.A.;
  • zabezpieczenia w przypadku powstania odpowiedzialności cywilnej, będącej wynikiem wykonywania obowiązków Członka Zarządu, w tym w postaci ochrony ubezpieczeniowej;
  • innych świadczeń niepieniężnych jakie przysługują pracownikom Spółki zgodnie z wewnętrznymi regulacjami Orange Polska S.A.

Członkom Zarządu delegowanym do Polski przysługują wszystkie lub niektóre benefity wymienione powyżej lub benefity zgodnie z regulacjami w spółce delegującej pod warunkiem ich zatwierdzenia przez Radę Nadzorczą Orange Polska S.A.

W latach 2019-2020 Członkom Zarządu zatrudnionym w Orange Polska S.A. faktycznie zostały zapewnione następujące benefity, które zostały uwzględnione w Tabeli 1:

  • pakiet opieki medycznej dla Członka Zarządu oraz członków jego rodziny;
  • ubezpieczenie na życie;
  • Internet stacjonarny w miejscu zamieszkania.

Członkowie Zarządu w latach 2019-2020 mieli również prawo do ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej.

Członkom Zarządu przyznawano świadczenia, których beneficjentami na zasadach wynikających z zawartych umów o pracę, mogły być osoby najbliższe. Wartość takich świadczeń została wykazana w Tabeli 1.

Pan Jean-François Fallacher oraz pan Julien Ducarroz, w okresie pełnienia funkcji Prezesa Zarządu Orange Polska S.A. byli uprawnieni do świadczeń wynikających z Polityki Mobilności Międzynarodowej Grupy Orange, wypłacanych przez Orange Polska – w przypadku Pana JeanFrançois Fallachera na podstawie umowy o pracę, w przypadku Pana Juliena Ducarroza na podstawie umowy zawartej pomiędzy Orange Polska S.A. i firmą OGIM. Wartość wynagrodzenia i zapewnionych świadczeń została przedstawiona w Tabeli 1.

Członkowie Zarządu Orange Polska S.A., poza oddelegowanym do pełnienia funkcji Prezesa Zarządu Julien Ducarrozem, nie pobierali w okresie sprawozdawczym wynagrodzenia z innych spółek Grupy Orange S.A., poza posiadanym prawem do udziału w Long Term Incentive Plan (LTIP).

 

Pozostałe świadczenia dostępne dla Członków Zarządu na zasadach ustalonych dla ogółu pracowników

Członkowie Zarządu zatrudnieni w Orange Polska S.A. mieli prawo do przystąpienia do Pracowniczego Programu Emerytalnego, który jest finansowany ze środków Orange Polska S.A. Program jest prowadzony w formie funduszu emerytalnego (Pracowniczy Fundusz Emerytalny Orange Polska). Uprawnienie to przysługuje Członkom Zarządu po przepracowaniu w Orange Polska 6 miesięcy. Orange Polska S.A. finansuje comiesięczną składkę podstawową w wysokości 7% wynagrodzenia brutto, stanowiącego podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. W latach 2019-2020 Członkowie Zarządu zatrudnieni w Orange Polska S.A. skorzystali z tego świadczenia.

Członek Zarządu zatrudniony w Orange Polska S.A. mógł otrzymać nagrodę jubileuszową z tytułu długoletniej pracy za okresy odpowiednio 10, 15, 20, 25 i 30 lat stażu pracy, zgodnie z postanowieniami Ponadzakładowego Układu Zbiorowego Pracy dla Pracowników Orange Polska S.A. W 2019 r. nie przyznano nagród jubileuszowych, natomiast w 2020 r. nagrodę jubileuszową przyznano Jolancie Dudek i Mariuszowi Gatza (Gaca).

 

Świadczenia związane z ustaniem stosunku pracy w Orange Polska S.A.

W przypadku rozwiązania stosunku pracy okres wypowiedzenia dla Członków Zarządu zatrudnionych w Orange Polska S.A. wynosi 6 miesięcy i za ten okres przysługuje wynagrodzenie zasadnicze.

W razie rozwiązania stosunku pracy przez Orange Polska S.A. w przypadkach określonych w umowie o pracę, Członkowi Zarządu przysługiwało prawo do odprawy w wysokości 6-miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego.

Wszyscy Członkowie Zarządu są zobowiązani do niepodejmowania żadnej działalności konkurencyjnej przez 12 miesięcy po zakończeniu zatrudnienia w Orange Polska S.A. i w zamian za powstrzymywanie się od działalności konkurencyjnej są upoważnieni do otrzymania odszkodowania w wysokości 6-miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego.

W 2020 r. Jean-François Fallacher i Mariusz Gatza (Gaca) otrzymali odszkodowanie z tytułu okresu wypowiedzenia i odprawę z tytułu rozwiązania umowy o pracę.

W dniu 21 lipca 2020 r. Rada Nadzorcza Orange Polska S.A. ustaliła warunki związane z zakończeniem przez Juliena Ducarroza pełnienia funkcji Prezesa Zarządu Orange Polska S.A.

 

Część zmienna wynagrodzenia

Każdemu z Członków Zarządu przysługiwała część zmienna wynagrodzenia uzależniona od realizacji (rocznych i półrocznych) celów finansowych i niefinansowych.

