Raport
roczny 2020

33.1. Szacunki i subiektywna ocena

Sporządzenie sprawozdania finansowego wymaga od Zarządu Spółki dokonania szacunków, jako że wiele informacji zawartych w sprawozdaniu finansowym nie może zostać wycenionych w sposób precyzyjny. Zarząd weryfikuje przyjęte szacunki w oparciu o zmiany czynników branych pod uwagę przy ich dokonywaniu, nowe informacje lub doświadczenia z przeszłości. Dlatego też szacunki dokonane na dzień 31 grudnia 2020 roku mogą w przyszłości ulec zmianie. Główne szacunki i subiektywna ocena zostały opisane w następujących notach:

Nota Szacunki i subiektywna ocena
6, 33.8 Przychody Alokacja przychodów na poszczególne części składowe oferty pakietowej w oparciu o ich względną wartość godziwą.
Oszacowanie wartości godziwej części składowych oferty pakietowej. Ujęcie liniowe przychodów z tytułu opłat za przyłączenie do sieci.
Ujęcie przychodów brutto lub netto (analiza czy Grupa jest głównym podmiotem zobowiązanym dostarczyć usługę/produkt klientowi końcowemu, czy występuje jako agent).
Wartość godziwa kar naliczanych w przypadku zerwania umowy lojalnościowej przez klienta.
9, 33.16 Utrata wartości ośrodka
wypracowującego środki pieniężne
oraz pojedynczych składników środków trwałych i wartości niematerialnych
Główne założenia przyjęte w celu ustalenia wartości odzyskiwalnej: przesłanki wskazujące na utratę wartości, modele, stopy dyskontowe, stopy wzrostu.
13, 33.14 Leasing Główne założenia przyjęte w celu wyceny zobowiązań z tytułu leasingu oraz aktywów z tytułu prawa do użytkowania: okres leasingu, stopa dyskonta oraz wykorzystanie opcji. Zastosowanie podejścia portfelowego do pewnych leasingów.
11, 12, 33.12, 33.13 Okres ekonomicznej użyteczności
środków trwałych oraz wartości
niematerialnych(z wyłączeniem wartości firmy)
Okres ekonomicznej użyteczności oraz metoda amortyzacji.
12, 16.2, 33.13 Środki trwałe – dotacje inwestycyjne Główne założenia przyjęte do wyceny i ujęcia uzyskanych dotacji inwestycyjnych.
14.1, 14.2, 33.17 Odpisy aktualizujące wartość aktywów finansowych Główne założenia przyjęte w celu ustalenia odpisów aktualizujących wartość aktywów finansowych: stopa oczekiwanych strat kredytowych (włączając informacje dotyczące przyszłości), grupowanie aktywów finansowych.
15, 30, 33.20 Rezerwy Założenia przyjęte dla wyceny rezerw na roszczenia i sprawy sądowe. Rezerwy na koszty rozwiązania stosunku pracy: stopy dyskontowe, liczba pracowników, staż pracy pracowników, wynagrodzenie jednostkowe oraz inne założenia.
15 Koszty likwidacji środków trwałych Założenia przyjęte do wyceny rezerw na szacunkowe koszty demontażu i usunięcia składnika aktywów oraz koszty przeprowadzenia renowacji  miejsca, w którym się znajdował.
17, 33.21, 33.22 Świadczenia pracownicze Stopy dyskontowe, wzrost płac, wiek emerytalny, wskaźnik rotacji pracowników oraz inne. Model i założenia przyjęte dla wyceny wartości godziwej programu płatności opartych na akcjach.
23, 24, 33.17 Wartość godziwa instrumentów
pochodnych oraz innych instrumentów finansowych
Model i założenia przyjęte dla wyceny wartości godziwej.
26, 33.19 Podatek dochodowy Założenia przyjęte w celu rozpoznania aktywów z tytułu podatku odroczonego. Założenia przyjęte w celu ustalenia wyniku podatkowego i wartości podatkowej w przypadku, gdy występuje niepewność co do ujęcia podatkowego.
33.18 Odpis na wolno rotujące i przestarzałe zapasy Metodologia stosowana do ustalenia wartości odzyskiwalnej netto zapasów.

W ocenie Grupy, najbardziej znaczące korekty wartości bilansowej aktywów i zobowiązań mogą wynikać ze zmian szacunków i subiektywnych ocen dotyczących utraty wartości (patrz Nota 9), rezerw na roszczenia i sprawy sądowe oraz ryzyka (patrz Noty 15 i 30), leasingu (patrz Note 13)oraz okresu ekonomicznej użyteczności środków trwałych oraz wartości niematerialnych (patrz Noty 11, 12, 33.12 i 33.13).

W przypadku, gdy dana transakcja nie jest uregulowana w żadnym standardzie bądź interpretacji, Zarząd, kierując się subiektywną oceną, określa i stosuje polityki rachunkowości, które zapewnią, iż sprawozdanie finansowe będzie zawierać właściwe i wiarygodne informacje oraz będzie:

  • prawidłowo, jasno i rzetelnie przedstawiać sytuację majątkową i finansową Grupy, wyniki jej działalności i przepływy pieniężne,
  • odzwierciedlać treść ekonomiczną transakcji,
  • obiektywne oraz
  • kompletne we wszystkich istotnych aspektach.

Wyniki wyszukiwania