Celem systemu premiowania było motywowanie Członków Zarządu do osiągania wysokich wyników w pracy poprzez realizację wyznaczonych i uzgodnionych celów, wspierających wdrażanie strategii Spółki oraz nastawienie na wzrost satysfakcji klientów. System celów wspiera współpracę pomiędzy pracownikami i jednostkami organizacyjnymi, definiując obok celów indywidualnych cele solidarnościowe.

Część zmienna wynagrodzenia Członków Zarządu była w większym stopniu niż dla pozostałych pracowników związana z wynikiem Spółki i w większym stopniu zależy od celów solidarnościowych, które są celami finansowymi, wspólnymi dla wszystkich Członków Zarządu.

Część zmienna wynagrodzenia ustalana była w półrocznych okresach rozliczeniowych, a jej wyliczenie było dokonywane jako ocena realizacji celów, zdefiniowanych dla każdego Członka Zarządu w indywidualnym arkuszu zadań.

Cele roczne i półroczne Członków Zarządu zależały od planów biznesowych Spółki dla danego okresu, zakresu odpowiedzialności danego Członka Zarządu, rekomendacji Prezesa Zarządu i rekomendacji Członka Zarządu odpowiedzialnego w Spółce za obszar Human Capital.

Cele w części solidarnościowej obejmowały EBITDAaL (EBITDA po uwzględnieniu kosztów leasingu), Organic Cash Flow, wskaźniki przychodowe (Revenues) odnoszące się do całej Grupy Orange Polska lub do niektórych segmentów jej działalności i satysfakcji klientów z usług Orange (Perception NPS), a w 2019 r. również Fibre & convergent net adds. W części indywidualnej cele odnosiły się do wyników funkcjonalnych i jakości zarządzania.

W przypadku oceny realizacji celów na 100%, wysokość części zmiennej wynagrodzenia wynosiła 50% wynagrodzenia zasadniczego przysługującego za dany okres na podstawie umowy o pracę. Realizacja wyznaczonych celów poniżej lub powyżej 100% wiązała się odpowiednio z niższą lub wyższą wysokością części zmiennej wynagrodzenia. Wyniki osiągnięte w 2019 i 2020 r. pozwoliły na przyznanie części zmiennej wynagrodzenia wszystkim Członkom Zarządu, co zostało odzwierciedlone w Tabeli 2a i 2b niniejszego Sprawozdania.

Dodatkowo Prezes Zarządu Orange Polska S.A. posiadał prawo do Stretch Bonusa, opartego na EBITDAaL i eCAPEX jako wskaźnikach finansowych. Wysokość tego świadczenia mogła stanowić maksymalnie 35%, a od sierpnia 2020 r. maksymalnie 40% rocznego wynagrodzenia zasadniczego. Wyniki finansowe Spółki pozwoliły na wypłatę Stretch Bonusa za rok 2019. O jej wysokości i warunkach przyznania zadecydowała Rada Nadzorcza w 2020 r. Wysokość Stretch Bonusa za rok 2019 została ujęta w wynagrodzeniu zmiennym Prezesa Zarządu w Tabeli 1a.

Tabela 1a. Wynagrodzenia całkowite Członków Zarządu w 2019 r.

Imię i nazwisko 1. Wynagrodzenie stałe (w tys. zł)

2. Wynagrodzenie zmienne (w tys. zł)1

Wynagrodzenie całkowite
za 2019 r.
(w tys. zł)
Proporcja pomiędzy wynagrodzeniem stałym i zmiennym przyznanym za 2019 r. (%)
Wynagrodzenie zasadnicze Benefity Świadczenia na rzecz osób najbliższych Odszkodowania i odprawy Inne płatności (w tym PPE) Suma wynagrodzenia stałego Przyznane za
I półrocze 2019 r
Przyznane za II półrocze 2019 r Suma wynagrodzenia zmiennego    
Jean-François Fallacher 1516 579 27 989 3111 310 961* 1271 4382 71%/29%
Bożena Leśniewska 1320 25 0 141 1486 310 437 747 2233 67%/33%
Mariusz Gatza (Gaca) 1500 36 0 163 1699 341 489 830 2529 67%/33%
Witold Drożdż 864 29 0 82 975 196 282 478 1453 67%/33%
Jolanta Dudek 900 26 0 97 1023 207 298 505 1528 67%/33%
Piotr Jaworski 888 32 0 85 1005 204 289 493 1498 67%/33%
Jacek Kowalski 1044 31 0 114 1189 240 338 578 1767 67%/33%
Maciej Nowohoński 1080 29 0 117 1226 247 348 595 1821 67%/33%

 

1w Tabeli uwzględniono roczny Stretch Bonus 2019 r. dla Prezesa Zarządu

Tabela 1b. Wynagrodzenia całkowite Członków Zarządu w 2020 r.

Imię i nazwisko 1. Fixed remuneration
(PLN ‘000)
2. Wynagrodzenie zmienne (w tys. zł)1 Wynagrodzenie całkowite
za 2019 r.
(w tys. zł)
Proporcja pomiędzy wynagrodzeniem stałym i zmiennym przyznanym za 2020 r. (%)
Wynagrodzenie zasadnicze Benefity Świadczenia na rzecz osób najbliższych Odszkodowania i odprawy Inne płatności (w tym PPE) Suma wynagrodzenia stałego Przyznane za I półrocze 2020 r Przyznane za II półrocze 2020 r Suma wynagrodzenia zmiennego    
Bożena Leśniewska 1320 25 27 151 1496 379 373 752 2248 67%/33%
Witold Drożdż 864 28 0 100 992 251 244 495 1487 67%/33%
Jolanta Dudek 900 25 0 179 1104 259 261 520 1624 68%/32%
Piotr Jaworski 871 28 0 101 1000 253 251 504 1504 66%/34%
Jacek Kowalski 1131 29 0 127 1287 326 322 648 1935 67%/33%
Jacek Kunicki1 377 4 0 27 408 0 206 206 614 66%/34%
Maciej Nowohoński 1167 29 0 130 1326 325 321 646 1972 67%/33%
Jean-François Fallacher2 1176 329 3 1718 1181 4407 503 167 670 5077 87%/13%
Mariusz Gatza (Gaca)2 1304 21 0 1560 308 3193 440 296 736 3929 81%/19%

 

1Wynagrodzenie za okres od dnia rozpoczęcia pełnienia funkcji
2Wynagrodzenie za okres do dnia rozwiązania stosunku pracy

Tabela 1c. Kwoty poniesione przez Orange Polska S.A. z tytułu zwrotu kosztów związanych z oddelegowaniem do pełnienia funkcji Prezesa Zarządu

Imię i nazwisko 1. Wynagrodzenie stałe (w tys. zł) 2. Wynagrodzenie zmienne
(w tys. zł)1
Wynagrodzenie całkowite
(w tys. zł)
Proporcja pomiędzy wynagrodzeniem stałym i zmiennym (%)
Julien Ducarroz2 1036 303 1339 77%/23%
1 Pozycja zawiera premie naliczone w 2020 r. do wypłaty w 2021 r.
2 Od dnia powołania na Prezesa Zarządu Orange Polska S.A.

 

Cele zmiennej części wynagrodzenia Członków Zarządu

Zaprezentowane poniżej wskaźniki były podstawą ustalania celów solidarnościowych Członków Zarządu i były rozliczane w bezpośrednim powiązaniu do osiągniętych przez Spółkę wyników rocznych. Całkowite wynagrodzenie każdego Członka Zarządu było zgodne z przyjętą Polityką wynagrodzeń w Orange Polska S.A. oraz Polityką Wynagrodzeń Członków Zarządu i Rady Nadzorczej. Cele oraz sposób ich ustalania zostały zatwierdzone, po dokonanej analizie, przez Komitet Rady Nadzorczej ds. Wynagrodzeń.

Rozliczenie celów Członków Zarządu było dokonywane w cyklach półrocznych (z uwzględnieniem osiągniętych wyników rocznych Spółki) przez Radę Nadzorczą Orange Polska S.A. po rekomendacji Komitetu Rady Nadzorczej ds. Wynagrodzeń. Spółka Orange Polska S.A. raportuje na giełdę poziom wskaźników finansowych, które określają sytuację finansową Spółki. Cele realizowane przez Zarząd były ściśle powiązane z tymi wskaźnikami finansowymi, a ich realizacja miała bezpośredni wpływ na wysokość części zmiennej wynagrodzenia każdego Członka Zarządu. Realizacja celów przyczyniała się w ten sposób do osiągnięcia długoterminowych wyników Spółki.

Cele solidarnościowe w 2019 i w 2020 r. przedstawiały się następująco:

  • w 2019 r.: EBITDAaL, Organic cash flow, Fibre & convergent net adds, Perception NPS
  • w 2020 r.: EBITDAaL, Organic cash flow, Revenues, Perception NPS

Wysokość zmiennej części wynagrodzenia została ustalona na podstawie realizacji celów solidarnościowych i celów indywidualnych.

Tabela 2a. Średnioroczny udział (%) poszczególnych rodzajów celów w wysokości przyznanego wynagrodzenia zmiennego za 2019 r.

Imię i nazwisko Udział % celów
solidarnościowych
Udział % celów
indywidualnych
Jean-François Fallacher 89% 11%
Mariusz Gatza (Gaca) 76% 24%
Bożena Leśniewska 74% 26%
Jolanta Dudek 75% 25%
Piotr Jaworski 75% 25%
Maciej Nowohoński 75% 25%
Jacek Kowalski 75% 25%
Witold Drożdż 76% 24%

Tabela 2b. Średnioroczny udział (%) poszczególnych rodzajów celów w wysokości przyznanego wynagrodzenia zmiennego za 2020 r.

Imię i nazwisko Udział % celów
solidarnościowych
Udział % celów
indywidualnych
Jean-François Fallacher 79% 21%
Julien Ducarroz1 82% 18%
Mariusz Gatza (Gaca) 76% 24%
Bożena Leśniewska 77% 23%
Witold Drożdż 76% 24%
Jolanta Dudek 76% 24%
Piotr Jaworski 77% 23%
Jacek Kowalski 76% 24%
Jacek Kunicki2 80% 20%
Maciej Nowohoński 80% 20%
1 Od dnia 1 września 2020 r.
2 Z uwzględnieniem okresu 12 miesięcy 2020 r.

W latach 2019-2020 Orange Polska S.A. nie korzystała z możliwości żądania zwrotu zmiennych składników wynagrodzenia.

 

Program Motywacyjny Orange Polska S.A. w formie akcji fantomowych rozliczany w formie środków pieniężnych

4 września 2017 r. Rada Nadzorcza Orange Polska S.A. przyjęła program motywacyjny dla kluczowej kadry kierowniczej Grupy Orange Polska, w tym dla Członków Zarządu Orange Polska S.A., oparty na instrumentach pochodnych („akcje fantomowe”), których instrumentem bazowym jest kurs akcji Orange Polska S.A. notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Celem Programu było powiązanie wynagrodzenia Członków Zarządu z wartością akcji Spółki w perspektywie długoterminowej. Zgodnie z przyjętym Regulaminem Programu Członkowie Zarządu Orange Polska S.A. nabyli dobrowolnie akcje fantomowe z puli podstawowej, po cenie 1 zł za akcję, a w związku ze spełnieniem określonego w Regulaminie Programu warunku rankingu NPS nabyli dodatkowy pakiet akcji fantomowych. W związku z tym każdy Członek Zarządu i Dyrektor Wykonawczy nabył po 9 000 dodatkowych akcji fantomowych. Pozostali uczestnicy programu nabyli po 4 500 dodatkowych akcji fantomowych. Cena jednej akcji fantomowej wynosiła 1 zł. W 2020 r. nie został spełniony warunek minimalnego kursu akcji Orange Polska S.A. na GPW zobowiązujący uczestników do nabycia dodatkowego pakietu akcji fantomowych uzależnionego od spełnienia tego warunku.

Zasady Programu zakładają, że akcje fantomowe zostaną wykupione od Członków Zarządu przez Spółkę po średnim kursie akcji Orange Polska S.A. z pierwszego kwartału 2021 r., pod warunkiem, że będzie on nie niższy od średniej arytmetycznej kursów zamknięcia akcji Orange Polska S.A. W trzecim kwartale 2017 r., który wyniósł 5,46 zł. W przeciwnym wypadku akcje fantomowe nie zostaną wykupione, co będzie oznaczać utratę zainwestowanych środków.

Tabela 3. Program Motywacyjny w formie akcji fantomowych i koszty rozpoznane przez Orange Polska S.A.

Imię i nazwisko Data przyznania Data przyznania puli uzupełniającej Data realizacji

Cena nabycia

Akcje fantomowe – pula podstawowa (w szt.) Akcje fantomowe – pula uzupełn. warunek NPS (w szt.)

Akcje fantomowe – pula uzupełn. warunek kursu akcji (w szt.)

Koszt rozpoznany za 12 miesięcy 2019 (w tys. zł)

Koszt rozpoznany za 12 miesięcy 2020 (w tys. zł4)
Jean-François
Fallacher1

4.09.2017 r.

1.10.2020 r.

1.04.2021 r.

1 zł

0 0 0 324 -423
Mariusz Gatza
(Gaca)2

4.09.2017 r.

1.10.2020 r.

1.04.2021 r.

1 zł

50 000 9 000 0 246 -94
Bożena
Leśniewska

4.09.2017 r.

1.10.2020 r.

1.04.2021 r.

1 zł

50 000 9 000 0 246 -7
Witold Drożdż

4.09.2017 r.

1.10.2020 r.

1.04.2021 r.

1 zł

50 000 9 000 0 246 -5
Jolanta Dudek

4.09.2017 r.

1.10.2020 r.

1.04.2021 r.

1 zł

50 000 9 000 0 246 -7
Piotr Jaworski

4.09.2017 r.

1.10.2020 r.

1.04.2021 r.

1 zł

50 000 9 000 0 246 -5
Jacek Kowalski

4.09.2017 r.

1.10.2020 r.

1.04.2021 r.

1 zł

50 000 9 000 0 246 -7
Jacek Kunicki2

4.09.2017 r.

1.10.2020 r.

1.04.2021 r.

1 zł

15 000 9 000 0 n/a 30
Maciej Nowohoński

4.09.2017 r.

1.10.2020 r.

1.04.2021 r.

1 zł

50 000 9 000 0 246 -7

1 Z dniem 31.08.2020 Jean-François Fallacher przestał pełnić funkcję Prezesa Zarządu Orange Polska S.A. i zrezygnował z dalszego udziału w Programie. Akcje fantomowe zostały umorzone, Spółka zwróciła wpłacone środki za akcje fantomowe w kwocie 70 000 zł.
2 Koszty do dnia pełnienia funkcji Członka Zarządu Orange Polska S.A.
3 Koszty od dnia powołania na Członka Zarządu Orange Polska S.A.
4 Koszty rozpoznane w 2020 r. są ujemne głównie z powodu odwrócenia rozpoznanych w poprzednich latach kosztów uzupełniającej puli akcji fantomowych nieobjętych wskutek niespełnienia warunku dotyczącego kursu akcji Orange Polska S.A. w 3 kwartale 2020. W przypadku Jacka Kunickiego, odwrócenie dotyczyło kosztów rozpoznanych przed dniem powołania na Członka Zarządu, dlatego nie zostało ujęte w tabeli.

 

Długoterminowy Plan Motywacyjny – Grupa Orange

Długoterminowy Plan Motywacyjny Grupy Orange jest planem o edycjach trzyletnich. Plan obejmuje kluczowe osoby zatrudnione w grupie Orange i jest zintegrowany z planem strategicznym.

Członkom Zarządu przyznawane było prawo do otrzymania zdefiniowanej liczby bezpłatnych akcji Orange S.A. po spełnieniu warunku ciągłości zatrudnienia w Grupie Orange, obejmującej cały czas trwania Planu oraz kryteriów opartych na wynikach.

U podstaw Planu leży chęć docenienia zaangażowania kluczowych menadżerów, chęć dzielenia się wartościami wynikającymi z przyjętego planu strategicznego Grupy Orange, potrzeba równowagi między krótkoterminowym i długoterminowym wynagrodzeniem oraz chęć opierania się na dobrze zdefiniowanych i monitorowanych wskaźnikach opartych na wynikach.

Pierwsza edycja Planu funkcjonowała w latach 2017-2019.

W lipcu 2018 r. udostępniona została kolejna edycja Długoterminowego Planu Motywacyjnego Grupy Orange na lata 2018-2020.

W lipcu 2019 r. udostępniona została kolejna edycja Długoterminowego Planu Motywacyjnego Grupy Orange na lata 2019-2021, a w październiku 2019 r. Plan został uruchomiony operacyjnie.

W lipcu 2020 r. udostępniona została kolejna edycja Długoterminowego Planu Motywacyjnego Grupy Orange na lata 2020-2022.

Warunki realizacji prawa do otrzymania zdefiniowanej liczby bezpłatnych akcji Orange S.A. zostały wskazane w Tabeli 4. Akcje w ramach Długoterminowego Planu Motywacyjnego Grupy Orange na lata 2017-2019, 2018-2020 oraz 2019- 2021 przyznawane są w razie realizacji celu w 100%. Rada Dyrektorów Orange S.A. może zmodyfikować liczbę przyznawanych akcji o 15% w zależności od określonych kryteriów wynikających z planu strategicznego. Jednocześnie, uczestnik Planu nie może zrealizować większej liczby akcji niż przyznana w puli początkowej.

W odniesieniu do Długoterminowego Planu Motywacyjnego Grupy Orange na lata 2020-2022 nastąpiła zmiana zasad, w wyniku której akcje wynikające z realizacji celu Organic Cash Flow mogą być przyznane w przypadku realizacji celu na poziomie wyższym lub równym 95% wartości docelowej. W odniesieniu do pozostałych celów, akcje przyznawane są w razie ich realizacji na poziomie 100%.

Tabela 4. Szczegółowe parametry dotyczące Długoterminowego Planu Motywacyjnego

Nazwa Planu LTIP 2017–2019 LTIP 2018–2020 LTIP 2019–2021 LTIP 2020 – 2022
Okres oceny wyników

lata 2017-2019

lata 2018-2020

lata 2019-2021

lata 2020-2022

Data przyznania 19.07.2017 r. 18.07.2018 r. 18.07.2019 r. 21.07.2020 r.
Data zakończenia edycji 31.12.2019 r. 31.12.2020 r. 31.12.2021 r.

31.12.2022 r.

Warunek przyznania zatrudnienie w okresie 2017-2019 zatrudnienie w okresie 2018-2020 zatrudnienie w okresie 2019-2021 zatrudnienie w okresie 2020-2022
a) Wskaźnik finansowy
b) waga wskaźnika
a) Organic Cash Flow1
b) 50%
a) Organic Cash Flow1
b) 50%
a) Organic Cash Flow1
b) 50%
a) Organic Cash Flow1
b) 40%

a) Wskaźnik finansowy
b) waga wskaźnika

a) Total Shareholder Return2
b) 50%
a) Total Shareholder Return3
b) 50%
a) Total Shareholder Return3
b) 50%
a) Total Shareholder Return3
b) 40%

a) Wskaźnik finansowy
b) waga wskaźnika

n/a n/a n/a a) CSR4
b) 20%

1 wskaźnik Organic Cash Flow Grupy Orange musi być wyższy niż zabudżetowany w każdym roku okresu oceny wyników.
2 Wzrost wskaźnika Total Shareholder Return musi być wyższy niż TSR dla indeksu Stoxx Europe 600 Telecos pomiędzy 4 pierwszymi miesiącami roku poprzedzającego pierwszy rok oceny wyników i 4 ostatnimi miesiącami ostatniego roku oceny wyników.
3 Wzrost wskaźnika Total Shareholder Return musi być wyższy niż TSR dla indeksu Stoxx Europe 600 Telecos pomiędzy 4 ostatnimi miesiącami roku poprzedzającego pierwszy rok oceny wyników i 4 ostatnimi miesiącami ostatniego roku oceny wyników.
4 10% celu CSR odpowiada realizacji celu dotyczącego użytkowania energii z odnawialnych źródeł na koniec okresu oceny, 10% celu CSR odpowiada intensywności emisji CO₂ w odniesieniu do obsługi klienta na koniec okresu oceny.

Tabela 5a. Liczba akcji posiadanych w ramach Długoterminowego Planu Motywacyjnego

  Liczba akcji do uzyskania (w szt.)
Liczba akcji przyznanych z prawem do dysponowania – LTIP 2017-2019 (w szt.)
Imię i nazwisko LTIP 2017–2019 LTIP 2018–2020 LTIP 2019–2021 LTIP 2020 – 2022
Julien Ducarroz 2 000 2 000 2 000
Jean-François Fallacher 2 000 2 000 2 000 2 000 1 717
Mariusz Gatza (Gaca) 2 000 2 000 2 000 2 000 1 717
Bożena Leśniewska 2 000 2 000 2 000 2 000 1 717
Witold Drożdż 2 000 2 000 2 000 2 000 1 717
Jolanta Dudek 2 000 2 000 2 000 2 000 1 717
Piotr Jaworski 2 000 2 000 2 000 2 000 1 717
Jacek Kowalski 2 000 2 000 2 000 2 000 1 717
Jacek Kunicki 1 000 1 000 1 000
Maciej Nowohoński 2 000 2 000 2 000 2 000 1 717

Tabela 5b. Koszt płatności opartych na akcjach w ramach Długoterminowego Planu Motywacyjnego – rozpoznany przez Orange Polska S.A.

  Koszt płatności opartych na akcjach (w tys. zł)
Imię i nazwisko LTIP 2017–2019
LTIP 2018–2020
LTIP 2019–2021
LTIP 2020–2022
Za 12 miesięcy do 31 grudnia 2019 Za 12 miesięcy do 31 grudnia 2020 Za 12 miesięcy do 31 grudnia 2019 Za 12 miesięcy do 31 grudnia 2020 Za 12 miesięcy do 31 grudnia 2019 Za 12 miesięcy do 31 grudnia 2020 Za 12 miesięcy do 31 grudnia 2019 Za 12 miesięcy do 31 grudnia 2020
Julien Ducarroz2 n/a n/a 11 9 n/a 10
Jean-François Fallacher2 24 n/a 30 22 12 18 n/a 3
Mariusz Gatza (Gaca)2 24 n/a 30 28 12 23 n/a 7
Bożena Leśniewska 24 n/a 30 33 12 27 n/a 12
Witold Drożdż 24 n/a 30 33 12 27 n/a 12
Jolanta Dudek 24 n/a 30 33 12 27 n/a 12
Piotr Jaworski 24 n/a 30 33 12 27 n/a 12
Jacek Kowalski 24 n/a 30 33 12 27 n/a 12
Jacek Kunicki2 n/a n/a 7 6 n/a 6
Maciej Nowohoński 24 n/a 30 33 12 27 n/a 12
1 Plan rozliczony w 2020 r., akcje z prawem do dysponowania zostały przyznanie po zakończeniu Planu.
2 Koszty odpowiednio do okresu pełnienia funkcji Członka Zarządu.

Wysokość wynagrodzenia Członków Rady Nadzorczej ustalana była przez Walne Zgromadzenie Orange Polska S.A.

Członkom Rady Nadzorczej przysługiwało stałe miesięczne wynagrodzenie bez względu na liczbę odbytych w danym miesiącu posiedzeń. Członkom Rady Nadzorczej przysługiwało wynagrodzenie dodatkowe, które uzależnione było od funkcji pełnionych w Radzie Nadzorczej, a przede wszystkim ze względu na pełnienie funkcji Członka jednego z Komitetów funkcjonujących w Radzie.

W ramach Rady Nadzorczej funkcjonowały trzy stałe komitety: Komitet Audytowy, Komitet ds. Wynagrodzeń oraz Komitet ds. Strategii. Ponadto, Rada Nadzorcza może powoływać inne Komitety i określać ich zadania według swojego uznania. W latach 2019-2020 Rada Nadzorcza nie powołała żadnych dodatkowych komitetów. Jeżeli osoba była w danym okresie Członkiem lub Przewodniczącym kilku komitetów Rady Nadzorczej, nie przysługiwała jej suma dodatkowych wynagrodzeń, lecz najwyższe wynagrodzenie, do którego była uprawniona.

Członkowie Rady Nadzorczej będący pracownikami Orange S.A. lub jednostek zależnych od Orange S.A. nie pobierali wynagrodzenia z tytułu pełnienia funkcji Członka Rady Nadzorczej Orange Polska S.A. ani jej Komitetów.

Wszystkim Członkom Rady Nadzorczej przysługiwał zwrot kosztów związanych z udziałem w pracach Rady. Członkowie Rady Nadzorczej mogli być objęci zabezpieczeniami na wypadek powstania odpowiedzialności cywilnej, będącej wynikiem wykonywania obowiązków Członka Rady, w tym w postaci ochrony ubezpieczeniowej.

W 2019 r. Członkom Rady Nadzorczej przyznane zostały dodatkowe świadczenia w postaci zaproszeń na wydarzenia o charakterze sportowym, kulturalnym, biznesowym.

Tabela 6a. Wynagrodzenia Członków Rady Nadzorczej za 2019 r.

Imię i nazwisko

Wynagrodzenie z tytułu pełnienia funkcji (tys. zł)

w tym: Wynagrodzenie z tytułu zasiadania w komitecie (tys. zł) Uwagi
Maciej Witucki 432 0
Gervais Pellissier 0 0 1
Marc Ricau 0 0 1
Dr. Henryka Bochniarz 221 79
Thierry Bonhomme 210 79
Federico Colom Artola 0 0 1,2
Eric Debroeck 0 0 1
Ramon Fernandez 0 0 1
John Russell Houlden 394 263
Prof. Michał Kleiber 214 79
Patrice Lambert-de Diesbach 0 0 1
Monika Nachyła 155 54
Dr. Maria Pasło-Wiśniewska 287 151
Dr. Wiesław Rozłucki 104 58 2
Jean-Michel Thibaud 0 0 1
Jean-Marc Vignolles 0 0 1

1 Osoba zatrudniona przez Orange S.A. nie pobierająca wynagrodzenia z tytułu pełnionej funkcji.
2 Osoba nie będąca Członkiem Rady Nadzorczej Spółki na dzień 31 grudnia 2019 r.

Tabela 6b. Wynagrodzenia Członków Rady Nadzorczej za 2020 r.

Imię i nazwisko Wynagrodzenie z tytułu pełnienia funkcji (tys. zł) w tym: Wynagrodzenie z tytułu zasiadania w komitecie (tys. zł) Uwagi
Maciej Witucki 422 0
Gervais Pellissier 0 0 1,2
Ramon Fernandez 0 0 1
Marc Ricau 0 0 1
Dr. Henryka Bochniarz 217 79
Thierry Bonhomme 210 79
Eric Debroeck 0 0 1
Marie-Noëlle Jégo-Laveissière 0 0 1
John Russell Houlden 394 263
Prof. Michał Kleiber 218 79
Patrice Lambert-de Diesbach 0 0 1
Monika Nachyła 215 79
Dr. Maria Pasło-Wiśniewska 317 189
Jean-Michel Thibaud 0 0 1
Jean-Marc Vignolles 0 0 1
1 A person employed by Orange S.A. who did not receive remuneration for the function performed.
2A person who was not a Member of the Supervisory Board of the Company as at 31 December 2020.

W latach 2019 i 2020, Orange Polska S.A. realizowała wypłaty wynagrodzenia zgodnie z przyjętymi Politykami Wynagradzania i nie doszło w tym zakresie zastosowania do odstępstw zasad w niej określonych.

W dniu 27 sierpnia 2020 r. Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy podjęło uchwałę o zmianie Polityki Wynagradzania Członków Zarządu oraz Rady Nadzorczej Orange Polska S.A . W tabeli 7 zaprezentowano zestawienie wysokości wynagrodzeń całkowitych Członków Zarządu, wybranych wyników finansowych Orange Polska S.A. oraz wysokości wynagrodzeń pracowników innych niż Członkowie Zarządu i Rady Nadzorczej za 2020 r. i pięć lat poprzedzających. W tabeli uwzględniono wynagrodzenia osób sprawujących funkcję Członka Zarządu w latach 2015-2020, pomijając wpływ świadczeń związanych z zakończeniem zatrudnienia.

Tabela wskazuje zmianę procentową w wysokości wskaźnika w odniesieniu do jego wartości w poprzednim roku.

Tabela 7. Zmiany wysokości wynagrodzeń Członków Zarządu i wyników Orange Polska S.A. w ostatnich 5 latach

Dynamika zmian skonsolidowanych wyników Orange Polska (%/mln zł)
Grupa Kapitałowa Orange Polska raportuje jeden segment operacyjny w sprawozdaniach finansowych sporządzanych wg MSSF, ponieważ decyzje o alokacji zasobów oraz ocena wyników oparte są o dane skonsolidowane.

Roczne wyniki

2015 2016 2017 2018 2019 2020
EBITDA/EBITDAaL1 3 521 3 163 3 011 2 881 3 006 2 797
Dynamika zmian EBITDA/ EBITDAaL2 -10,1% -4,8% 3,1% (3) 7% (1) 2,9% (4)
Przychody 11 840 11 538 11 381 11 101 11 406 11 508
Dynamika zmian przychodów2 -2,4% -1,4% -0,7% (3) 2,9% 0,9%
NPS

(Net promoter score – miejsce na polskim rynku operatorów telekomunikacyjnych)

3 3 2 3 2 1

1 Od 2019 roku, na skutek zastosowania MSSF 16 „Leasing”, Grupa przedefiniowała mierniki używane do oceny wyników i wskaźnik EBITDA został zastąpiony przez EBITDAaL (EBITDA after Leases).
2 Dynamika zmian mierników wyników została obliczona w odniesieniu do porównywalnej podstawy. W razie potrzeby, wyniki za poprzedni rok zostały przekształcone w celu odzwierciedlenia zmian zasad rachunkowości, zmian w zakresie konsolidacji oraz zachowania zgodności z nowymi definicjami mierników wyników.
3 W 2018 roku Orange Polska zastosowała MSSF 15 „Przychody z umów z klientami”. Dynamika zmian wyników Orange Polska w 2018 roku została obliczona w odniesieniu do porównywalnej podstawy, tj. w oparciu o MSR 18 „Przychody” oraz pozostałe standardy i interpretacje dotyczące rozpoznawania przychodów obowiązujące w 2017 roku.
4 Od 2020 roku, zyski ze sprzedaży aktywów są wyłączone ze wskaźnika EBITDAaL. Dynamika zmian wskaźnika EBITDAaL w 2020 roku została obliczona w odniesieniu do porównywalnej podstawy w celu zachowania zgodności z nową definicją używaną w 2020 roku.

Wynagrodzenia Zarządu w tys. zł brutto 1,3

Imię i nazwisko 2015 2016 2017 2018 2019 2020
Julien Ducarroz2 n.a. n.a. n.a. n.a. n.a. 1 339
Fallacher Jean-François1,3 n.a. 1 989 3 804 3 772 4 382 3 359
Mariusz Gatza (Gaca)1,3 2 148 2 186 2 544 2 422 2 529 2 369
Jolanta Dudek3 292 1 272 1 339 1 377 1 528 1 624
Jacek Kowalski 1 725 1 729 1 776 1 712 1 767 1 935
Bożena Leśniewska3 327 1 449 1 820 1 960 2 233 2 248
Maciej Nowohoński 1 607 1 696 1 783 1 771 1 821 1 972
Witold Drożdż3 n.a. n.a. n.a. 242 1 453 1 487
Piotr Jaworski3 n.a. n.a. n.a. 244 1 498 1 504
Jacek Kunicki3 n.a. n.a. n.a. n.a. n.a. 614
Piotr Muszyński1, 3 2 476 2 443 3 134 n.a. n.a. n.a.
Bruno Duthoit1,3 3 140 1 799 n.a. n.a. n.a. n.a.
Michał Paschalis-Jakubowicz1,3 340 775 n.a. n.a. n.a. n.a.
SUMA 12 055 15 338 16 200 13 500 17 211 18 451

Komentarz:
n.d. – nie dotyczy
1 wynagrodzenia bez uwzględnienia wypłaconych odszkodowań i odpraw w związku z ustaniem zatrudnienia (w tym odszkodowania z tytułu zakazu konkurencji po ustaniu stosunku pracy).
2 kwota poniesiona przez Orange Polska S.A. z tytułu zwrotu kosztów związanych z oddelegowaniem do pełnienia funkcji Prezesa Zarządu.
3 całkowite wynagrodzenia i świadczenia na rzecz Członków Zarządu (w tym Pracowniczy Program Emerytalny) bez świadczeń z funduszu socjalnego należne od dnia powołania na Członka Zarządu do dnia sprawowania funkcji Członka Zarządu.
4 całkowite wynagrodzenia i świadczenia na rzecz pracowników (w tym Pracowniczy Program Emerytalny) bez świadczeń z funduszu socjalnego.
5 w październiku 2016 nastąpiło połączenie Orange Polska S.A. z Orange Customer Service Sp. z o.o., co wpłynęło na średnie wynagrodzenie jak i stan zatrudnienia w Orange Polska S.A.
6 średnie roczne zatrudnienie wg metodologii GUS (bez Zarządu) w etatach.

Wynagrodzenia pracowników (z wyłączeniem Zarządu i Rady Nadzorczej)1,4

2015 2016 2017 2018 2019 2020
Średnie wynagrodzenie całkowite5 brutto w tys. zł 106 107 105 110 115 122
Suma wynagrodzeń całkowitych5 pracowników w tys. zł brutto w kolejnych latach 1 379 765 1 370 370 1 488 359 1 410 988 1 338 585 1 275 836
Relacja wynagrodzeń Zarządu do wynagrodzeń pracowników (%) 0,87% 1,12% 1,09% 0,96% 1,29% 1,45%
Liczba zatrudnionych 5, 6 13 078 12 840 14 109 12 873 11 687 10 489

Ewolucja łącznych wynagrodzeń Członków Zarządu była wynikiem zmian w jego składzie w trakcie lat 2015-2020, w szczególności była związana z dokonywaniem powoływań w skład Zarządu w czwartym kwartale roku – stąd na przykład spadek wynagrodzeń w roku 2018 i wzrost w roku 2019, gdzie Zarząd w pełnym składzie sprawował funkcję przez cały 2019 rok. Wzrost wynagrodzeń Członków Zarządu w latach 2018-2020 był skorelowany z poprawą trendu dynamiki przychodów i rentowności operacyjnej (EBITDA/EBITDAaL) w tym okresie.

W niniejszym Sprawozdaniu zaprezentowano zdarzenia dotyczące wynagradzania Członków Zarządu i Rady Nadzorczej, pominięto zdarzenia dotyczące zmian warunków wynagradzania pracowników Orange Polska nie będących Członkami Zarządu i Rady Nadzorczej, które miały miejsce w 2019 r. Zostały one ujawnione w Raporcie Zintegrowanym Orange Polska S.A. za 2019 r.

W 2020 r. dokonane zostały zmiany w „Polityce wynagradzania w Orange Polska S.A.” dotyczącej wszystkich pracowników. Zostały one ujawnione w Sprawozdaniu Zarządu z działalności Grupy kapitałowej Orange Polska S.A. za 2020 r.

Szczegółowe regulacje dotyczące wynagrodzeń Członków Zarządu i Rady Nadzorczej Orange Polska S.A. zostały określone w Polityce Wynagradzania Członków Zarządu oraz Rady Nadzorczej Orange Polska S.A. przyjętej na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy 27.08.2020 r.

Wyniki wyszukiwania